Defendant: Adaletin savcısı, suçun katili!

Defendant: Adaletin savcısı, suçun katili!
Yirmi bir bölüm ekrana gelen, benim de tüm gelişmelerini düzenli olarak takip ettiğim Romantic Doctor Teacher Kim 23 Ocak, 2017 tarihi ile yerini Defendant’a bıraktı. SBS kanalında Pazartesi ve Salı günleri ekrana gelen dizinin tanıtımları ilk dönmeye başladığında ikinci Punch mı geliyor diye düşünmeden edememiştim. Öyle ki kanal Punch ile suç-aksiyon-dram türünde çıtayı Mars’a diktiği için Defendant ile beklentim o civarlardaydı. Şükürler olsun ki ilk iki bölüm için hislerim ve hikaye beni yanıltmadı. Peki, bu ilk iki bölümde beni bu kadar kendisine çeken ne vardı, anlatayım!
 
Yönetmen: Jo Young Kwang, Jung Dong Yoon
Senaryo: Choi Soo Jin, Choi Chang Hwan
Oyuncular: Ji Sung, Um Ki Joon, Kwon Yu Ri, Oh Chang Seok
Kanal: SBS
Bölüm Sayısı: 16
Tür: Suç, gerilim, dram
Yayınlanacağı Tarihler: 23 Ocak 2017 – 14 Mart 2017

***
 
Dizinin hikayesi başarılı bir savcı olan Park Jung Woo’nun bir zaman kendisini, kızını ve karısını öldürmekle suçlanan cinayet zanlısı olarak dört ay sonra hapishane de bulmasıyla başlıyor. Hafıza kayıpları yaşan Jung Woo’nun ne olup bittiği hakkında hiçbir fikri yok. Jung Woo’nun tek amacı olan biteni hatırlayıp adını temizlemek. Bu savcı nasıl oldu da adaletin savcısıyken, suçun katili oldu? Konu biraz ürkütücü gözükse de zeki bir kurguyla karşı karşıya olduğumuza ilk dakikadan düşünürdü. Öyle ki bu hikâyenin özet/konu kısmında gözüken tarafı. Bu tarafı köpürtecek olan ise ikiz (Burada ikiz olduklarını özellikle vurgulamak istiyorum. İkiz!) Cha Min Ho ve Cha Seung Ho kardeşlerin cinayeti. Dizinin, izleyenlerin merak noktasını harekete geçiren yeri de tam olarak burası işte. Bu kardeşlerin cinayeti ile Savcı Park Jung Woo’nun yolları nasıl kesişir, nasıl düğüm olur ve nasıl çözülür? Biz suç, psikolojik gerilim türünü bu yüzden sevdik!

Bunun dışında daha iki bölümde izlediğimiz her sahne kendi içinde özel bir anlamı olduğunu düşündürdü. Sanki verdikleri her küçük ayrıntı, her çalım biz izleyenlere ters köşe olacak gibi duruyor. Böyle zekice hazırlanmış tuzakları seviyorum doğrusu. Bu hareketler, beni izlediğim şey üzerine beyin fırtınası yapmaya zorluyor. Olaylara farklı bakış açılarından bakma özelliğim gelişiyor. Minik bir ipucu vermek gerekirse Park Jung Woo’nun hapishanede olduğu dönemde hafızasının belli dönemlerde kızı ve eşiyle geçirdiği son akşama kadar kaybolduğunu öğrendik. Demek ki gelecekte de bu durum karşımıza çıkabilir. Tamam, çıksın. Burada asıl önemli olan Park Jung Woo’nun bu durumla nasıl başa çıkacağı. Şimdiden “Acaba bunu mu yapacak? Bunu yaparken en çok kim yardım edecek? Kim köstek olacak?” diye düşünmeye başladım bile.

Aslına bakarsanız Defendant’a çabucak alıştım. O kimdi, bu kimdi demeden kendimi hikâyenin ortasında buldum. Özellikle birinci bölüm o kadar iyi hazırlanmıştı ki karşıma çıkan her karakteri hemen kapıp; asıl konuya gitmiş gibi hissettim. Aksi bir durum olmazsa, on altı bölüm sürecek bir dizi için güzel bir girişti.

Defendant’a yukarıda saydığım sebepler izlemek için o kadar geçerli ki hani yoldan iki kişi çevirip aynı hikâye ve prodüksiyonla oynatsak yine oturur izlerim. Ama başrol Ji Sung olunca insan içten içe “Kesin iyi bir şey izleyeceğiz!” demeden de edemiyor. Çünkü bakınız: Entertainer, Kill Me Heal Me, Secret Love, Confession. Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır, gibi! Ji Sung’a Defendant dizisinde Um Ki Joon eşlik ediyor. Biri aklı gidip gelen eski savcı, yeni suçlu; diğeri elleri kanlı bir zanlı. Çatışma çetin, çatışma sağlam; oyuncuların işleri zor. Karakter için naçizane tek kriterim olan inanma eşiğini ise ilk dakikadan geçtim.

Rekabetin kaliteyi de beraberinde getirmesine bayılıyorum. Çünkü bizim gibi uluslararası izleyicilerin gözünde OCN’de yayınlanan, başrollerini Jang Hyuk ve Lee Ha Na’nın paylaştığı Voice dizisi, Defendant’ın en büyük rakibi. İkisi de suç, polise, aksiyon. İkisinde de dram öğeleri ağır basıyor. İkisinin de hikayesi ve prodüksiyonu güçlü. İkisinin de oyuncu kadrosu başarılı. Belki ilerde “İkisi de iyi işti!” diyeceğim ama bugün Voice ve Defendant’a rakip gözüyle bakıyorum. Ve ne yazık ki aynı zaman diliminde aynı tür dizileri izleyemiyorum. Bazen yüksek testosteronlu diziyi kapatıp sadece iki sevgilinin birbirine bakıp ağladığı bir dizi izlemek istiyorum. Bu nedenle ikisini eş zamanlı izleyemeyeceğim. Öncelik hakkımı Defendant’tan yana kullanıyorum.

***

Özetle; Defendant, oyuncularından prodüksiyonuna kadar, ilk iki bölüm itibariyle beni hikâyenin içine aldı. İlk bölümden yaktıkları Park Jung Woo’nun hikayesinin ateşini on altı bölüm sonunda nasıl bağlayacaklarını görmek için bile izleyebilirim ki ilk iki bölüm bundan çok daha fazlasını vaat etti.
 
Şimdiden izleyecek herkese iyi seyirler diler; tanıtımı hemen aşağıya bırakırım. ^^


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER