Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

Festivalin en çok beklenen filmlerinden biri olan Requiem for the American Dream-The Chomsky Documentary, cuma akşamı yapılan gösterimi ile Gezici Festival izleyicisi ile buluştu. "Yaşayan En Önemli Entelektüel" (The Most Important Alive) olarak addedilen akademisyen, aktivist, yazar, eleştirmen ve daha neler neler olan Noam Chomsky'nin Amerikan toplumu içinde gelir dağılımındaki eşitsizlik ve demokrasi konularındaki temel düşüncelerini sunan belgesel; ünlü düşünürün on ana başlık altında açıkladığı, gün geçtikçe yukarılara tırmanan toplum içindeki eşitsizlik sorununu makro ölçekli bir çerçeve içinde sunuyor.

 Bilmiyormuşum gibi çek dostum.

 

Demokrasi ve toplum gibi ağır bir başlık ve dünya çapında etkisi olan bir düşünürün 73 dakikalık belgeselinin, 3 yönetmenin ortak çalışması sonunda sunulmuş olması da dikkat çekici aslında. Chomsky’nin yıllar içinde şekillenen birikimi sinemanın olanakları ile birleştirilmiş, sunduğu veriler görselleştirilerek izleyicinin yardımına koşulmuş.

  Üç güzel beyin.

Chomsky 10 bölüm boyunca Batı'nın (ABD’nin) emeğe bakışının tarihsel süreçteki durumu ve bunun yarattığı krizleri Adam Smith, Thorstein Veblen gibi önemli teorisyenlerin çalışmaları kılavuzluğunda açıklıyor. Sınırlı bir zamana sığdırılan bu bilgilerin dört seneye yayılmış bir çalışmanın ürünü olması, dikkatle damıtılarak izleyiciye sunulduğunu belli ediyor. 

Arşiv görüntülerinden animasyonlara çeşitlendirilmiş teknikler ile hareketlendirilen belgeselde bu çeşitlilik, izleyicinin dikkatini toplamasına olanak sağlıyor. Bir yandan da etkili ama pek de yenilikçi olmayan bir şekilde kullanılan müzik ve Chomsky’nin anlatımına ara ara eşlik eden arşiv konuşmaları ile izleyicisini bu ağır konunun içinde boğulmaktan kurtarıyor. 

Sonuç olarak, belgeselin “izleyicisini düşündüren” bir yapım olduğunu iç rahatlığı ile söyleyebiliriz. Festivalin 21. Yıl teması “Güvencesiz Hayatlar” kapsamında gösterilen Requiem for the American Dream, 1 Aralık Salı programında da yer alıyor. Kaçıranlar için bir fırsat daha var yani, bilginize ^.^
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER