Liar: İki taraf, tek bir gerçek

Liar: İki taraf, tek bir gerçek

İngiliz kanallardan ITV geçtiğimiz eylül ayıyla birlikte ekrana yeni bir dramayı daha ekrana getirdi. Benim de tanıtmaya niyetlendiğim Liar, altı bölümlük sezonunu tamamlamış durumda. Hatta kanaldan ikinci sezon onayını da alıverdi.

"İki taraf, bir gerçek" sloganıyla gelen yapımı One of Us, The Missing ve Tripped gibi dizileri de hazırlayan Hary-Jack Williams kardeşler hazırladı. Tür olaraksa psikolojik drama diyebiliriz, içinde suç ve gizemi de barındırıyor. Peki, tam olarak nasıl bir diziden bahsediyoruz?

Lisede öğretmenlik yapan Laura, uzun süredir birlikte olduğu erkek arkadaşından kısa süre önce ayrılmıştır, hatta açılışta polislik yapan Tom'un eşyalarını almasıyla resmi kapanışı da yapıyorlar. Okuldaki öğrencilerinden Luke'un cerrahlık yapan bekar, karizmatik babası Andrew ise kendisine fırsattan istifade çıkma teklif ediyor. İlk bölümde ikilinin güzel başlayan malum akşamına ve ertesi sabahına tanık oluyoruz. İşler de zaten sabah olduğunda karışıyor.

Kafası bulanık bir şekilde uyanan Laura, Andrew'u tecavüzüne uğradığı iddiasıyla şikayet ediyor. Ancak ortada bunu destekleyecek bir delil yok. Andrew da güzel bir akşam geçirdikleri ve her şeyin karşılıklı rıza içinde olduğu iddiasında bulunuyor. Laura ise tersinin yaşandığından gittikçe emin bir şekilde olayın üstüne gidiyor. Dizinin ana hikayesi de "İkisinden birisi yalan söylüyor, ama hangisi?" sorusunu sordurarak devam ediyor.


Bölümler ilerledikçe malum randevu gecesinden kısa parçalar şeklinde göstererek de ilerleniyor. Bir noktadan sonra haliyle taraf tutmaya veya en azından yalan söyleyenin kim olduğunu tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Dizide Laura'yı Downton Abbey'le bilinen Joanne Froggatt canlandırırken, Andrew'u Forever ve Ringer gibi dizilerle bilinen Ioan Gruffudd oynuyor. Bölümler içerisinde Laura'nın kız kardeşi Kathy, Andrew'un oğlu Luke, eski sevgili Tom veya olayı araştıran dedektif Vanessa gibi çeşitli yan karakterler de kendisini gösteriyor.

Merak ve merkezindeki sorunun getirdiği gizem sayesinde başladığım Liar genel olarak beni tatmin eden bir dizi oldu. Gözü açık bir şekilde tavsiye edemem tabii, biraz farklı bir yapım. Dizi normalde yayına mini dizi olarak ortaya çıktı, reytingleri ve eleştirileri de kalbür üstü veya iyi seviyede kaldı. Dolayısıyla ikinci sezonu olabileceğini bekliyor olsam da birinci sezon finali hiç de mini dizi bitmeyip gayet açık bitti mesela.

Dizinin özellikle ilk üç bölümdeki hikayesi daha güzel.Üçüncü bölümle birlikte önemli bir dönemece sapıyorlar, ondan sonrasından gidişat daha da değişiyor. Beni rahatsız eden bir durum olmadı, zaten ikinci sezon için açtıkları yoldan da rahatsız değilim açıkçası. Sadece itirazı olanı da anlarım diyebilirim. Oyunculuklar ise özellikle baştaki ikili açısndan tatmin edici. Joanne Froggatt'i Downton Abbey dışında bir dizide izlemek zevkliymiş.

Bu arada malum ikinci sezon 2019 içerisinde gelecek, gelecek sene için beklememeniz gerektiğini belirtmiş olayım. Liar dizisi için de durum bu şekilde işte.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER