7 YÜZ: Kimin günahı daha kallavi?

7 YÜZ: Kimin günahı daha kallavi?
Masum’la online dizi yolculuğuna başlayan BluTV’nin son durağı 7 YÜZ oldu. 7 YÜZ, yedi bölümlük bir seri. Her bölümde farklı yüzleşmelere tanık olacağımız seri, Masum’dan da alışkın olduğumuz gibi şahane bir oyuncu kadrosuna sahip. Tilbe Saran, Genco Erkal, Belçim Bilgin, Sinan Tuzcu, Dolunay Soysert, Serkan Altınorak, Ekin Koç, Damla Sönmez, Melisa Sözen, Tuğrul Tülek, Engin Hepileri, Pınar Göktaş, Merve Dizdar ve Cem Davran farklı bölümlerde karşımıza çıkacaklar.

22 Eylül akşamı serinin ilk bölümü Büyük Günahlar, seyirciyle buluştu. Cem Davran, Sinan Tuzcu ve Merve Dizdar’ın başrolünde olduğu hikaye; ergenlik sancıları, cinsel açlık ve otoritenin varlığına uzanırken seyirciyi de kimin günahının daha kallavi olduğuna dair uzun bir tartışmanın içine bırakıyor.

Aynı zamanda bölümün yönetmenliğini de üstlenen, hikayenin sahibi Tunç Şahin’in Mert H. Atalay'la birlikte kaleme aldığı bölümde, çekingen ve ortama uzak duruşlarıyla ilk andan altından bir şey çıkacağına inandığımız karakterimizin günahına uzanırken yumuşak geçişlerle sağlanan bir zaman tüneline de giriyoruz. Bu tünelin sonu ise oldukça sürprizli.

Muazzam bir hikaye tasarımına sahip olan Büyük Günahlar; son ana kadar temposunu korurken, hikayesinin gizemini de bertaraf etmiyor. Hikaye duracak gibi olurken, bir twistle farklı bir yana kayıyor ve birbirinden çok alakasız gibi görünen sahneler nihayetinde aynı yerde buluşuyor.

Cem Davran, müthiş! Karakterinden nefret etmekle acımak arasında gidip gelmemin en büyük sebebi kuşkusuz ki abartmadan ama basite de kaçmadan Aytaç’a can vermesi. Farklı bir zaman diliminde ve mekanda karşılaştığımız Sinan Tuzcu ve Merve Dizdar da özellikle yüzleşme kısmındaki performanslarıyla oldukça iyiler. O gece, o evde onlara eşlik eden isimler de o kadar doğal ki sanki ben de bir köşede onlarla beraber oturuyormuşum gibi hissettim. Bir an "Acaba esas hikayeye ne zaman girecekler?" diye düşünmedim de değil ama.

Zamanın dinamiklerine uygun sanat yönetimi, iki zaman diliminde de dünyasına kolayca alan rejisiyle Büyük Günahlar, enfes bir iş. Rejinin, oyunculukların, sanat yönetiminin bir hayli dengede olduğu işin en kuvvetli yanı kuşkusuz ki hikayesi. Bir kez daha bizim de çok güzel hikayeler yazan yazarlarımız var dedim ve gururlandım. Yabancı bir dizi olsa "Mutlaka izle!" tavsiyelerin havada uçuşacağı bir hikayeden bahsediyoruz, evet.

Bölümün başındaki “Balıkesir’de yapacak bir şey olmadığı” konusunda yapılan aşırı vurgu ve başrol karakterimizin hayatını değiştiren kitabın adını unutması gibi iki küçük detay da işin nazar boncuğu oluyor belki de.

Umarım çok izlenir. Hatta o kadar çok izlenir ki, daha sonra televizyonlarda yayınlanacağını görmek zorunda kalmayacağımız kadar yayılır çevreye. Çünkü dijitale yapılmış bir işin sonrasında televizyonda yayınlanmasına anlam veremeyenlerdenim ben. “BluTV üyeliği bulunmayan, dizilerin önce BluTV’de sonra Kanal D’de yayınlandığını öğrenen TV seyircisi neden BluTV’ye üye olup yeni dizileri izlemeli?” diye düşünürüm ben, bu televizyonda yayınlanma hadisesi geleneğe dönüşürse.

Açık konuşayım, dijitalde gerçekleşen her türlü yeniliğe bolca romantizm ekleyerek bakan biri olarak 7 YÜZ gelecek hafta televizyonda yayınlanacak olsa yine oturur BluTV üzerinden izlerdim. Çünkü dijitalin yollarına umut tohumları ektim… Ama bir dijitalci olmasam, televizyona ilgim olmasa, yeni işleri ilk günlerinde izleme hevesine sahip olmasam -oldukça uygun olan aylık ücretine rağmen- BluTV üyesi olmazdım. Nihayetinde insan hevesli olmadığı şeye, zaman ayırmak da istemez. “Ee, nasılsa bir gün evde ses olsun diye açtığımız televizyonumuzda da rastlaşacağız, neden online izleyeyim ki?” derdim. Fakat iyi ki romantik dijitalcilerdenim de her yeni işte delicesine heyecanlanabiliyorum. Ama yine de heyecanla beklediğim dijital işleri, sadece dijitalde görebilmeyi de dilerim.

Nihayetinde enfes bir ilk bölümle başladı 7 YÜZ, gelecek bölümler de bu kalitedeyse efsaneler arasına adını rahatlıkla yazdırır. Emeği geçen herkesin emeklerine sağlık, serinin diğer bölümlerini merakla ve heyecanla bekliyorum.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER