Televizyon yapımlarının geleceği NATPE'de konuşuldu

Televizyon yapımlarının geleceği NATPE'de konuşuldu
ITV Studios, Endemol Shine Group, Armoza Formats, Modern Times Group (MTG) ve Global Screen yöneticileri Budapeşte'de NATPE etkinliğinde buluştu. Televizyonun bugünü ve yarını ele alındı.

Endemol Shine Group adına etkinliğe katılan Pascal Dalton televizyonun sağlık bir şekilde ilerleyişini sürdürdüğünü, bunun en önemli kanıtlarından birinin reklamcılar olduğunu dile getirdi. Onlar bu sektöre para yatırmaya devam ettiği sürece sistemin sağlıklı ilerleyeceğinin altını çizdi. Dalton bunun yanında günlük reality programlarının giderek daha fazla ilgi çektiğini, bu alanda deneysel çalışmaların da yapıldığını açıkladı.

Global Screen'den Barbara Vallant Alman izleyicilerin bilim ve eğlenceyi bir araya getiren programlardan hoşlandığını, bu tarza sahip olan Galileo programının 4.000 bölüme ulaştığını söyledi. Armoza Formats'tan Amos Neumann da senaryolu içeriklerin yükselişine dikkat çekti. Bunlar arasında en fazla dikkat çekenlerin farklı ülkelerin ortaklığıyla ortaya çıkan işler olduğunu, izleyicilerin artık aynı işlerden sıkıldığını, değişik kültürlerin bir araya gelmesiyle taze işler ortaya çıktığını söyledi. Merrily Ross da bu görüşü destekledi. The X Factor, Your Face Sounds Familiar gibi programların ciddi reytingler almaya devam ettiğini söyledi.

ITV Studios adına konuşan Mike Beale, son zamanlarda yeni projelerden çok eskilerine yeni sezon onayı vererek devam ettiklerini çünkü reklamcıların düzenli bir ilerleyişi tercih ettiğini dile getirdi. Bu sebeple de ikinci sezonunu istediklerinde emin olmadıkları hiçbir projeye baştan onay vermediklerini açıkladı.

Amos Neumann aynı zamanda sektörde pek fazla risk alınmadığı konusuna değindi. Neumann elinizde iyi hatta çok iyi bir proje varsa ancak bu reytinglerde başarı gösteremiyorsa kimsenin yapımın potansiyeline ulaşmasını beklemediğini, bu sebeple de beklenen "şahane işlerin" ortaya çıkamadığını düşünüyor. Dalton bu konuda riskin hem kanallar hem de yapım şirketleri tarafından alınması gerektiğini, ortaya iyi bir iş çıkartıldığında bunun geri çevrilmeyeceğini düşünüyor. Vallant'a göre Almanya'da ufak bir farklılık söz konusu. Büyük kanallar riskten uzak durmaya çabalarken, ufak kanalların farklı şeyleri denemeye daha açık olduğu söyleniyor.

Etkinlik Beale'nin format geliştirenlere tavsiyesiyle son buldu: "Bir sonraki büyük iş olmaya çabalayacak başlamayın. Bu işe yaramayan bir format yığını yaratmanın kesin bir yolu oluyor. Eğer formatın her yere uygun olmasını sağlamaya çalışırsanız, elinizde hiçbir yere uymayan bir iş olur. Kendi ülkenizde, bölgenizde başarılı olacak bir işe odaklanın. İkinci, üçüncü sezonu gelsin. Ondan sonra format farklı bölgelerin ilgisini çekecektir."


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER