Egemenlik paranın esiridir!...

Egemenlik paranın esiridir!...
"Bu kızdan daha ne kadar para isteyebilirim?" By Egemen
Sözlükler diyor ki, Egemenlik; bir toprak parçası ya da mekân üzerindeki kural koyma gücü ve hukuk yaratma kudretidir. Bu güç siyasi erkin dayattığı yasallaşmış bir üst iradeyi ifade etmektedir. Egemen ise; Buyruk ve hüküm sahibi, buyruğunu yürüten, bağımlı olmayan.

Sizlere sözlükten kelimeler seçerek onların anlamlarını anlatacak değilim. Trt 1‘de pazar akşamları yayınlanan BabaCan’dır dizisinin Egemen’inden bahsedeceğim. Nasıl mı? Buyrun bakalım!

Çocuklara verilen isimlerin ne kadar önemli olduğunu, bir ömür boyu onunla yaşayacağını, adının anlamı altında ezilmemesi ya da ismini ezdirmemesi gerektiğini izlediğim dizide bir kez daha anladım. Egemen güzel isim. Anlamı hüküm sahibi. Söylenişi, çağırılışı fevkalade. Sorun ismini kişinin yanlış yerde kullanması... Evet, anti Egemen izleyici olarak buna karar verdim. Oysa benim çok sevdiğim Egemen isimli arkadaşım vardı. Şimdi ise mümkünse beni pazar günü arama diyorum. (Üzgünüm arkadaş)

Nedir Egemen ile alıp veremediğin diyenlere…
Ebeveynler, evlat ayrımı asla yapılmaz derler. Elbette haklılar. Yavrularını eşit derecede seversin, evlendikten sonra onların tutumu değişebilir derler. İşin bu kısmını evli ve çocuklu olanlar daha iyi bilir. Benimkisi gayri ihtiyari duyumlar. Egemen’e baktığımda “Evlenmeden aileden çıktı, gitti” diyorum. Karakter olarak babasına çekmemiş (Ah Salih Baba, ah yufka yürekli güzel insan) olduğu belli. Kardeşleri arasındaki uyum-suzluğunu da göz önüne alırsak “Evlat olsa sevilmeyecek” cinsten. Ailede öyle çocuklar olur mu diyorsunuz? Egemen, çocuk yaşını bir hayli geçmiş, okuyup büyüyüp doktor olmuş kocaman adam!... Yalnız burada da işler bitmiyor. Okuyup doktor olmakla karakter sahibi olunmuyor-muş. (Kendini diziye fazla kaptıran izleyici modu) Ahh be evlat, kardeşlerini dışla, kendini yüksek gör. Bitmedi. Halanı, babanı hor gör. Elbette bitmedi. İş yerinde meslektaşınla ilişki yaşa (tamam iş yerinde henüz görünmeye, duyulmaya hazır olmamanı anlayabilirim); ama bir anda “para” lafıyla sevdiğine tekmeyi vurup, baş hekimin kızı ile evlenme kararı al!...

Sahiden de yapılmaz, haklıyım di mi?
Dizileri izlerken kötü karakterlere sinirlenmek normal. Bazen ekranın içerisine dalarak boğmak istemekte de gayet haklıyız. Yalnız Egemen’i her gördüğümde aklıma yaptıkları geliyor ve tutamıyorum kendimi. Nasıl bu kadar gözün paradan başka bir şey görmez anlam veremiyorum. Sevdiğini bırakıp para için aniden bir ilişkiye başlayıp “Evlenme Kararı Almak” da ne demek? Vallahi sevmek bu kadar kolaysa bize de yol göster. Yok dur, gelme senin tarafın belli. Saflarımız ayrı doktor!...

Elbette söyleyecek sözüm bitmedi...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER