Luke Cage: Onu yakamazsınız, kıramazsınız ve satın alamazsınız

Luke Cage: Onu yakamazsınız, kıramazsınız ve satın alamazsınız
İlk sezonu büyük ilgiyle karşılaşan Luke Cage, güçlü bir ikinci sezonla geri dönüyor. Kendini keşfettiği 1. Sezonun aksine, bu sezon olgunlaşmış ve kendine fazlasıyla güvenen bir Luke Cage izleyeceğiz. Güç ilişkilerinin sürekli değiştiği, dostların düşman, düşmanların dost olduğu girift ilişkilerle bezeli 2. Sezon yine çok iyi.  Luke Cage, Jessica Jones ile birlikte diğer Marvel kahramanlarınkinden kesinlikle daha üstün bir dizi.
 
Cheo Hodari Coker ve Marvel evreninin diğer iki kahramanı Jessica Jones ve Daredevil’in yapımcıları Jim Chory ve  Jeph Loeb’in eseri olan dizinin ikinci sezonunda ana kadroya Bushmaster karakterini oynayan Mustafa Shakir ve Mariah Dillard’ın kızını oynayan Gabrielle Denis dahil oluyor. Bu sezon da Harlem’in bütün renklerini göreceğiz. Siyahi kültürün taşıyıcısı konumunda bulunan Harlem; müzikleriyle olsun, tüm toplumların harmanlayıcısı olmasıyla olsun gerçekten ilginç bir yer. Luke Cage ( Mike Colter), bu birbirleriyle çatışma halinde olan topluluklar arasında bir denge rolünü üstlenirken, günümüzün şöhret kültürünün yansımalarından kendini koruyamıyor. Videoları elen ele dolaşan, şöhretinden dolayı adına uyuşturucular üretilen Luke Cage için kahraman ve kötü adam olma arasındaki ayrım bu sezon giderek kapanıyor.
 
İlk sezon finalinde polis arabasında hapishaneye götürülen Luke Cage’i, bu sefer uyuşturucu deposunu basmaya giderken buluyoruz. Hapishaneden buraya nasıl geldiğimizi anlamanız için Marvel’in diğer yapımlarını izlemeniz gerekiyor. Aynı şekilde Misty karakterinin başına gelenler için de Defenders dizisini izlemeniz gerekecek. Diziler arası etkileşim her ne kadar Marvel evrenin değişmez bir parçası olsa da, birinci sezondan ikinci sezona böylesi radikal bir atlama benim çok hoşuma gitmedi. Defenders’i izlemeyenler için en azından diyalog ya da flashbacklerle olaylar biraz bağlamına oturtulabilseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.  Luke Cage, Diamondback ile olan kavgasından sonra Harlem sokaklarının kahramanı olsa da, şöhreti ve kendini yenilmez görmesi ona getirdiği kadar ondan götürüyor. Her adımı büyük bir dikkatle izlenen Luke, kendisine addettiği her olaya müdahil olma görevi yüzünden kişisel ilişkilerinde dönüşümler yaşıyor. Bu sezonda hem Claire ( Rosario Dawson) hem de Diamondback ile karşı karşıya gelmesinin en büyük nedenlerinden olan babasıyla (Reg E. Cathay) olan ilişkilerini daha yakından izleme fırsatını bulacağız. Reg E. Cathay’in 9 Şubat 2018’de hayatını kaybetmesinden dolayı malesef son performansını izleyeceğiz.
 
Luke Cage’i diğer süper kahraman dizilerinden üstün kılan özelliklerden birisi de kötü karakterlerin çok boyutlu olması. Farklı toplulukların iktidar mücadelesine sahne olan Harlem’de, oyunun kuralları, bazı karakterlerin yanlış kararlar almasına sebep olup onları dibe çekiyor. Bunun en çarpıcı örneği olarak Mariah Dillard’ı (Alfre Woodard) görüyoruz. Cornell’den Harlem’s Paradise gece klübünü devralan ve Harlem’in kraliçesi olan Dillard, bu sezon kendini bütün bu suç dünyasından ayırmak istese de kendini daha fazla düzenin içine çekilmiş buluyor. Aralarına yeni bir oyuncunun katılmasıyla bütün planları bozulan Dillard’ın gerek korku salarak gerekse sosyal projeler geliştirerek Harlem’i kendi boyunduruğu altında tutma çabası bu sezonun ana hikayelerinden birini oluşturuyor. Woodard’ın performansına ayrı bir parantez açmak lazım. Gerek mimikleriyle, gerek vücut diliyle olsun Dillard karakterine getirdiği ince dokunuşlar takdire şayan.  Bu sezonda kendisinin olayların merkezinde olması ve aile ilişkilerinin arka planının ortaya çıkması ikinci sezonu çok daha güçlü kılıyor. 
 
Aynı şekilde diğer kadın karakterlerin de kendi öznellikleri kurduklarını görüyoruz.  Geçen sezon partneri Scarfe’ın ihanetiyle sarsılan ve biraz da onun gölgesinde kalan Misty ( Simone Missick), hayatını altüst eden olaylar yaşamasına rağmen kurban rolünü oynamayı reddediyor ve Luke’la aynı seviyede kötü adamlarla mücadele ediyor. Dillard’ın kızı Tilda’da ( Gabrielle Dennis )sezonun ilk bölümlerine silik başlasa da, olaylar geliştikçe hikayede çok önemli rol üstleniyor. Ancak, her ne kadar Luke’un karakter gelişiminde büyük pay sahibi olsa da Claire’i maalesef bu sezon daha az göreceğiz.
 
Tabii ki Dillard bu sezonun tek kötü karakteri değil. Jamaica’dan gelen ve Harlem’in doğuştan kendi hakkı olduğuna inanan Mustafa Shakir’in canlandırdığı Bushmaster karakteri olayların beklenmedik yönlere gitmesine sebep oluyor. Shakir’in esrarlı ve karizmatik karakteri sezonun en iyi yanlarından. Bushmaster’in hem Luke Cage’e hem de Dillard’a meydan okuması, bu azılı iki düşmanı birbirine yakınlaştırıp, ortak noktalarının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bushmaster’ın aksanı, kıyafetleri, büyüyle olan ilişkisi gibi unsurların bilimsel bir deneyin ürünü olan Harlem çocuğu Luke Cage’e karşı oluşturduğu karşıtlık, diziye yeni bir soluk getiriyor.  Bushmaster karakterini Diamondback ve Cornell’den  daha iyi bulduğumu söylemeliyim. Bushmaster sayesinde Jamaika kültürünü ve Afro-Karayıp kültürünü dizide görme imkanına kavuşuyoruz
 
Bu sezonun bir öncekine göre daha çok şiddet barındırdığını da ekleyelim. Hikayenin bir önceki sezona göre daha yavaş ilerlediğini düşünsem de, özellikle kötü karakterlerin hikayeleri ve güçlü performanslar bu sezonu daha derinlikli kılıyor. Luke Cage’e sıradan bir süper kahraman hikayesi olarak bakmamak lazım. Afro-Amerikan bir kahramanın günümüz sosyal, maddi ve politik ilişkilerin gıyabında neler yaşadığını gösteren, aynı zamanda Afro- Amerikan ve Karayıp kültürü farklılıklar örneğinde olduğu gibi, siyahi kültürün geniş yelpazesini bize gösteren kültürel bir show adeta. Sokakta siyah bir erkek olmanın getirdiği tüm zorluklar ve güce ulaşma isteğinin getirdiği tüm hırs ve yıkıcılık bu dizide tüm çıplaklığıyla anlatılıyor. 
 
Dizinin son bölümünde bizi bir sürpriz bekliyor. Luke Cage’in karakter dönüşümünü göstermesi bakımından çok öneme sahip son bölüm bize 3. Sezonun (daha kesin olmamakla beraber) gideceği yön hakkında ipucu veriyor. Umarım 3, sezona alakasız bir yerden başlamayız. Luke Cage’in gri alanlarda dolaşmasının, yeni güç ilişkilerini nasıl kurgulayacağı, Harlem Paradise’in geleceğini nasıl etkileyeceği ve geride kalan karakterlerin Luke Cage’in yeni konumuna karşı nasıl bir strateji geliştirdiklerini göreceğiz. Luke Cage’in bu sezonu; güçlü hikayesi , karakterleri, müzikleri ve kültürel renkleriyle mutlaka izlenmesi gereken bir yapım. Netflix ekranlarında arz-ı endam eden Marvel evreninin bence en iyi dizisi, bu yüzden kaçırmayın derim.
 
Luke Cage’i 22 Haziran’da Netflix’te izleyebilirsiniz.
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER