"Bir gecede kaderi değişenlerin hanı"

İflasın eşiğinde bir hastane ve Veysel Güçlü’nün hastanesini kurtarmak adına bir formül arar, sonunda bulur. Eski öğrencilerinden yardım ister, yeni bir kadro toplamaya karar verir. Hayat Yolunda bize bu yeni kadro ile hem hastaneyi hem yeni hayatları kurtarmalarının mücadelesini anlatacağını vaad etti..

Dün gece Kanal D'de yayına giren Hayat Yolunda'nın ilk bölümü tipik bir açılış bölümüydü. Hastanenin yöneticisi Veysel Güçlü (Ediz Hun) uzun yıllardır kendini hastalarına adamış bir doktor. Hastanesinin kapısı herkese açık hem de kimsenin cüzdanlarına bakmadan. Kendi deyimi ile hastanesi 'bir gecede kaderi değişenlerin hanı'. Ancak doktor Veysel’in bu iyi niyeti onu borçlardan kurtarmaya yetmemiş. Dahası ilk bölümde gördük ki hastane çalışanları da tek tek istifa ediyor ve batan tekneyi terk ediyorlar.

Tabii ki gemisini terk etmeyecek olan Kaptan misali Veysel Hoca hastaneye kilit vurmaya niyetli değildi. Eski öğrencilerine tek tek e-posta yazdı ve onlardan hem hastaneye ortak olmalarını hem de hastanede çalışmalarını istedi. Veysel Hoca'nın bu aşamada bilmediği şey ise yardım istediği ve geçmişte her biri iyi arkadaş olan eski öğrencilerinin başlarına gelmiş kötü bir olay nedeni ile araları açıktı. Bu sebebi henüz biz de bilmiyoruz.

Veysel Hoca'nın, Türkiye’nin farklı illerine dağılmış ve yardım istediği öğrencilerinin listesi şöyle:
Bir hırslı, idealist ama dik başlı yakışıklı bir doktor.
Bir bakımlı, zengin ama ukala yakışıklı bir doktor daha.
Bir başarılı, evli ve çocuklu ama aldatılan güzel bir doktor.
Bir hazır cevap, kaçık bir doktor.
Bir rasyonel düşünen ve duygularını sessize almış güzel bir doktor daha.
Kağıt üzerinde mükemmel beşli!

Eski padişah yeni doktor Cem.

İdealist ve yakışıklı doktor  Cem, (Engin Öztürk) Van’a depremdezedelere yardım için gönüllü gelmiş ve İstanbul’da yaşadığı bir olay nedeni ile de kalmış, geri dönmemiş. Tanıdık bir profil. Motosiklet kullanan, James Dean modeli asi, para hırsı hiç olmamış, dışarıdan sert ama içerisinde fırtınalar kopan bir adam. ER dizisindeki Geoerge Cooleney’i hatırlattı. Zaten Engin Öztürk de yakışıklılık konusunda Cooleney ile yarışır.

'Hastan olayım Doktor Bey' diye kızlar yollara dökülmez mi?

Başarılı ama ukala doktorumuz ise Selim. Bu zamana kadar başarısız olduğu hiçbir hastası olmamış bir beyin cerrahı. Yakışıklılığının da farkında. Bildiğimiz Issız Adam profilinde. Sadece hastanede çalışmıyor aynı zamanda televizyonda bir jön edası ile programlar yapıyor. İstanbul'da yaşıyor. Burak Yamantürk bu profile cuk oturmuş gibi görünüyor.

Kaderi 600 yıldır aynı olan kadın.

Kadın doktorlarımızdan biri Şafak Günay. İzmir'de yaşayan evli ve çocuklu başarılı bir cerrah. Hem hastaneyi hem ailesini idare edebilmek için mücadele verirken armatör kocası Alp Günay tarafından asistanı Melis ile aldatıldığını nöbetçi olduğu bir gecede kocası ve Melis’in trafik kazası sonucu hastane getirilmesi ile öğrenir. Doktor Şafak’ı Nur Fettahoğlu canlandırıyor. Nur Fettahoğlu'nun, Muhteşem Yüzyıl’da canlandırdığı Mahidevran karakteriyle Şafak aynı tür kadınlardan. İnsanın aklına, aradan 600 yıl geçmiş kadın hala aldatılıyor hala ağlıyor diye gelmiyor değil. 

'Kaçık' doktorumuz ise Tayfun Kuzu. Hazır cevap, deli dolu bir Karadeniz uşağı. Hastalara protein vermek yerine doktorluğa ara verip protein ekmeyi seçmiş; tarımla uğraşıyor. Ta ki idolü Veysel Hoca ile karşılaşana kadar. İlerleyen bölümlerde diziye renk katacak bir karakter gibi durmakta ve Yıldıray Şahinler bu rol için seçilmiş çok başarılı bir kast diye düşünüyorum.

Aşk bu bakışları çok değiştirecek gibi.


Son olarak Veysel Hoca'nın kızı Yelda var. Babasının aksine daha rasyonel düşünüyor. Babasına hayran olduğu için onun yolunda ilerlemiş ve doktor olmuş. Sanırım ilerleyen bölümler de doktor Cem’e aşık olacak ve olaylar karışacak çünkü ilk bölümden anladığımız Cem, Şafak’ın eski sevgilisi ve Cem hala Şafak’ı seviyor.

Veysel Hoca'dan gelen davete verdikleri cevaplar bize karakterlerin ruh hallerini de yansıttı. Örneğin, Cem e-postayı sadece "Sevgiler Cem" diye bitirirken ne kadar samimi bir karakter olduğunu da yansıttı. Selim ise Op. Dr. Selim Savaş diye bitirirken hayatında markalara ve ünvanlara olan tutkusunu yansıttı. Şafak doktor ise e-postayı sadece "sevgiler" diye bitirirken, en başından "kadının adı yok." algımızı pekiştirdi.

Kadro tamam, gelsin hastalar.


İlk bölüm en başta da söylediğim gibi karakterlerin tanıtıldığı bir bölüm oldu. Görüntüleri ve çekimleri başarılı buldum. Oyuncular ve karakterler ilk bölümden sırıtmadı, eski Mahidevran yeni Şafak hariç. Hikaye yapısı, karakterler, açılış sahneleri hep bilindik klişeler üzerine kurgulanmış. Diyalogları oyuncuların ağzından çıkmadan önce tahmin edebileceğiniz türden... Umarım ilerleyen bölümlerde karakterler derinleşir. Bir hastane dizisi olarak ilgili sahnelerinin temposu daha yüksek olmalıydı. Bu kadar yavaş ilerleyen acil servis sahneleri biraz sıkıyor. Hastane dizilerini, ölüm- kalım mücadelelerini izlemeyi seviyorsanız Hayat Yolunda tam size göre bir dizi olma iddiasını taşıyor. Ama bir Doktorlar değil. TNS verilerine göre parlak bir başlangıç yapamayan Hayat Yolunda'nın bütün ekibine başarılar ve uzun bir ekran yolculuğu dileriz.
 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER