Olur Olur: Bu komedi olur!

Olur Olur: Bu komedi olur!
Film, 7 Kasım'da vizyona girdi.
-- Dikkat spoiler içerir, izlemediysen okuma--

Eczanede kalfa olarak çalışan randımansız, tutuk ve saf Ali’nin çocukluk aşkına kendini kabul ettirme denemelerinin sonrasında şarkıcı olma hayallerine uzandığını bir kaybeden komedisi olan Olur Olur, oyunculuklar ve teknik açısından kaliteli bir seviyeye ulaşıyor. Alper Kul, Şinasi Yurtsever, Onur Buldu, Onur Atilla ve Jale Aylanç’ın performansları filmin dinamikliğine katkıda bulunurken; ünlü benzerleri yarışmasının olduğu bölümle de kahkahalar doruk noktasına ulaşıyor. Filmin diğer komedilerle kıyaslandığında yadsınamayacak bir espri anlayışı ve kurgu estetiği var. Intro’ya, flashbacklere ve klip sahnelerine yerleştirilen sıçramalı kurgu ve çok yönlü kamera açıları filmi daha da akıcı ve eğlenceli hale getiriyor. Öte yandan mizah janrı olarak sırtını daha çok 'bel altına' yaslasa da bunu kadınlara değil erkeklere yönelik yapıyor. Kelime oyunlarıyla harmanlanan prezervatif şakaları, ‘’Dik dur, eğilme!’’ gibi cinsel performansla ilgili alaylar bunun tezahürlerinden biri.

Başı öne eğilenlerin dikkatine! Zihni Orkinos ve asistanı Ertan ayağınıza geldi!
Televizyon dizileriyle bildiğimiz Kerem Çakıroğlu’nun Olur Olur’ u, vizyondaki diğer sulu sepken, sallapati çekilmiş komedilere göre gayet iyi yerde duruyor. Tabi espri dozajı belli bir noktada değil. Kimi espriler güldürürken (çoğunlukla  Şinasi Yurtsever’in canlandırdığı Zihni Orkinos’un tuvalet mizahlı aforizmaları) kimisi de yavanlaşıyor. Ama en azından ünlü benzerleri yarışmasının olduğu bölüm gerçekten filmin en iyi bölümü. Keza Güldür Güldür de sıkça karşımıza çıkan uzatmalı kahkaha atan seyirciden tutun da Ali Ağaoğlu’na kadar pek çok sürpriz mevcut. Hatta bazıları da duygulandırıyor. Filmin ilginç bir şekilde alt metin açısından Singin In The Rain (Yağmur Altında) filmiyle de benzerlikleri var. ‘’Hayatta şöhretten daha değerli şeylerin mevcut olması’’, ‘’doğru insanı bulma’’ gibi temalar, aynı Singin In The Rain gibi müzikal bir çizgide anlatılmış. Alper Kul’un ‘’Nurettin Şenyuva’’nın (Şenyuva dizisinde Alper Kul’un canlandırdığı benzer bir tipleme) repertuarına meyleden arabesk-fantezi şarkıları da bu minvalde düşünüldüğünde bir alamet-i farika üstleniyor. Gelelim oyunculuklara. Kadro gerçekten iyi. Başrolünden konuğuna kadar kimse sırıtmıyor. Şinasi Yurtsever ve Onur Buldu filmin lokomotif karakterlerine hayat vermiş zaten. Alper Kul’un mimikleriyle oluşturduğu kasıntı ve Jale Aylanç’ın terlik atan dırdırcı anne tiplemeleri çok başarılı. Ancak ne yazık ki öne çıktığı zannedilen Aylin Kontente bu filmde harcanmış. Neredeyse filmde yok gibi. Ayça Varlıer ve Taner Ergör nokta atışı seçimler olsa da kullandıkları jargon bir süre sonra tahammül sınırlarını zorlamaya başlıyor. Selin Yeninci ise gayet dengeli bir performans sergilese de karakteri üzerinde biraz daha durulabilirdi.  (Şayet Yıldıray Şahinler’in rejisörlüğünü yaptığı Bezirgan adlı tiyatro oyununda harikalar yaratmıştır kendisi.)

Teknolojisi olsa şimdi aldırır seni annen!

Son tahlilde, Olur Olur sinemaya gidip adam akıllı eğlenip gülmek isteyenler için birebir. Alper Kul ve Ali Kobanbay’ın yazdığı senaryonun, her izleyeni bir yerden yakalayacak diyalogları ve one-linerları (tek cümlelik espri) akıcılığı kotarmaya yetiyor. Oyunculukları, kullandığı teknik yaklaşımlar,Aytekin Ataş'ın keyifli müzikleri ve sürprizleriyle yılın komedisi olur mu olur! Olursa da bal gibi olur!

*Mehmet Özgür'ün hoca tiplemesini görün. Bana Bir Soygun Yaz’dan çok daha nefis!
*Şu şişman kadınlar üzerinden yapılan alaycı mizahtan ne zaman vazgeçeceğiz acaba?

Filmin Notu: 5/3.5


 

 BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER