Rögar kapağında aşkı arayanların hikayesi: Manhole!

Rögar kapağında aşkı arayanların hikayesi: Manhole!
Görsel kaynak
Şüphesiz ki bir insanın, karşısındaki insana verebileceği en değerli, en kıymetli şey sevgisi. Biz büyüyünce kirlenen dünyada bir şeye kıymet, değerli dediğimizde de sanki her an birisi gelip sevdiğimiz şeyin üzerine fiyat etiketini yapıştıracak gibi geliyor, değil mi? Nazım Başeğmez’in* de dediği gibi “Sevmiyoruz abi… Sevemiyoruz. Bunun maliyeti de yok ki, bedava bir şey yani. Böyle bakıyorsun, duruyorsun, oluyor. Bu kadar!” Hele ki platonik ise… Peki, bir şey soracağım: Aramızda hiç içindeki platonik aşkı evirip yüksek sesle ifade edenimiz oldu mu? Peki, o aşkının bir hafta sonra evleneceğini öğrenen? Öğrendiğinizde ne hissettiniz? Bir rögar kapağının altında girip günlerce oradan çıkmama hissi oldu mu mesela? Umarım olmamıştır. Çünkü olmuşu var: Geçtiğimiz hafta KBS’de altıncı bölümü yayınlanan, on altı bölüm sürecek ve rögar kapağında aşkı arayan Pil’in hikayesi: Manhole!
 
(*Beş Kardeş)
 
Yönetmen: Park Man Young
Senaryo: Lee Jae Gon
Oyuncular: Kim Jae Joong, Uee, Jung Hye Seong, Baro, Lee Sang Yi, Kang Hong Suk, Kim Min Ji, Jang Mi Kwan
Kanal: KBS2
Bölüm Sayısı: 16
Tür: Fantastik, romantik, komedi
Yayınlandığı Tarihler: 9 Ağustos 2017 – 28 Eylül 2017
 
Dizinin kısaca konusundan bahsedip ayrıntıları masaya yatırmak istiyorum. Manhole’un baş kahramanı, çocukluktan bu yana arkadaşı Soo Jin’e (Uee) âşık olan Bong Pil (Kim Jae Joong). Pil, hayatının son üç senesini memurluk sınavına hazırlanarak geçirmiştir. Pil’in, rögar kapağı ve kanalizasyon ile yolu Soo Jin’in bir hafta sonra evleneceği gerçeği ile kesişir ve zaman içinde gezmeli, biraz tehlikeli ama geneli romantik ve komik olan hikayesi başlamış olur.
 
Manhole, bu yaz yine KBS’te ekrana Fight For My Way’den sonra beğenerek (Hatta bazı bölümleri iki kere izleyecek kadar sevdiğim) izlediğim ikinci dizi oldu. Kendi adıma, ilerleyen bölümlerde aynı etkiyi yaratırsa 2017 yazının en iyi dizisi diyebileceğim. Özellikle ilk dakikadan hikâyenin kurgulanış biçimi çok hoşuma gitti. “Zamanda yolculuk” kriterini baz aldığımda aslında bu yarışa geçtiğimiz aylarda OCN’de yayınlanan Tunnel ve TvN’de yayınlanan Chicago Typewriter dizilerini de ekleyebilirim. Ama Tunnel’ı fantastik-aksiyon-dram; Chicago Typewriter’ı ise fantastik-dram olarak değerlendirip hepsini gönlümün birincileri ilan etmeyi düşünüyorum.
 
Neyse konumuzdan çok uzaklaşmayalım…
 
High Society, Marriage Contract, Night Light’tan sonra Uee’yi izlediğim dördüncü dizi. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse Uee, dram oyunculuğu için biçilmiş kaftan ancak komedi için ir türlü bunu söyleyemiyorum. En eğlenceli olduğunu düşündüğüm birçok sahnede her an ağlayacak gibi bir ifadesi yok mu sizce de? Bu gibi zamanlarda “Demek ki oyunculuk böyle bir şey!” diyorum kendi kendime, “Sadece yetenek değil!” Ancak yaratılan karakteri çok iyi giydiğini de inkâr edemeyeceğim. Soo Jin’in içindeki acıyı ve karmaşayı dışa yansıtma konusunda çok başarılı buldum.
 
Kim Jae Joong’u ise Spy’dan hayal meyal ana JYP’den gayet net hatırlıyorum ve ona baktıkça bir Ji Sung yetişiyor diyorum. Uee’nin aksine, Kim Jae Joong’un yüzünün hem dram hem de komediye çok yakıştığına Manhole ile ikna oldum. Umarım ilerleyen dönemlerde başka türlerdeki işlerinde de aynı başarıyı yakalar.
 
Peki, Soo Jin ve Bong Pil için yılın en uyumlu çifti diyebilecek miyiz? Bu yazıyı kapsayan ilk iki bölüm ve izlediğim ilk altı bölüm için bunu söylemek çok erken ama şimdilik o elektriği alamadım. Bunun nedeni, şimdilik, Soo Jin’in sevgisini göstermedeki cimriliğine veriyorum. Yazının girişinde de anlatmaya çalıştığım gibi sevmek, bunu göstermenin hiçbir maliyeti yok. İş işten geçtikten sonra göstermek, arkasından ağlamak ise çok… anlamsız! Bu kadar soğuk ve kapalı bir karakterin aşkına ilerleyen bölümlerde nasıl inanacağız, bakalım.
 
Görülen o ki hikâye (en fazla) dört karakterin de etrafında geçmeyecek gibi duruyor. Sadece arkadaş grubunun sekiz kişi olduğunu göz önünde bulundurursak, her bölüm yeni şeyler olacağını düşünüyorum. Eğer tahminlerimde yanılmazsam ekran önündeki her karakteri tanıyacak, esas oğlan ve kızımızın hayatlarına nasıl dokunduklarına yakinen şahit olabiliriz. Bu ihtimal bile izleme motivasyonumu oldukça arttırıyor. Sanırım işin büyüsü de buralarda bir yerlerde. Kaldı ki böyle kurgulanmış bir hikâyeye de bu yakışır.
 
***
 
Özetle; Manhole, yayınlanan bölümlerdeki prodüksiyonundan oyunculuklarına kadar bize güzel bir yaza veda dizisi olmayı vaat ediyor. Bir yandan kalabalık kadrosuyla herkesi yakından tanıma ihtimali; diğer yandan sahnelere özenle yerleştirilmiş dizi müzikleriyle dizinin kalitesini daha da arttırıyor. Söz konusu Kore dizisi olduğunda, genelde dizi tamamen bittiğinde izlemeyi tercih ediyorum ancak Manhole; geçtiğimiz kış aylarından SBS’de yayınlanan Romantic Doctor: Teacher Kim’den sonra günü güne; saati saatine merakla bekleyeceğim diziler listesine girdi bile.
 
İzleyecek olan herkese şimdiden iyi seyirler! Orijinal dizi müziklerinden iki tanesi ve dizinin tanıtım videosu hemen aşağıya bırakıyorum. ^^

Sandeul (B1A4) - Tell me


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER