The Leftovers: Daha ne kadar kasveti kaldırabiliriz?

The Leftovers: Daha ne kadar kasveti kaldırabiliriz?
-- Dikkat spoiler içerir--

Brian Moylan, The Guardian'da yılın en güçlü dizilerinden biri olarak gösterilen ve ikinci sezon onayını alan The Leftovers sezon finali yaptktan sonra hakkında bir yorum yayınladı. Sizin için yazının bazı önemli kısımlarını çevirdik.


HBO'nun The Leftovers'ı yaz aylarının en çok konuşulan dizisiydi. Sezon finaline kadar, hiç kimsenin hikayenin nereye bağlanacağı hakkında bir fikri yoktu. Bazıları için dizi insanların artık anlamadığı bir dünya ile boğuşması; bazıları içinse dizi Justin Theroux'un dövmelerinin gösterilmesi için yeni yöntemlerden ibaretti.

The Leftovers başından beri, Discovery'nin reality dizisi Naked and Afraid'e benzetmişimdir. Bir kadın ve erkek üç haftalığına yiyecek içeceksiz, kıyafetsiz bir şekilde vahşi bir yere bırakılmışlardır. Yaşam mücadelesinin başladığı şovun devasa izlenme oranları vardı çünkü izleyiciler programdakilerin bunu ne kadar başarabileceklerini merak ediyorlardı. Ve dahası onların önündeki engellerle başa çıktıklarını gördükçe kendilerini onların yerine koyup, kendilerini de daha güçlü hissediyorlardı. Nasıl ki bir Law&Order izleyicisi bir gün tutuklanırsa harfiyen ne yapması gerektiğini biliyorsa, Naked and Afraid de izleyicilerine aynı hissi yaşatıyor: Gün olup hiçbirşeyiniz kalmazsa durumun nasıl üstesinden gelineceğini biliyorsunuz!

The Leftovers'ın da böyle bir havası var... Psikolojik olarak aynı etkiyi bırakıyor. Zavallı karakterler üzerinde işkenceler üzerine işkenceler sergileniyor. Bir diğeri kendi ölümüne, başkası göğsüne ateş edilmesine razı oluyor; kimi kızının arkadaşıyla yatıyor... Dizinin yapımcılarından ve uyarlanan kitabın da yazarı Tom Perrotta, dizinin temelini oluşturan gizli olayın "hiçbir zaman çözülmeyeceğini" söylüyor. Anlaşılan dizi, her zaman akıbetini keşfe çıkacak ama söyler misiniz kim bir jakuzide acılar içinde bir sonraki an olmadan haftalarca ve haftalarca pişirilmeyi ister?

Yazar: Brian Moylan
Çeviri: Dilara Eldaş
Kaynak: The Guardian

Yazının devamını okumak için tıklayınız
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER