İclal Aydın'la Yeniden: Hayat güzel midir?

İclal Aydın'la Yeniden: Hayat güzel midir?
Moralimin bozuk olduğu bazı dönemlerde çok izlediğim ve sadece onları seyir halindeyken aklımdakileri unuttuğum programları arkadaşım, hatta baya yakın dostum sayarım. Kronolojik olmayan bir sıralama yaparsam bunlardan bazıları Ahu Tuğba, Meriç Erkan, Carrie Bradshaw, komple Beyaz Gelincik dizisi ve İclal Aydın’dır. Her biri ayrı bir kıymeti ve hikayesi vardır şahsımda.


Bir zamanlar ne mutluyduk, gelecekten umutluyduk

Bana bu satırları yazdıransa, yeni başlayan programı vesilesiyle İclal Aydın oldu. Yaz boyunca ‘İclal Aydın’la Yeniden’ ile Show TV ekranlarında bizlerle birlikte olacak İclal Hanım’la benim tanışmam 2001 yılı Mayıs ayına denk gelir. Üniversite sınavına (o zamanlar ismi ÖSS’ydi) gireceğim sene ben de herkes gibi son bir ay evde oturup mütemadiyen test çözen bir çocuktum ve bunu unutturacak ne varsa büyük sevinçle karşılıyordum. Sabahki ders seansımda Best FM’de Arzu Çağlan dinler, onun tavsiye ettiği tüm kitapları sınavdan sonra okumak için söz verirdim kendime. Sonra akşam üstü BRT’de yayınlanan Hayat Güzeldir’i izler (vicdan azabından asla tamamını izleyemesem de), İclal Aydın’ın sadece anlattıklarına değil, anlatma şekline de hayranlık duyardım. Onu dinlemek hayatın gerçekten güzel olacağına dair bir söz almak gibiydi.

Sonra sınav bitti, ben üniversiteye gittim, İclal Aydın önce programda okuduğu yazıları derlediği Hayat Güzeldir kitabını çıkardı, kitabın çok satmasından sonra köşe yazarlığına başladı. Hepsini okudum, kimini sevdim, kimini ise sevmediğimi itiraf edemedim. Gittiğim okula ara sıra söyleşilere geldi, hepsini dinledim, yaşadıklarını anlatma biçimine her seferinde yeniden hayranlık duydum Zaman içinde hem program hem BRT bitti, İclal Aydın’ın kariyeri başka yerlere evirildi. Esas mesleği olan oyunculuğa ağırlık verdi, dizilerde oynadı, filmlerde göründü. Farklı kadın kuşağı programı denemeleri oldu. Dizi ve programlarını pek izlemediysem de yazılarını okumaya hep devam ettim.


Dr. Feridun Kunak, ülkenin en meşhur izleyicisinin stresten sertleşen kasları ve fonda İclal Aydın

Son olarak O Hayat Benim’de gördüğümüz İclal Aydın, Temmuz ayı itibariyle de İclal Aydın’la Yeniden adındaki programda, Show Tv'de bizlerle birlikte. Kadın kadına iletişimin nedense olmazsa olmazı diye kodlanmış tuhaf bir samimiyet içine girmeye çalıştığını ve bir tarafta milföy hamurundan gerçeğinin aynısı su böreği pişen, diğer tarafta lavabo pompası ile bel ağrılarını hafifletme tarifi veren (o kadar tehlikeli olabilecek bir şey ki bu arada, televizyonda neyin denetlenip neyin denetlenmediğini bir kere daha endişeyle merak ettim) bir programda hayatta kalmaya çalıştığını görüp üzüldüm açıkçası.

İlk programın ismi zaten İclal Aydın’la Yeniden değil, "Op.Dr.Feridun Kunak’la Sağlığınıza" olmalıymış, öyle bir ekran hakimiyeti vardı Feridun Bey’in. İclal Aydın sunucudan ziyade gül sirkesi yapmak için hazırlanmış gül yapraklarını getiren, stresin kaslar üzerindeki etkisini deneysel olarak gözlememize yardımcı olan bir hostes gibiydi daha ziyade. İlerleyen programlarda durum oturacaktır elbette ama bir başkası olsa ‘Amaan’ deyip geçecekken, söz konusu İclal Aydın olunca üzüldüm. Zira hiç haberi olmasa da gönül borcum var kendisine, yıllar önce beni hayatın güzel olduğuna ikna çabalarını unutamadığım bir kadını iki saat bile olsa mutsuz görmeye dayanamıyorum.  ‘Alan razı satan razı, sana ne oluyor tatlım?’ diyen olabilir elbette. Dünya böyle bir yer olmak zorunda kalmasaydı keşke, derdim budur aslında.

İyi seyirler ve güzel bir yaz dilerim.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER