Seksenlerde genç olmak: Reply 1988!

Seksenlerde genç olmak: Reply 1988!
Eskileri seven, ''Ah, seksenler bir başkaydı be!'' diyenlere ilaç gibi dizi Reply 1988 yayınlanmaya başladı. Drama özellikle başrol seçimleri yüzünden yayınlanmadan önce birçok eleştiri almıştı. Fakat başladıktan sonra 6,7'lik reyting elde ederek bu senenin en büyük açılışlarından birini yaptı. Bu dizi için uzun saçlara zaafı olan Hyeri saçlarını oldukça kısa bir şekilde kestirdi. Ayrıca konser turları ve dizi çekimleri arasında oldukça yoğun bir program geçirdi. Böylece aldığı olumsuz eleştirileri, bu sıkı çalışmasıyla pozitif yönde değiştirdi.Dizinin ilk bölümü Duk Seon karakterinin günümüzden seksenli yılları anlatmasıyla başlıyor. Bol bol kot giyilen, spor ayakkabılarını eksik etmeyen bir nesli görüyoruz. Walkmenine favori şarkılarını yükleyip bütün gün onları dinleyen, izlediği bir filmi belki de 10 kere tekrar izleyebilme kapasitesinde olan bir nesil bu. Çünkü o zamanlar filmler çok daha değerliydi. Fazla izleme şansına sahip olunmuyordu. Bulundu mu önceden izlenmiş olsa bile ilk defaymış gibi hevesle seyrediliyordu.

Drama Hyeri'nin oynadığı Duk Seon karakterini ve onun dört arkadaşının aile ilişkilerini konu alıyor. Beş kişilik arkadaş grubundaki tek kız Duk Seon. Grubun inek öğrencisi Yoo Dong Young, gizemli yakışıklısı Kim Jung Hwan, oyunlarda tam bir deha ama geri kalan her şeyde tam bir saf olan Taek ve ''en normali'' Sun Wo da diğer karakterlerimiz.

Ne zengin ne de fakir, ortalama bir yaşantıya sahip olan Duk Seon, ailenin ortanca çocuğu ve bunun zorluğunu bir hayli çekiyor. Malum büyük kardeş, evin büyük çocuğu olduğu için yeni olanları alır. Küçük kardeş de ufak olduğundan ona kıyılamaz. Bu sayede o da istediğini alır. Ortanca adı gibi ortadadır. Büyük kardeşin eskilerini kullanır hatta bazen istese de kullanamaz. Bilirsiniz kardeş kavgalarını... Büyük olan hiçbir zaman eşyalarını kullandırmak istemez. Bu durumu kardeşi olan herkes yaşamıştır, hangimiz tecrübe etmedik ki? Duk Seon karakteri bize şunu aktarıyor: Seksenlerde bir ailede ortancaysanız, hele ki 18 yaşında bir genç kız olarak ortanca çocuksanız hayat cidden zor.Dizide hepimizin çok yakından tanıdığı, belki de küçükken şahit olduğu dedikodu kazanı annelerin ''sokak oturması'' ortamı var. Tarif edemedim ama bilirsiniz. Sokakta birinin kapısında anneler oturur fasulyeler kırılır. Ev işleri alınır. Birkaç saate çocuklar okuldan, kocalar işten dönene kadar sohbetler yapılır ve stres atılır. Orası bütün ailelerin sırlarının döküldüğü bir ortamdır. Dramanın anneleri de o havayı çok güzel yakalamış. İzlerken ''Valla Hanife teyze ve annem!'' dedirtiyorlar.

Velhasılıkelam Reply 1988 daha izleyicilere sunulmadan önceki ön yargıya karşın çok iyi bir başlangıç yaptı. Dizinin işleniş biçimi olsun, dekoru, kıyafeti her şey tam yerinde. Bölümü bitirdiğinizde sizi bolca eski günlere götürecek ve yüzünüze sıcacık bir gülümseme bırakacak bu yapıma göz atmayı unutmayın.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER