Atypical: Küçük şeyler fark yaratır

Atypical: Küçük şeyler fark yaratır
“Bu kadar küçük bir şeyin fark yaratacağını düşünmezsiniz.” Fakat bazen küçük şeyler, büyük farklar yaratır. Hayata bakışınızı değiştirir, gününüzü güzelleştirir ya da başka başka şeylere neden olur. Ortak noktaları ise yüzünüzde bir gülümsemeye neden olmalarıdır. İşte Atypical da yüzümde gülümsemeyle izlediğim bir iş oldu.

Uzun bayram tatilinde izlerim diye indirdiğim ama bir türlü fırsat bulamadığım Atypical’ı Netflix’in silinecek uyarısıyla izlemeye başladım. (Dipnot; Netflix’ten indirdiğiniz içerikler 1 ay sonra siliniyor, yenilemezseniz internet bağlantısı olmadan izleyemiyorsunuz.) Bir bölüm daha, bir bölüm daha derken iki akşamda final jeneriğine ulaşmıştım. Zaten yarım saatten oluşan 8 bölümlük bir sezona sahip olduğunu düşünürsek bu çok da zor bir şey değil tabii.

Atypical, oldukça keyifli anlatımıyla sizi bambaşka bir dünyaya davet ediyor. Detayların arasında kaybolmadan var olan Sam’in dünyasına. Antartika’yla ilgili her şeyi ezbere bilip, aşkı maddelerin arasında arayan ama karakterinden asla ödün vermeyen Sam’in dünyasına…

Robia Rashid’in senaristliğini yaptığı dizinin yönetmenliğini Seth Gordon üstleniyor. Dizinin kadrosunda Keir Gilchrist, Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport, Brigette Lundy-Paine, Amy Okuda bulunuyor.

Sam, bir otistik. Bir yandan aşka yelken açarken bir yandan da bağımsızlığının peşinden koşuyor. Atypical, Sam’in hayatına odaklansa da ne Sam’in etrafında daire oluşturup sıkıyor, ne de Sam’i hikayenin merkezinin dışına itiyor. Tanıdığımız tüm karakterlerin kendi dertleri var ve bu dertlerin tümü dönüp dolaşıp Sam’in hikayesine bağlanıyor.

Sam, esasında kendi hayatını kendi idame ettirebilen bir çocuk. Kendi başına otobüse biniyor, çalışıyor, vakit geçiriyor. Fakat konu insan ilişkileri ve dahi kadınlar olunca bambaşka yerlerden bakıyor meseleye. Bu bakış açısı da seyrederken kahkaha ve gözyaşı olarak dönüyor aslında.

Atypical, çok keyifli, çok tatlı bir iş. Yer yer kahkahayla, yer yer gözyaşıyla izledim. Çok sevdim. Ama en çok da Sam’in bir birey olarak hayatına devam ediyor oluşunu sevdim. Otistik çocukların, gençlerin ‘eksik’ olarak nitelendirilip, itilip kakıldığı coğrafyamızdaki Sam’leri düşündüm; bir iç çektim.

Küçük şeyler fark yaratır… Sam’in hayatında fark yaratacak küçük şeylerin peşinde ikinci sezonu beklerken, bir solukta izlenecek dizi arayanlara da tavsiyemdir Atypical. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER