Yasak Elma: Bu eller bir canavar mı yaratacak?

Yasak Elma: Bu eller bir canavar mı yaratacak?
Artık "Ayh bu dizilerimiz de çok uzun!" diye ağlamamaya karar verdim. Zira zamanında sevgili Ranini'nin bu sözü hala aklımda.


Bu sebeptendir ki Yasak Elma dizinin İlk Bakış yorumuna güzellikler başlamak, naçizane gördüğüm boşlukları paylaşmak ardından güzel dileklerle bitirmek istiyorum.

*

Yapımcılığını Medyapım'ın üstlendiği; öyküsü ve senaryosu Melis Civelek ve Zeynep Soyata'ya ait, yönetmen koltuğunda ise Neslihan Yeşilyurt'un oturduğu Yasak Elma, Fox Türkiye ekranlarında macerasına başladı. Yolları açık, reytingleri bol olsun.

Her şeyden önce Yasak Elma'ya dair ilk izlenimin karşımda çok "kadın" bir hikayenin olması. Ender Argun, Yıldız ve Zeynep Yılmaz. İhtiraslı kadınların savaşları güzel anlatılırsa izlemeye bayılırım.

Eda Ece'nin (Ki anısı vardır, kendisini pek severim.) hayat verdiği Yıldız'ı sevdim. Tatlı, cıvıl cıvıl, biraz sakar hallerinden tuttun da gözündeki hırsa kadar tüm duyguları hissettirdi. Bir oyuncuyu sürekli aynı havalarda görmekten çok sıkıldığım bu dönemde, Eda Ece'nin kötüye, en kötüye evrilme potansiyeli yüksek bir karakteri tercih etmesine de çok sevindim. Bugün, kardeşiyle patates soğan alan Yıldız'ın, zaman içinde kolyeler, pahalı elbiseler aldığı günlere nasıl gideceğini merakla bekliyorum. Bunu yaparken nelerden vazgeçecek, kimleri, neleri feda edecek hep beraber göreceğiz.

Ender ile ilgili ilk ve tek izlenimim kendisinin tam bir Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olan gizli özne olduğudur! Ender, kontrol edilmezse kötülükten boğulacak, hiçbir tutarlı yanı olmayan ve nefret kusan bir karakterlerden ileri gidemeyeceğini düşünüyorum ki, bence bu tehlikeli bir eşiktir. Kötünün de akıllısı makbuldür. Gel gelelim Şevval Sam da Ender'i üzerine başarılı bir şekilde giyinmiş. Ender'e ve Ender'in gücüne inandığı çok belli, sevdim!

Talat Bulut, yani Halit Argun'a gelirsek... Açık konuşmak gerekirse ilk bölümitibariyle neden böyle olduğunu en merak ettiğim karakter Halit oldu. Hikaye zaten Yıldız'ın hikayesi. Ender de mantıklı doldurulması mümkün ve az çok tahmin edilebilir bir hikayeye sahip. Ama neden Halit Argun, neden? Bir yüzü aydınlık, diğer yüzü karanlık Halit Argun da ben de merak uyandırdı. Talat Bulut'un yorumuyla Halit Argun'un değişimini de izlemek istediğimi fark ettim!

Öykünün bu önemli üç sac ayağı için her şey güzel gözüküyor. Kesinlikle "İkinci bölüm olsa da izlesem." hissini ekrandan geçirdiler. Diğer karakterler için ise bekleyip görme hakkımı kullanmak istiyorum.

Boşluk... Boşluk demeyeyim de ilerde görmeyi beklediklerime gelirsek:

En başta Ender ile Halit'in geçmişlerine gitmek isterim. Nasıl tanıştıkları, nikah masasına giden yollarını, Halit'in bu ters hallerinin nasıl ortaya çıktığını... İlk bölüm itibariyle, Halit'in Ender'e karşı neden agresif ve güvensiz bir adam olduğunu gösteren bir ipucu görmedim. Bu adam daha önce evlenip ayrıldığı eşlerine de huzur vermemiş, onları beş parasız kapının önüne koymuş. Eee yani? Bunun altı doldurulursa Halit ve Yıldız'ı da daha iyi anlayacağımı düşünüyorum. Ki bu da seyir zevkimi arttırır.

Yukarıda da bahsettim ama bir daha söylemek istiyorum: Masa başında kaç kişi çalışıyor. Elbette niyetim onlara akıl vermek değil ama ağzından köpük çıkaran, kötülükten boğulmuş karakterleri izlemektense akıllı, zekice adımlar atan kötüleri görmeyi tercih ederim.

İlk bölüm itibariyle Zeynep Yılmaz'ın da (Sevda Erginci) çok geride kaldığını düşünüyorum. Buna ilave olarak Alihan ve Zeynep arasındaki rüzgarın da çok ılık esmediğini söylemeliyim. Ya da tersten bakalım: Ender-Yıldız-Halit arasındaki mevzu o kadar büyük ki Zeynep ve Alihan, ilk bölümde, yanlarından biraz sönük kaldı. Asıl hikaye öyle bir aktı ki "Ya bir dakika çocuklar, siz bir durun!" diyesim geldi. Bu iyi bir şey mi? ^^

*

Özetle; şöyle bir büyük resme bakarsak gerek Argun'ların gerekse Yılmaz'ların dünyası oldukça iyi kurulmuş. İnandım mı? İnandım! Ne yapsam da olmayan, bir şekilde mecburiyetten izlediğim işlerde, esas hikaye sarmazsa hemen alt rafları karıştırırım. Ancak Yasak Elma'da ilk bölüm itibariyle Ender-Yıldız-Halit üçlüsü beni öyle hikayeye çekti ki sıkılmadan bölümü tamamlayabildim. Özellikle ilk 75 dakikalık bloğun nasıl geçtiğini anlamadım.

İlk bölümü referans olarak ikinci bölümde de Yasak Elma için yine ekran karşısında olacağım.

Tüm ekibe bu zorlu reyting yarışında bol şanslar dilerim!

(Not: Yasak Elma'yı izlerken daha önce izlediğim bir dizi/filme çok benzettim. Hani insanın dilinin ucuna gelir ya... Eğer "Şuna çok benziyor!" dediğiniz bir dizi/film yorum olarak bırakabilir misiniz?)

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER