Sex and the City’e dair şaşırtıcı 40 bilgi

Sex and the City’e dair şaşırtıcı 40 bilgi
Evet, yaşlanmışım! Bunu ilk kez dün RaniniTV’nin Twitter’daki “Sex and the City başlayalı 18 yıl oldu” haberini okuduğumda anladım. Oysa daha 30’larıma yeni girmiştim, 30’lar ne zaman bu kadar yaşlı olmuştu? Ben kendi kendime tüm gün bunu sorgularken akşam ise eve gider gitmez hemen Sex and the City izlemeye koyuldum.
 
Yazar profilimi okuyanlar bilir her hafta mutlaka en az bir bölüm izlerim. Sex and the City benim için bir TV programından öte, ben ve kız arkadaşlarımla aynı sorunu yaşayan başka bir arkadaşmış gibi. Üstelik daha 14 yaşındayken tutkunu olduğum bu dizi aradan 18 yıl geçmiş olmasına rağmen nedense bende hala yepyeniymiş hissi bırakıyor. Görünüşe göre dizide bize yansıtılan olaylar o kadar evrensel ki; kıyafetler ya da mekanlar değişse bile ilişkilerde yaşananlar hep aynı oluyor. Bu da dizinin hiçbir zaman eskimemesini sağlıyor. Her izlediğimizde ise farklı bir detayı gözümüze çarpıyor.
 
Sex and the City tutkunu araştırmacı bir gazeteci olarak geçtiğimiz 18 yılda bu dizinin her bölümünü en az 15-20 kere izlemiş ve dizi hakkında birbirinden farklı makaleler yazmış olabilir. Sahne sahne ezbere bildiğim diyaloglar, gardırobumda olmasını can attığım kıyafetler, dizide yaşanan ilişkilerin gerçek hayat yansımaları, New York’un büyüleyici adresleri ve daha neler neler. Hatta itiraf etmeliyim üç kere New York’taki Sex and The City özel şehir turuna bile katıldım. Anlayacağınız diziyle aramda aradan yıllar geçse bile kopamayacak bir bağ var. 18. yılın şerefine ise bu süre içerisinde öğrendiğim ilginç bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim:
 
1.     Candice Bushnell’in aynı isimli kitabından uyarlama olan Sex and The City altı yıl boyunca en çok reklam alan TV yapımlarından biri olurken kitabın yazarı sadece 60.000 dolar kazandı.

2.     Sex and the City aslında Los Angeles’ta yaşayan dört kadını anlatmayı planlıyordu. O dönemde çok alışıldık bir konu değildi. Sonradan ekipte herkes ‘Hayır, New York olmalı’ dedi. Oradaki yaşam daha eğlenceli, daha sosyaldi.

3.     Tarih boyunca yüzlerce filme ve diziye ev sahipliği yapan New York’un tüm dünyanın eğlence ve alışveriş merkezi olmasını sağlayan Sex and The City oldu.

4.     Sex and the City, Time dergisine kapak olan ilk diziydi. Kristin Davis verdiği bir röportajında bu konuda “Time dergisi dördümüzü kapağa koyduğunda ve başlığı ‘Kimin Kocaya İhtiyacı Var’ diye yazdığında anladım ki; biz bir şeyler yapıyoruz. Bu kadar büyük bir kültürel etki de bulunduğumuzu kesinlikle farkında değildim. Cidden afalladım.” açıklamasını yaptı.

5.     Dizinin ilk iki sezonu Candice Bushnell’in kitabında yer verdiği kadın karakteriyle onun yarattığı Mr.Big’i anlatıyordu. Ancak orada Mr.Big evlendi, hala evli ve çocukları var. Bu yüzden ikinci sezonun sonunda Carrie’nin Big’i evlendiği zaman kitabı okuyan herkes, Bushnell de dahil olmak üzere dizinin bittiğini sanmış. Ancak ikinci sezon haberi geldiğinde tüm hikaye baştan aynı kodlarla yazılarak farklılaştırıldı.6.     Altı sezon süren dizi 50 kere Emmy’e aday oldu ve yedi kez farklı dallarda bu ödülü kazandı.

7.     İlişkiler ve seks üzerine bir dizi olmasına rağmen oyuncular arasında Sarah Jessica Parker’ın kesinlikle kamera karşısında soyunmayacağına dair sözleşmesinde katı bir madde vardı. Carrie karakteri bu kurala rağmen bir seks sembolü ve yazarı olarak tarihe damgasını vurdu.

8.     Birinci bölümden 4. sezondaki 12. bölüme kadar dizinin başında Sarah Jessica Parker’ın ismi dünyaca ünlü World Trade Center’ın önünde karşımıza çıkarken, 11 Eylül olaylarının ardından bu arka fon Empire State olarak değiştirildi.

9.     2001 yılında Sarah Jessica Parker başrol oyunculuğunun yanı sıra dizinin prodüktörlüğünü de yapmaya başladı. O dönem Parker’ın bölüm başına ücreti 3 milyon dolardı.

10.  Sarah Jessica Parker verdiği röportajlarında birinde “Açıkcası son bölüme gelene kadar dizinin bu kadar etkisi olduğunu anlamamıştım. Ama son sahnede Big ile bir araya geldiğimizde bunun CNN’de haber olduğunu gördüm ve o zaman anladım ki tüm dünya ne yaptığımızla çok yakından ilgili.” açıklamasını yaparak herkesi şaşırttı.


Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER