Kısmetse Olur: Örf nedir, kimin içindir?

Kısmetse Olur: Örf nedir, kimin içindir?
Kısmetse Olur’da günler günleri, olaylar olayları kovaladı ve damat adaylarından Tolga diskalifiye oldu.  Sebebi Tolga’nın bir gece kulübünde çekilmiş görüntüleriydi. Tanımadığımız bir kızla sarılırken gördüğümüz Tolga her ne kadar ‘O kız çok yakın bir arkadaşım ve yüksek müzikte birbirimizi duyabilmek için yakın duruyorduk.’ dese de bir uyarı aldı ve daha önce aldığı iki uyarıya eklenince, üç uyarı ile diskalifiye oldu. Seda Hanım durumu ‘Bu sene kurallarımız gördüğünüz gibi, bu konularda özellikle Türk örf ve âdeti konusunda taviz yok.’ diye açıkladı.

Kısmetse Olur’da ilk sezondan beri kurallar net. Dışarıda başka biriyle görüntülenen, başkalarıyla flört ettiği belgelenen yarışmacı uyarı alır, duruma göre direk diskalifiye edilir. Yarışmanın kuralı bu ve katılan adayların elbette yüzde yüz kurala uyması bekleniyor. Gece kulübünde bir kızla görüntülenmek diskalifiye edilmek için başlı başına yeterli bir sebep. Kafamın takıldığı, aklımın almadığı nokta, Seda Hanım’ın bunu neden Türk örf ve adetleri ile sebeplendirmek zorunda olduğu. Elimde bir Türk örf ve adetleri listesi yok ama otuz küsur yıllık Türkiye’de yaşama tecrübeme bakarak televizyona çıkıp evlenmek istediğini söylemenin bu adetler arasında yer almadığını söyleyebilirim. Kısmetse Olur evinde bunu yapıyoruz. Demek ki Türk örf ve adetleri konusundaki katı tavrımız o kadar da katı olmayabilirmiş.

Seda Hanım’ın sıkça yaptığı bir başka vurgu da ‘Adaylar burada birbirini Türk geleneklerine uygun olarak tanıyor, o yüzden farklı insanları tanımalarında bir sakınca yok.’ Bu cümlenin çevirisi elbette ‘Adaylarımız arasında cinsel bir münasebet yaşanmadığından istediklerini tanıyabilirler. Bir temas halinde biz onlara bu imkânı veremeyiz çünkü ananemiz örfümüz.’ Yine elimde olmayan ama görmüş kadar olduğum örflerimiz listesinde bir kadının herhangi bir akrabasının yedi tane erkeğin yaşadığı bir eve girip ‘Bakalım hanginiz benim kızıma daha uygun?’ demesi de yok. Kısmetse Olur evinde bunu yapıyoruz. Demek ki Türk örf ve adetleri konusundaki katı tavrımız o kadar da katı olmayabilirmiş.

İsteyen herkes istediği her yarışmaya katılabilir, istediği herkesle evlenebilir ya da evlenmeyebilir. Yarışmaların da kuralları olur ve bunlara uymayanlar diskalifiye edebilir ama her yaptığımızı keyfimize göre Türk örf ve âdeti kılıfına çekme ikiyüzlülüğü bazen canımı çok sıkıyor, beni çok yoruyor. Yaptıklarımıza ya da yapmak istediklerimize kılıf bulmak zorunda kalmayacağımız günler ve iyi seyirler dilerim.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER