The Good Wife'ın yaratıcıları diziyi, sektörü ve yeni projeleri konuştular

The Good Wife'ın yaratıcıları diziyi, sektörü ve yeni projeleri konuştular
Popüler Amerikan draması The Good Wife'ın yaratıcıları Michelle ve Robert King, dizinin yedi sezonluk yürütücülüğünden ve televizyonun en büyük dizilerinden birisi yaratmak için aştıkları engellerden Drama Quarterly'ye bahsettiler.

Yaz sonunda 2015/16 sezonu için perde indiğinde Michelle ve Robert King, bir yılda 35 saat yayın programına ulaşmışlardı. The Good Wife'ın yaratıcıları, ödüllü CBS dizisinin yedinci ve final sezonunu Mayıs'ta tamamlarken, takip eden ayda da yine 13 bölümlük politik hiciv dizisi Braindead yayına girdi.

Robert, yoğun geçen yılı "Bir daha kalkışacağımızdan çok daha fazlası" şeklinde yorumlarken, Michelle de "Ama Braindead'i yapmak için kesinlikle doğru zamandı. Seçim zamanından daha iyisini isteyemezsiniz. O yüzden dalıverdik." şeklinde devam etti.

Braindead dizisinin başrolünde Laurel karakteriyle Mary Elizabeth Winstead rol alıyor. Konusu ise genç ve siyasette yeni bir yüz olan Laurel'ın hükümetin çalışmayı bıraktığını ve kongre üyeleri ile hükümet çalışanlarının beynini böceklerin yemeye başladığını fark etmesi üzerine odaklanıyor.

Robert yeni dizileriyle ilgili "Dizinin doğası gereği yazması daha zordu ama kurgusu The Good Wife'tan daha eğlenceliydi." derken "Bunun nedeninin de şakaların daha açık yerleştirilmiş olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. İnce zeka gerektirmiyor. Kurgu odasında Braindead için bir şey bulduğumuzda The Good Wife'ınkinin aksine her zaman o yönde gitmemiz gerektiğini hissettik." şeklinde sözünü tamamlıyor.

Ardından konu The Good Wife'ın finaline gelirken, "The Good Wife karakterlerini özlüyorum ve her gün çalıştığımız insanları da özlüyorum. Ama hikayesini istediğimiz gibi bitirebildiğimiz için çok memnunum." diyerek lafa giren Michelle'i Robert da "İnsani açıdan herkesle arkadaş kaldık ama eğer bir-iki yıl daha devam etseydik birbirimizden nefret ederdik diye bir hissim var." diyerek tamamlıyor.

"İkinci yılda biliyorduk, eğer daha fazla sezonumuz olacaksa sadece yedi sezon yapacaktık."

The Good Wife, kocası halka mal olmuş bir seks ve politika skandalının ardından hapse düşünce savunma avukatı olarak kariyerine geri dönen Alicia Florrick (Julianne Margulies) karakterine dayanıyor.

King çifti akıllarında bir son olduğundan dolayı böylece asla sona yaklaşmayacak şekilde karakterleri oynatmaktansa bütün bir hikaye anlatarak diziyi daha iyi hale getirdiklerini savunuyor.

"Aklı başında kalabilmenizin tek yolu, başı, ortası ve sonu olan bir hikayeyi anlatıyor olmanız," diyor Robert. "Çoğu insanın en iyi sezonumuzun beşinci olduğunu söylüyor. Bunun nedenlerinden birisi birçok entrika dönmüş olsa da Alicia için sonun nasıl olduğunu biliyor olmamızdı. Bu bize daha çok şans imkanı tanıdı ve ilginç hikayeler anlatmamızı sağladı."

Kariyerlerinde iyi bir noktada olan çift televizyonda başarıya hemen erişmediler. Kyle MacLachlan'ın başrolünde olduğu hukuk dizisi In Justice'ın 2006 yılında ABC'deki macerası 13 bölümlük ilk sezon sonunda bitti. Sonraki yıl aynı kanal çiftin Judy's Got a Gun isimli pilot projesini reddetti. Başrolünde Louise Lombard'ın olduğu yapım, hem bekar bir anne olmaya hem de suçlarla mücadele etmeye çalışan dedektif bir kadın üzerineydi. The Good Wife ise 2009 yılında başladı.

Michelle bu bağlamda televizyonda dizi işi yapmanın büyük kısmının şans olduğundan bahsediyor. "In Justice'ı sevmiştim ama o dönemde tutmadı. Ne zaman şansınız olursa güçlü bir şekilde denemelisiniz."

Robert da ekliyor: "Deneyimlerimizden aldığımız ders, eğer yeni bir dizi yapma şansını elde edersek işi başından sıkı tutmamız ve asla bırakmamamız gerektiği."

Robert ayrıca The Good Wife'ın başarısında  -dizi beş Emmy, bir Altın Küre ve bir sürü ödül kazandı- Margulies'le birlikte dizide yer alan Josh Charles, Christine Baranski, Archie Panjabi ve Chris Noth'un da büyük payının olduğundan bahsediyor.

The Good Wife, Law and Order serisi gibi haberleri tarayıp dizi için kullanmaya çalışan yedi yazarlık bir takımla çalışıp dizinin gerçeklikten uzaklaşmaması için üç de avukat bulunduran bir diziydi.

"Kırmızı surat veya birbirine bağıran insanlar gördüğümüzde iyi bir hikayemiz olduğunu anlıyorduk" diye açıklıyor Robert, "Çünkü eğer çok fazla tartışma yaratıyorsa kanunun çok ilginç bir gri bölgesine daldığınızı anlıyorsunuz ki asıl sevdiğimiz de bu."

Peki hukuk dizileri televizyon için esas ürün olmaya devam edecekler mi? Karı-koca bu soruda aynı fikirde olmuyorlar. Michelle hukuk hikayelerinin popüler olmaya devam edeceğini düşünüyor ve ilginç insan hikayeleri anlatılabildiğinden daima taze kaldığı fikrinde.

Robert ise buna "Michelle'e katılmasam olur mu? Ben devam edeceklerinden emin değilim. İlginç hale getirmek için zor bir form ve mahkemede en iyi konuşmayı yaptıktan sonra geri tepeceğine dair endişe duyuyorum. Bu tarzda dizileri bir daha izleyebileceğimi düşünmüyorum. Mahkeme salonları sıkıcı da olabiliyor," şeklinde cevap veriyor.

Ancak King çifti mahkemeye geri dönecekler. The Good Wife'ın uzantısı olacak ve CBS'in internet hizmeti olan All Access'te yayınlanacak bir dizinin Şubat 2017'de yayınlanacağını açıklandı. Yaratıcı olarak diziye dönen çifte, henüz ismi belli olmayan dizide Diane Lochart karakterini canlandırmak için Christine Baranski, Marissa Gold karakteriyle Sarah Steele ve Lucca Quinn ile Cush Jumbo da katılacak.

Dizi açılışını The Good Wife finalinin bir sene sonrasında yapacak ve büyük bir finansal skandalın etrafında ilerleyecek. Bu skandal yüzünden genç bir avukat itibarını kaybederken onun akıl hocalığını yapan Lockhart da birikimlerini kaybedecek.

Firmaları Lochart & Lee'den kovulan ikili Chicago'nun seçkin hukuk firnalarından birinde Quinn'e katılcaklar, Gold da Diane'nin sekreteri olarak çalışmaya başlayacak ve araştırmaya olan tutkusunu keşfedecek.

Dizi, The Good Wife ve Braindead'in arkasındaki isimler de olan CBS Television Studios, Scott Free Productions ve King Size Productions tarafından hazırlanıyor, dağıtımını ise yine CBS Studios International üstlendi.

"İlgimizi çeken iki şey vardı." diyor Robert yeni dizinin temelini anlatırken. "Birisi Christine ve Cush'un bunu yapmak istemesiydi. Christine tabii ki başından beri The Good Wife'ın içinde ve onunla yakın olmuştuk. Cush ise bir buçuk yıldır aramızda olmasına rağmen ona bayıldık.

Diğeri ise kadrosu ve tüm çalışanlarıyla çok yakın bir aile olmamız. Tüm bu insanlar bu harika yapıyı yarattı ve yedi yıl içinde neredeyse kimse ayrılmadı. Aslına bakarsanız bazı çalışanlar kadro partilerinde veya iş partilerinde sevdikleriyle tanıştılar. O nedenle yapmaya devam etmek iyi göründü."

30 yıldır evli olan çift iş bölümü yapma konusunda bir sınırlarının olmadığından da bahsediyorlar ve Robert ekliyor:.

"Tüm eller çoğu zaman masanın üstünde. Ben kurgu odasındayken Michelle de oyuncu bulmaya katılıyor ve böylece yürüyor. Michelle'in katılımı daha çok elbiselerde, şovun duruşunda, prodüksiyon tasarımında; ben de yemek getiriyorum!"

Çiftin bir sonraki projeleri ise Amazon için hazırlanan Vatican City isminde bir pilot. Dizi bir kadını papaz olarak atayamayacağını bilen yeni Papa'nın, sözcüsü olarak Amerikan bir kadın gazeteciyi işe alarak geleneği kırması üzerine.

Ama 2016-2017'de The Exorcist, Lethal Weapon ve MacGyver gibi eski yapımların uyarlaması yeni diziler gelirken kanallar orijinal hikayelerle risk almaya gönüllü olacaklar mı?

Soruya cevap veren Robert oluyor.

"TV'nin özel işleri bırakıp önceden var olan fikirleri takip etmeye başlayacağına dair bir endişe var. Televizyon her sene değişiyor ve reytinglerin eskisinden daha az önem arz ettiğini görmek harika. Netflix önemli bir içerik üretici haline geldi. Yazarlar da çok popülerler, bazen yazar takımı oluşturmak zor hale gelir bile oldu. O nedenle bu tarz önceden var olan içeriğin başarısı konusunda endişeliyim. Çünkü başarı, bir sonrakinin ne olacağına dair önemli bir öğretmen.

Ama bizim yaptığımız bu değil. Bir yapım şirketimiz var ve sonraki dizimiz Vatican City. O nedenle orijinal içerik üretmeyi deneyeceğiz. Ve Vince Gilligan (Breaking Bad) ve Matthew Weiner (Mad Men) gibi imrendiğimiz pek çok proje yürütücüsü da halen orijinal içerik üretmeye çalışıyorlar."

Kaynak: Drama QuarterlyBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER