9-1-1: Acil durumunuz nedir?

9-1-1: Acil durumunuz nedir?
"911, acil durumunuz nedir?"

Amerikan dizi ve filmlerini izlerken bu cümleyi mutlaka duymuşsunuzdur. İtfaiye, polis veya ambulans bizdekinin aksine orada tek bir numaraya bağlı. Aradığınızda konuştuğunuz kişi ilgili birimi size gönderiyor, sonrasında gerekli hizmeti alıyorsunuz. Ülkedeki ulusal kanallardan FOX da Ryan Murphy ortaklığıyla tam da bu noktaya değinen bir dizi hazırladı. 9-1-1 gece saatlerinde yayınlanan ilk bölümüyle yayın hayatına başladı, ülkemizde de yakında FOXLife Türkiye kanalı tarafından yayınlanacak.

Ben de yeni yıla girmemize az bir zaman kala ilk bölümü izlemişken diziden biraz bahsedeyim dedim. Tam olarak nasıl bir dizi var önümüzde?

Her ekibin belli bazı temsilcileri görevleri gereği çağrılara kulak vererek harekete geçiyorlar ve biz de onları işleri üzerinde izliyoruz. Diğer yandan elbette bu karakterlerin özel hayatları ve kendi aralarındaki ilişki de ekrana geliyor. Dizi biraz tahmin de edilebileceği üzere bölümlük hikayeler üzerine kurulu bir drama dizisi. Zaten daha ilk bölümden dört-beş tane vakayı izleme fırsatımız oluyor bile. Üstelik bazılarında şartlar gerektirdiği için birlikte çalışmaları gerekebiliyor, dolayısıyla yolları da kesişiyor.

Karakter ve kadro?

* En temelden başlarsak karşımızda Abby Clark'ı buluruz. 911 servisinde çalışan Abby, arayan kişilerle konuşup detayları öğrenmekle görevli. İşi gereği sakin de kalmak zorunda haliyle. Abby kısmında benim dikkatimi çeken veya hoşuma giden nokta 'sonrası' kısmı oldu. Çağrı merkezlerindeki kişilerin görevi dizinin başında da belirtildiği üzere çağrının yönlendirmesini yaptıktan sonra bitiyor.

Dolayısıyla Abby'nin oturduğu yerden bazen kendini alıkoyamadığı bir "İyi de sonra ne oldu, kurtuldu mu, olay çözüldü mü?" bir hali var. Karakteri Ryan Murphy'nin kadrolu oyuncularından Connie Britton canlandırıyor. Kendisini Murphy sağ olsun göre göre bünyede alışıklık oldu, normalden daha farklı değil öyle diyeyim. Karakter ise izlenir olmuş.* Polis ve devriye kısmında Athena Grant karakteri öne çıkıyor. Konu işi olduğunda ciddi ve sert biri olan karakterin kendi aile hayatı tam da Ryan Murphy'nin yapacağı türden bir şekilde karışık durumda. Athena'yı Murphy'nin kadrolu haline gelmeye başlayan oyuncularından Angela Bassett oynarken kocasını Prison Break'in C-Note'u Rockmond Dunbar canlandırıyor.

* Dizide karakter veya konu olarak en azından ilk bölümde ağırlığını hissettiren birim itfaiye; başında da Bobby Nash bulunuyor. Karakteri son olarak The Catch'te oynayan, Six Feet Under ve Parenthood'la da bilinen Peter Krause canlandırıyor. Birimin üyelerini canlandıran kişiler arasında Aisha Hinds, Kenneth Choi ve ekibin genç haşarısı Evan'ı oynayan Oliver Stark da bulunuyor.

Açılışta Athena'nın aile hayatındaki karışıklıkla birlikte itfaiye tayfasını daha çok sevdim ben. Genel olarak karakterlerin özel hayatına dalmakla vakalara ağırlık vermenin ağırlığını tutturabilmişler. Gerçi bölümler devam ettikçe rutine bağlayıp insanları sıkarlar mı, böyle bir konuyla kaç kişiyi ekran başına bağlarlar acaba diye düşünmüyor değilim. Kadrosu ve Murphy'nin varlığı bu bağlamda kendisine yardım edebilir.

Sezon ortasında başlayan diziler sonbahar programına alışılmışlıktan dolayı genellikle dezavantajlı başlıyorlar. 9-1-1 fazla uzun sürmeyecek sezonunda vaka seçimlerini ilk bölümdeki gibi belli bir seviyede tutarsa, karakterlerin özel hayatında da Murphy ve ekibi eline koluna biraz hakim olabilirse aslında güzel iş çıkabilir. Biraz da "Çok önemli bir iş yapıyoruz. Bu iş bizim hayatımız, olmazsa olmazımız,"ın dozunu azaltabilirlerse daha şeker olacak. Bu diziyi izleyecek herkes zaten durumun farkında.

Şu an ekrandaki çoğu dizi bu ekibin belli bir parçasıyla iş yaparken bunlar hepsini birden toplayıp ekrana getirmişler. NBC'nin yayınladığı Chicago serisi malumunuz. Aslında malzeme bolluğu içerisindeler ve fırsatları var denebilir. Dolayısıyla 9-1-1'in yolu şimdiden açık olsun efenim... Benim diyeceklerim bu kadar.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER