Timur Savcı: Suskunlar'ı başka bir oyuncu kadrosu ve atmosferde izlemek tek kelimeyle heyecan verici

Timur Savcı: Suskunlar'ı başka bir oyuncu kadrosu ve atmosferde izlemek tek kelimeyle heyecan verici
--ÖZEL HABER--

Cannes'da dünyanın en önemli içerik fuarlarından birindeyiz. MipTv, kardeşi MIPCOM kadar kalabalık ve heyecanlı olmasa da dünyanın dört bir yanından içerik üreticilerini ve muhtemel içerik alıcılarını üç gün boyunca aynı çatı altında topluyor. Bu yıl MipTv'nin onur ülkesi Japonya idi. Ona rağmen Cannes sokakları Türk dizilerinin afişleriyle, doluydu.

MipTv'de standlar arasında gezinirken Timur Savcı'ya denk gelip Suskunlar'ı sormamak olur mu? Olmaz. Ben de Suskunlar'ın Game of Silence'a uzanan macerası hakkında merak ettiklerimi sordum. Kırmadı, cevapladı. İşte Amerikan televizyonuna uyarlanan ilk Türk hikayesi olma onurunu taşıyan Suskunlar- Game of Silence hakkında merak edilenler..

Önce kutlarım Sayın Savcı, gerçek anlamda yurt dışına uyarlanan ilk Türk dizisine imza attınız. Doğal olarak süreci çok merak ediyoruz. İlk temaslar nasıl başladı ve pilot onayına nasıl geldiniz?
Teşekkür ederim. Öncelikle bizim bu formatı satmak, bu işin lisansını bir yere vermek gibi ilk başta planlı bir hareketimiz, temasımız olmadı. Çünkü Suskunlar'ı daha yeni yapmıştık ve henüz daha bizim çektiğimiz versiyonun dünyaya pazarlamasını yapmaya çalışıyorduk. Ama bu arada Sony, yine burada yani Cannes'daki bir fuar esnasında bize bu projeyle ilgilendiklerini ilettiler. Süreç böyle gelişti.

Ortak yapımcısınız dizinin remake aşamasında ne kadar söz sahibi oldunuz? Yani sormak istediğim şu: remake sözleşmeleri nasıl gerçekleşiyor? Siz hikayeyi sattınız ve onlar istedikleri gibi geliştirecekler mi yoksa siz daima söz sahibi olacak mısınız?
Aslına bakarsanız biz sadece şu aşamada işin orijinal formatının sahibiyiz. Evet, küçük de bir payımız var prodüktör olarak. Ama bizim verdiğimiz lisanslamadan ve senaryolardan sonra onlar Amerika pazarını çok daha iyi bildikleri için daha çok onların yapmak istediği şekilde iş ilerledi. E, takıldıkları ya da herhangi bir konuda yardıma ihtiyaçları olduğunda biz ancak o zaman devreye girdik. 

Peki Suskunlar'ı yazan ekip için süreç nasıl ilerledi? Game of Silence'nin show runner'ı ile temas halinde oldular mı? Fikirleri alındı mı? Yazım sürecine dahil oldular mı?
Tamamen yazım sürecine dahil oldular diyemeyiz. Fakat özellikle Sony ile yazarımız Pınar Bulut Deren görüştüler, yazıştılar ama bu gerçek anlamda tam bir Amerikan versiyonu olacağı için işin bazını bizimkini koruyarak kendi yorumlarını uygulayacak şekilde kendi yazarları çalıştı.

Bu işbirliği sayesinde Türk hikayelerinin yurt dışı şansı konusunda ümitlenelim mi? Sektörü nasıl değişimler bekliyor? Hazır Netflix de orta doğu'ya açılıyorken 45 dakikalık işler üretip uluslararası platformlarda Türk dizisi izleyecek miyiz dersiniz?
Netflix konusuna kesinlikle evet diyorum. 1-2 sene içinde çok hızlı bir gelişme olacağını düşünüyorum. Çünkü Netflix dünyada girdiği tüm lokal pazarlarda başarıya ulaştı ve dünyada birçok ülkede aktif olan bir şirket. Artık yeterince bu anlamda lokal marketlere nasıl gireceğini iyi bildiği düşünüyorum.  Onun dışında Türk dizileri için premium içerikler alabilecek dijital platformlar bence bir fırsat çünkü Türkiye'deki serbest kanallarda artık özgün içerikler üretmek çok zor. Bu da Türk dizi sektörünün ve bu lisanslamayla ilgili gelişimin önündeki en büyük engellerden biri. Dikkat ederseniz zaten tüm yurt dışındaki satışların en büyük volümlerini hala büyük oranda 2013 öncesi diziler sağlıyor. Bu formatımıza da baktığınızda yine o yılların formatı. Çünkü son dönemde Türk dizi sektörü aşk üçgenine sıkışmış durumda.  

Amerikalılarla mı çalışmak, yerli piyasayla mı çalışmak? Zorlukları ya da kolaylıkları bağlamında soruyorum. 
İkisinin de kendine göre güzellikleri ve zorlukları var. Ben tabii Türkiye'de yaşayan ve doğup büyüyen birisi olarak burayı artık kendi evimiz olarak bildiğimiz için buradaki duruma çok alışığım. Ama tabii ki Amerika'da sektörün çok köklü alışkanlıkları ve sistemi var, oturmuş bir düzeni var. Gelen yabancı birinin de bu sistemi öğrenmesi kolay çünkü çok muallak şeyler yok. Bu açıdan yabancılara Hollywood çok açık ve kapısı açık bir sektör yeter ki fikriniz iyi olsun...

● Son olarak... Biz çok heyecanlıyız, siz muhtemelen de çıkan işi izlediniz, siz de heyecanlı mısınız?
Evet izledik ve ilk önce insanda biraz tuhaf bir his yaratıyor. Neticede uzun süre üzerinde çalışıp dizi yapmışsınız Türkiye'de ve başka bir oyuncu kadrosu, başka bir atmosferde hikayenizi görüyorsunuz. Tek kelimeyle heyecan verici.


Yoğun programı arasında bana zaman ayırdığı, kırmayıp sorularımı cevapladığı için Timur Savcı'ya bir kez daha teşekkür ederim. NBC'nin uyarladığı Game of Silence, 14 Nisan'da Amerika yayınına başlıyor. heyecanla bekliyoruz ve bütün ekibe bol şans diliyoruz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER