American Crime Story: Sessizlik, bir ikondan çok daha fazlasını öldürdü

American Crime Story: Sessizlik, bir ikondan çok daha fazlasını öldürdü
"Sessizlik, bir ikondan çok daha fazlasını öldürdü"

Ünlü modacı Gianni Versace'nin öldürülmesi için gayet uygun bir tanımlama olmuş bu söz. Soyadından da fazlasıyla belli, markayı baştan yaratıp kardeşi Donatella'yla birlikte büyüten Gianni, 15 Temmuz 1997'de Andrew Cunanan tarafından öldürüldü. Üstelik seri katilin ilk cinayeti de olmadı, bu beşinciydi. Öncesi, nedenleri, sonrasındaki insan avı derken karmaşık, bazı detayları bugün bile kesin olarak bilinmeyen ve ilgi çekici bir hikaye aslında.

Dünyanın en göz önündeki moda imparatorluğunun yaratıcısının öldürülmesinin getirdiği yankıyı tahmin edersiniz. Bütünüyle hatırlamıyorum ama uzun yıllar önce 1998 yapımı The Versace Murder isimli filmi izlediğimde ilk kez tanışmıştım bu olayla. O dönemden beri de aklımda yer eden olaylardan birisidir.

Amerika'nın dahi yapımcı/senarist/yönetmen ve daha bir sürü şeyi Ryan Murphy, FX kanalında yayınlanmak üzere karşımıza American Crime Story isimli bir dizi getirmişti. 2016'nın başlarında ilk sezonuyla ekrana gelen proje, ülkenin en tanınmış futbolcularından olan O.J. Simpson'ın eski eşini ve bir arkadaşını öldürmekten yargılanmasını anlatıyor. Üstelik pek de güzel anlatmıştı, bildiğim olayın içinde boğulmuştum resmen ve zaten pek çok ödül de kazanmıştı.Versace'nin ölümünün hikayesi ise dizinin ikinci sezonunda izleyeceğimiz hikaye. O nedenle ön izleme fırsatını bulduğumda koşa koşa karşısına geçirverdim. (Yolunu bile gözledim gelir mi ki diye, yalan değil) Sezonu dokuz bölüm sürecek dizi bu akşam 23:10'da FOXCRIME'da da başlıyor. Başrollerde de Gianni olarak Edgar Ramirez, kardeşi Donatella olarak Penelope Cruz, Andrew Cunanan olarak Darren Criss yer alıyor. Gianni'nin sevgilisi Antonio'yu ise Ricky Martin canlandırmakta. Max Greenfield, Finn Wittrock, Judith Light ve Will Chae gibi isimler de bonus.

Ryan Murphy'nin oldum olası en sevdiğim tarafı kadro kurmasındaki becerisi. Criss, Greenfield, Wittrock gibi isimler çok da şaşıracak kişiler değil aslında. Ama American Horror Story'ye Lady Gaga'yı getirmişliği olan adam bu sezona Penelope Cruz'u ve Ricky Martin'i getirdi resmen, ilk duyduğumda şaka zannetmiştim ben söylemesi ayıp.

Sezonun tam ismi "The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story". Aklımdayken bahsetmiş olayım, sezon Maureen Orth'un yazdığı Vulgar Favors'tan uyarlandı. Ama Versace ailesinin diziye dair bir izni bulunmuyor. Bunu ilk olarak kostümler konusunda destek isteyen diziyi reddederek göstermişlerdi. Sonra resmi bir açıklama yayınlayarak sezonun uyarlandığı kitabın kurgu olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirttiler. Murphy ve kanal da kitaptaki hikayenin arkasında olduklarına dair bir açıklamayla cevap verdiler.

Öyle ya da böyle, dünyanın gözü önünde yaşanan bir olay ve insan avının ne kadarı kurgu ne kadarı gerçek kalır, tartışılır tabii. Ben geleyim artık bölüme.

Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER