Nursel’in mutfağından Derya’nın sırlarına

Nursel’in mutfağından Derya’nın sırlarına
Görünce aşırı mutlu olduklarımızda bu hafta: Derya Baykal
İzlediğim onca yerli yabancı program, dizi, yarışma, film arasında, her izlediğimde aşırı mutlu olduğum, o sırada dünyanın geri kalanının çok uzaklarda kaldığı iki program var: Nursel’in Mutfağı ve Derya’nın Dünyası. İkisi de zaman zaman isim değişiklikleri geçirseler de konsept aynı. Yemek yapmak ve el işi en beceriksiz olduğum konular listesine tepeden girerler, buna rağmen ikisini de izlemeye doyamıyorum, baktıkça içim huzur doluyor.


Çikolata topu yapılan bir yer mutsuz olabilir mi?

Nursel Ergin’le (aslında kendisine doğru hitap biçimi tabii ki ‘Nurselciğim’dir) kazanlar kaynayıp börekler piştikçe, bir tencere dolusu çorba kasesine boşaltılırken yakın çekim yapan kameranın camı zaman zaman buğulandıkça günlük meseleleri fazla büyüttüğümü farkederim mesela, izledikçe sakinleşirim, turşu yapasım ve kışlık domates kurutasım gelir. Hiç yapmam, ama yapmış kadar ferahlarım. Nursel farklı şehirlerden gelen misafirlerini ağırladıkça sanki bir bardak çay da bana vereceklermiş gibi mutlu olurum, tanıdığım kim varsa bir sofranın etrafına toplayasım gelir. Bir gün oraya gidip ‘Nurselciğim, hazır çorbayı bile zor pişiririm ama ben de bu mutfakta takılmak istiyorum’ diye bir başvuru formu dolduracağım gün için cesaretimi toplamaya çalışıyorum, bir de o ev nasıl aşırı güzel. Belki bir sonraki formatında yemek pişiremeyen insanlara yıllardır öğrendiklerini aktarmalı Nursel, bilemiyorum.

Aynısı Derya Baykal’ın yaptığı şahane çalışmaları izlerken de olur. Bir kere Derya Baykal daha ilk görüşte o enerji dolu hali ile kafandakilerin yarısını alır, kalan yarısını da bir kere daha düşünürsün. Süper hızlı elleriyle nakışlar işlenip örgüler örüldükçe, yemek tarifleri verilip evdeki her türlü eşyadan çerçeve yapıldıkça, tüm masayı sim ve boncuk kaplayıp üstüne bir de izleyiciler de ekrana çıkmaya başlayınca ilkokulda mevsimler panosunun sonbaharındaymışım gibi gelir, çok çalışkan olmak ve elmamı kızartmak isterim. Patik örüp kestane pişirmek, kapıma ‘Hoşgeldiniz’ yazan dev bir paspas yapmak, arkadaşlarıma tığdan araba nazarlıkları yapmak isterim. Yapmasam da yapmış kadar sevinirim. Bu yüzden de, Ramazan ayı itibariyle Derya Baykal’ın Fox TV’de geri dönmesi beni çok mutlu etti. Her sabah saat 10.00’da, İşin Sırrı Derya’da ile eminim çok güzel şeyler yapacak. Sabah magazinlerine tercih edilebilecek fıstık gibi bir program bence. İyi seyirler. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER