İşi ustasından öğrenin: Ağaç Evi Ustaları

İşi ustasından öğrenin: Ağaç Evi Ustaları
Belgesel tadındaki televizyon programlarını izlemeyi en az dağ tepe demeden dolaşılan gezi programlarını izlemeyi sevdiğim kadar çok seviyorum. Oturduğum yerden birçok ilginç bilgi öğrenebiliyorum. Kulağa tembellik gibi geldiğinin farkındayım ama kolay bilgiye kim hayır diyebilir ki?

Yabancı kanallarda sıkça denk geldiğim bir tür bu belgesel/ televizyon programı arasında kalan yapımlar. Filmlerde gördüğümüz ama bizde pek görülmeyen detaylarla ilgili hazırlanan pek çok iş var.  Dinlenirken her zaman her yerde rahatlıkla izlediğiniz hatta bir şekilde kafanızdaki düşüncelerden kurutulup sizi rahatlatan programlardan biri de Ağaç Evi Ustaları.

Bu tarz programların bana göre en önemli özelliği doğallıklarını kaybetmemeleri. Ne reality şovlarındaki gibi durduk yere başlayan kavgalar, yapmacık ifadelere yer var ne de yaşadıkları olumsuzlukları gizleme gereği görüyorlar. Herhangi bir sorun çıktığında bu durumu ekipteki biri gibi öğreniyorsunuz, ekranda patlayan yazılardan değil.

Program Salı günleri 17.50’de yeni bölümleriyle, gündüz kuşağında ise 06.00 ve 12.45’te TLC ekranlarında yayınlanıyor. Künyesine bakacak olursak Ağaç Evi Ustaları Amerika’da 2013 yılında yayınlanmaya başlamış. 

Sunucusu ve ağaç evi ustası Pete Nelson aynı zamanda ailesi ile birlikte Washington’da Tree House Point isimli bir pansiyon işletiyor. Bay ağaç ev, ağaçlar konusunda oldukça bilgili biri. Hangi ağaç ne kadar dayanıklıdır, hangi koşullar o ağacın dayanıklılığını azaltır, kullanılacak malzeme ile uyumlu mudur? Ya da güneş ışığını en iyi yansıtan ve harika görünüm sunan ağaç hangisidir…


Aynı evin dıştan ve içten bir görünümü. 

Ağaç Evi Ustaları'nın  temeli doğayı yeniden keşfetmeye ve herkesin içindeki çocuğu tekrar harekete geçirmeyi isteyenler için bildik evlerin dışında, kullanışlı ve dayanıklı ağaç evler yapmak üzerine kurulu. 

Pete ve onun gibi ağaç evi ustalarından oluşan ekip her programda başka yerlere gidip başka insanlarla tanışıyor ve bulundukları konumun şartlarına göre onlardan yardım isteyen insanların zevkine hitap edecek ağaç evleri yapmak için kolları sıvıyorlar. 
Bu durum her zaman kolay olmadığı gibi zor da olmuyor. Pete ve ekibi çalışkan ve ileri görüşlü… 

Hesaplamalarla ilgili herhangi bir sorun çıkmaması için titizlikle çalışıyorlar. Daha önce onların bilmediği ya da düşünmediği bir açıdan soruna yaklaşan kişilerle de tanışıp konuşuyorlar ve birlikte fikir yürütüyorlar. Baş döndürücü yüksekliklerde, soğuk havalarda yani hemen hemen tüm zor şartlar altında konukların isteklerini karşılamak için çalışıyorlar.

Ve yaptıkları tek şey ağaç evi bitirip gitmek de değil üstelik. Evin içerisinden de onların elinde… Metrekareye uygun, kullanışlı ve estetik bir iç düzenleme de yapıyorlar. Ağaç evleri içinde yaşanılabilir gerçek bir ev haline getirmekten sorumlular. Yani marangozluk becerileri tasarımla bir bütün olarak hareket etmek zorunda.  Elbette bu işi kimsenin hayrına yapmıyorlar; evin büyüklüğü, kullanılan malzemeler, işçilik gibi değişkenlere göre fiyatlar da 10 bin ve 100 bin dolar arasında değişkenlik gösteriyor.

Harcanan para ve emeğin sonunda ortaya çıkan sonuç ise insanı rüyada gibi hissettiren huzurlu ve sıcacık ağaç evler. Tabii parası bizim cebimizden çıkmadığı için bu kadar huzurlu hissediyor da olabiliriz…

Pete’in Twitter hesabını da buraya bırakıyorum. 

Eğer siz de izleyecek farklı bir şey arıyorum diyorsanız Ağaç Evi Ustaları yeni bölümleriyle 17.50 tekrar bölümleriyle ise 06.00 ve 12.45’te TLC’de.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER