Ünlü isimler Oscar'ı boykot etmeye hazırlanıyor

Ünlü isimler Oscar'ı boykot etmeye hazırlanıyor
2016 Oscar Ödülleri adaylıkların açıklanmasıyla birlikte Amerika'nın gündemine oturmayı başardı. Oyunculuk kategorilerindeki tüm adayların beyaz olmasıyla, ünlü yıldızlar Akademi'ye tepki göstermeye başladı.

Bu konuda görüş bildiren ilk isimler Spike Lee ve oyuncu Jada Pinkett-Smith oldu. Lee, iki yıldır üst üste tüm adayların beyaz olmasından rahatsızlığını dile getirirken, Pinkett Smith töreni boykot edeceğini açıkladı. Bu sözler de Hollywood'da ırkçılık tartışmalarının fitilini ateşledi.

Adaylar açıklandığı andan itibaren #OscarsSoWhite (#OscarlarÇokBeyaz) etikeyle protestolar başladı. George Clooney'dan Tyrese Gibson'a birçok isim Akademi'nin beyaz olmayan oyuncuları görmezden geldiğine dair görüş bildirmeye başladı. Clooney, Akademi'nin son 10 yıl içinde gelişme kaydettiğini ancak son iki senedir yanlış yöne ilerlemeye başladığını dile getirdi. 

Tyrese Gibson ve 50 Cent gibi isimler fikir belirtmeyi bir adım daha ileri taşıdı. Bu yılki törenin sunucusu olan Chris Rock'ın da protestolara katılmasını istedi. Komedyenin sunuculuktan vazgeçmesi büyük bir mesaj verme potansiyeline sahip ancak öte yandan oldukça uzak bir ihtimal gibi görünüyor.

Kısa bir zaman önce Altın Küre Ödülleri'ni sunan Ricky Gervais, Rock'ın farklı bir yöne ilerleyebileceğini düşünenler arasında yer alıyor. Ünlü komedyen konuyla ilgili olarak "Ben Chris Rock olsaydım Oscar'ı boykot etmezdim. Onun yerine 'Bu olay canlı yayınlanıyor, onlara oldukça büyük zararlar verebilirim.' diye düşünürdüm." sözlerini paylaştı.

Bunların ardından bu yılki Oscar adaylarından Mark Ruffalo da fikir beyan edenler arasına katıldı. Boykotu desteklediğini, adaylıkların toplumun farklılıklarını yansıtamadığını, bu durumun Akademi'yle sınırlı olmadığını, sistemdeki sorunları gün yüzüne çıkarttığını söyledi. Ancak dahil olduğu filmin istismar kaynaklı taşıdığı önem nedeniyle boykota dahil olmayacağını da dile getirdi.

Good Morning America'ya katılan oyuncu Will Smith de düşüncelerinde eşi Jada Pinkett-Smith'e destek oldu. Aday olan herkesin şahane isimler olduğunu ancak bu Oscar'ın yanlış yöne ilerlediği gerçeğini değiştirmediğini açıkladı. 

How to Get Away with Murder dizisinin başrol oyuncusu Viola Davis konuya daha derinlemesine bir yaklaşım sergilemeyi seçti. Problemin Oscar'da değil, Hollywood'un film üretme sisteminde olduğunu söyledi. 'Senede kaç siyahi film üretiliyor?' Bunların dağıtımı nasıl yapılıyor? Yapılan filmlerde yapımcılar önlerindeki hazır paketin dışına bakıyor mu? Bu karakteri siyahi bir kadın ya da erkek oynayabilir mi diye düşünüyor mu?' gibi soruları kendimize yöneltmemiz gerektiğini dile getirdi. Ardından Oscar Ödül Töreni'ne katılmayacağını ama bunun boykot sebebiyle değil, tatile çıkmasından kaynaklı olacağını söyledi.

Her geçen gün farklı alanlardan ünlü isimler sıkıntı gördükleri bu konuya dair fikirlerini dile getiriyor. Ancak asıl merak edilen Amerikan televizyonu her geçen gün farklılıklara daha fazla kucak açarken, benzer bir gelişmenin neden Hollywood'da yaşanmadığı oluyor. 

Bu yıl Creed, Concussion, Beasts of No Nation, Straight Outta Compton gibi başarılı yapımlar öne çıkmayı başardı. Fakat bu filmlerde rol alan isimlerden hiçbiri oyunculuk kategorilerinde adaylığa layık görülmedi.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER