Firdevs Yöreoğlu’nu özleyenler, birleşin

Firdevs Yöreoğlu’nu özleyenler, birleşin
Elbette, 'Görmüyor musun? Ölüyorum'
Yaklaşan Anneler Günü vesilesiyle, dizi tarihinin en cool annesini buradan sevgiyle anmak isterim. Bu anne elbette Firdevs Yöreoğlu’ndan başkası değildir, olması düşünülemez. Süper şık kostümler, kendisini anneanne olarak görmeyi iki toruna rağmen reddetmesi, Çetin Özder gibi bir adamı tek adımda kendisine bağlaması bir yana, kızlar ile olan iniş çıkışlı ilişkisi, onların başına gelen iyi ve kötü her şeyin bizzat sebebi olması ile gönüllere taht kurmuştur Firdevs Hanım.

 
‘Bırakın insanlar sadece mücevherlerimizi konuşsun’

Melih Bey takımının maddi manevi yaşadığı ağır yenilgiyi, Adnan Ziyagil’i öz kızına, Yöreoğlu Yalısı’nı Hilmi Önal’a kaptırmanın acısını çabucak kalbine gömmüş, Ziyagil Köşkü’ne yerleştiği an köşkün idaresini Katya’dan başka kimseye çaktırmadan ele almıştır. Bihter ve Behlül arasındaki devasa kıvılcımları daha onlar bile fark etmeden görmüş, mevzu o yöne ilerlemesin diye Nihal’i harcamaktan bir an bile çekinmemiştir.

Elbette bunu yaparken kendisini düşündüğü yönünde yoğun spekülasyonlar var, köşkteki lüks hayatını, Bihter’den aldığı limitsiz kredi kartını ve arayınca masaj yapmaya gelen adamı bırakmak istemediği için bunları yaptığını söylüyorlar, ancak pekâlâ da kızını düşündüğünü söyleyebiliriz. Nitekim olaylar çığrından çıktığında bedelini hayatıyla ödeyen Bihter oldu. Taa en başında annesini dinlemiş olsaydı, Firdevs Hanım’ın kızı olmamaya bu kadar uğraşmak yerine önüne bakmayı başarabilseydi, her şey bambaşka olabilirdi.


‘Çok şey bildiğim için gönderiliyorum bu evden’

Sadece Bihter değildir elbette hayat dersleri vermeye çalıştığı. Büyük kızı Peyker’e de Hilmi Önal’ın pısırık oğlu ile evlenerek bir yere varılamayacağını ve çocuk doğurmaya ara vermesini söyleyip durur. Bencil bir anne olmakla suçlansa da, Nihat’a Ziyagil Holding’den hisse verilmesini sağlayan da Firdevs Hanım’dan başkası değildir ki bir Önal’a Ziyagil hissesi emanet etmek (Ahsen Hanım ne kadar da isteksizdi hatırlayalım) ne kadar zordur düşünüldüğünde, kendisinin yüksek zekâsı daha net görülecektir.

Bu dersleri üvey torunu Nihal’den de esirgemeyecek kadar yüce gönüllüdür sonra. Behlül’le ilişkisi konusunda verdiği taktikler her ne kadar sonunda büyük bir faciayla sonuçlansa da, bunun Firdevs Hanım’ın suçu olduğunu söylemek haksızlık olacaktır. Ya da yüzde yüz gerçeklik. İşte bu ikisi arasında asla tam bir karar veremememize yol açtığı için zekâsı karşısında hayranlıkla eğiliriz.


Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER