Besin Tedavisi: Vitamini kabuğunda mı?

Besin Tedavisi: Vitamini kabuğunda mı?
Toplumumuzda, hasta olduğunda örneğin; grip, ilaç kullanmak yerine bitki çayları ile hastalıkları atlatmayı tercih eden büyük bir kesim var. Laboratuvar ortamında üretilen ilaçların bilinçli olarak başka hastalıkları tetiklemesi yönünde hazırlandığını savunan da... Bu insanlar elbette sadece bizim toplumumuzda yoklar. Ayrıca ilaç tedavisi olmadan da birçok hastalıktan kurtulmak ve belirtilerini hafifletmek de mümkün. Alternatif tıp olarak literatürde yerini almış bu kavramı anlatmak, açıklamak için iyi bir örnek arıyor olsaydım cevabım Besin Tedavisi olurdu.

TLC Türkiye'de yayınlanan ve "Hastalıkları yiyeceklerle tedavi edebilir miyiz?" sorusunun cevabını arayan bir programda, Lucy Jones, Pixie McKenna, Giovanni Miletto ve  Shaw Somers yiyeceklerin hastalıklardaki etkilerini araştıran Besin Tedavisi / Food Hospital uzmanları. Merkeze gelen hastalarla ilgili tetkikler yapıyor, kişiye özel beslenme programları çıkartıyor ve belirlenen süre sonunda da hastalar merkeze tekrar gelip son durumlarını öğreniyor.

Programda hastalar, hastalıklarının boyutuna göre Giovanni Miletto ya da Shaw Summer ile görüşerek başlıyorlar beslenme düzeni oluşturma serüvenlerine. Doktorlarımız hastalarının tahlil sonuçlarına göre onları bilgilendirdikten sonra hastalar, beslenme uzmanı Lucy Jones’un yanında alıyorlar soluğu. 

Sorunları ilaç kullanmadan ne oranda tedavi edebileceklerini ön gördükleri bir liste için çalışıyorlar. Kaçınmaları ya da mutlaka yemeleri gereken yiyeceklerin listesi ile birlikte birkaç tane de sağlıklı yiyecek tarifi ile onlar için belirlenen süreyi tamamlamak için evlerine dönüyorlar.

Verilen süre dolduğunda hastalar tekrar merkeze gelip kaydettikleri ilerlemeler hakkında uzmanlarla görüşüp, durum değerlendirmesinde bulunuyorlar. Kendileri için belirlenen diyete uyan hastaların hemen hemen hepsinde büyük değişiklikler gözleniyor. Bazı hastalar tamamen tedavi olabilirken bazıları için hastalık belirtileri hafifliyor. 

İlgilendikleri hastalar için bir kıstas yok. 7 yaşındaki migren hastası bir çocuk da, 24 yaşındaki Polikistik over sendromu yaşayan bir kadın ya da 50'lerinde Tip 2 diyabeti olan bir adam da Besin Tedavisi’ne gelip uzmanlardan yardım alabiliyor.

Besin Tedavisi’nin ele aldığı tek konu hastalıklar, beslenme düzeni de değil üstelik. Pixie McKenna, “Süper Yiyecek” olarak nitelendirilen ve pazara sunulan yiyecekleri de inceliyor. Uzman görüşlerine başvurulan bu süreçte bazı yiyecekler sınavı geçerken bazıları ise önemi abartılmış bulunuyor. 

Tabii ki programda her gördüğünüz şey sizin için geçerli olmayabilir. Uzman görüşü almadan karar vermeyin. ^^

Besin Tedavisi / Food Hospital her perşembe 15.30'da TLC'de yayınlanıyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER