The Lucky American Dream: The Making of the Mob NY

The Lucky American Dream: The Making of the Mob NY

1920 yıllarının başında New York, bildiğimiz New York'tan uzak bir görünümdeydi. Şimdi olduğu gibi turistik bir şehirden çok, her sokağında göçmenlerin bulunduğu ve bu göçmen grupların kurduğu mafyaların birbiriyle savaşı barındıran bir şehirdi.

Bu göçmenlerden bir tanesi de Sicilyalı genç Luciano'ydu. Babası maden işçisi olan bu genç, ileride olacaklardan habersiz bir şekilde bu şehrin sokaklarında hayatta kalma mücadelesi verirken, hayatı boyunca unutmayacağı ve dünyaca tanınmasını sağlayan lakabıda bu şehir kendisine armağan edecekti: Lucky Luciano!

Luciano, kendi sokağında küçük çaplı kavgalar, haraç kesmeler ile suç hayatına başlarken, daha sonra küçük yahudi çocukları para karşılığında koruma işine girecektir. Bu sırada ise  karşısına kısa boylu ve cesaretli bir çocuk karşısına çıkar. Yahudi asıllı bu çocuk ileride, Luciano'nun en yakın arkadaşı ve çetesinin en önemli isimlerinden olacak Meyer Lansky olacaktır. Lansky ile ömür boyu sürecek bir dostluk böyle başlayacak.

Luciano, sokaktaki küçük işlerden sıkılarak kendini büyükler ligine sokmak istemektedir. Bu sıralarda ise Birleşik Devletler'de içki yasağı ortaya çıkmış ve bu yasaktan en fazla yararlanan mafyalar olmuştu ve New York'un bir anda patronu içki depolarıyla ünlenen Joe Masseria olacaktır. Joe Masseria, sadece kendisini düşünen ve bitmek bilmeyen hırsıyla New York'u bir anda ele geçirirken, Luciano'da patron için çalışan adamlardan biri olacaktır.

Zaman geçtikçe Luciano ve Masseria arasında oluşan gerginlik, New York ve günümüz mafyasının oluşmasına neden olacak olaylardan habersiz büyüyecektir. Luciano, Joe'nin yerine geçmeyi, akıl hocası ve baba figürü Arnold Rothstein'den güç alarak düşünürken New York'ta büyük bir savaş ortaya çıkmıştır. Sicilya'dan New York'u, Masseria'dan geri almaya gelen Salvatore Maranzano ve Masseria arasındaki bu savaş New York'u kana bulayacak ve Luciano'nun ünlenen lakabıda burada alınacaktır. Luciano, bıçaklanarak sokağa atıldığında öldü gözüyle bakılır fakat Luciano, kısa zamanda güçlü bir şekilde döner ve artık o ''Lucky'' şanslı Luciano'dur ve kendi ekibiyle New York'u almak için hazırdır.

Luciano'nun bu yolda yanına alacağı, çetesinin en önemli isimlerinden birini de gözü kara ve acımasız Bugsy Siegel oluşturacaktır. Bugsy, acımasız tavırlarıyla ve günümüz Las Vegas'ının oluşmasında önemli rol almasıyla adından sık ettirecek kişilik olarak tarihe geçecektir.

Çetenin bir diğer ismi de, sakin duruşuyla bizleri selamlayan Vito Genevese oluyor. Vito, Luciano'nun ekibine sonradan dahil olarak, Luciano'nun en önemli suikastlerinden olan Joe Masseria'nın ölümünde büyük rol oynuyor. Luciano, Maranzano'yu da ortadan kaldırarak, New York'un başına geçerken günümüz Amerikan Mafyası'nında sınırlarını çiziyordu.

AMC tarafından yayınlanan bu mini-belgesel dizi 2 sezon ve 16 bölümden oluşuyor. Dizide Luciano rolünde Rich Graff, Lansky rolünde Ian Bell, Vito rolünde Craig Thomas Rivela karşımıza çıkıyor.

Sizler de zamanında dünyanın en güçlü insanları arasında gösterilmiş, hapishaneden dahi 2. Dünya Savaşı'na yardım edebilmiş Luciano ve çetesinin, New York'a hükmetme mücadelesini görmek istiyorsanız, doğru dizidesiniz.

Arkanıza yaslanın ve nefesinizi tutun!

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER