Scorpion: Çekilin caniler, dâhiler işe el attı!

Scorpion: Çekilin caniler, dâhiler işe el attı!
-- Dikkat Spoiler içeriyor olabilir tadın kaçmasın istiyorsan okuma--

Kötülerin giderek daha zekileştiği bir dünyada onları etkisiz hale getirebilecek kim olabilir?
CBS’in yeni dizisi Scorpion, Avengers süper kahramanlar takımı gibi. Tek farkları bu takımdakilerin süper güçleri değil süper IQ'ları var. Scorpion gerçek bir olaydan esinleniyor. Dizinin esas kahramanı olan Walter O’Brien, IQ’su 197 olan ve 13 yaşındayken 'scorpioncomputerservices.com'u kuran bir bilgisayar dâhisidir. Terörist saldırılarına karşı Amerikan hükümetine yardım etmiştir. Walter O’Brien’ı, 1983 doğumlu İngiliz aktör Elyes Gabel canlandırıyor.

Dört dahi ve bir garson. Hımm, biraz tanıdık geldi.

Walter O’Brien, pek çok dahi gibi insanlarla iletişim sorunları yaşadığı için iş hayatında pek başarılı olamamış, teknolojik sorunları çözmek için kiralanan sıradan bir elemandır. Dizinin pilot bölümünde bir restoranın kablosuz ağ sistemini tamir ederken karşımıza çıkar. Dizimizin esas kızı Paige Dineen (Katharine McPhee) ise 'tuhaf' ve sorunlu oğlu olan bir garson.
Walter'ın kablosuz ağ sorununu çözmesi için kiralandığı restoranda garson olarak çalışmaya başlamıştır. Tabii ki bu ikiliye Cabe Gallo (Robert Patrick) adında bir de federal ajan eşlik eder. Pilot bölümden anlıyoruz ki Cabe ve Walter, eskiden tanışıyorlar ve aralarında bir sorun yaşandığı için birbirlerinden pek haz etmiyorlar. Cabe, Los Angelas'a Stratejik Müdahale Birimi'ni kurması için atanmıştır. Bu birim çalıntı nükleer silahlardan, kaçırılan çocuklara kadar geniş konularla ilgilenecek bir birimdir. Cabe'in zeki canilerle mücadele edebilecek bir ekibe ihtiyacı vardır çünkü kendi deyimi ile ajanlarını dahiler gibi düşünecek şekilde eğitmesi imkansızdır.

Bütün dahilerin annesi böyle güzel mi olur acaba?

Walter'ın beraber yaşadığı ve iş yaptığı bazı arkadaşları var. Sylvester (Ari Stidham), Obsesif Kompalsif Bozukluğu (OKB) olan bir matematik dâhisidir. Happy Quinn (Jadyn Wong) mühendislik ve mekanik ustası olan bir araba hırsızıdır. Toby Curtis (Eddie Kaye Thomas) kumar sorunu olan Sherlock Holmes/Mentalistvari insanların davranışlarını, görünüşlerini, kullandığı sözcükleri, mimiklerini gözlemleyip, inceleyerek o kişi hakkında anında yorumlar yapabilen bir psikiyatristtir. 


Kahve olmadan dünyayı kurtaramaaam.

Dizinin pilot bölümü, Big Bang Theory ile Leverage ya da Görevimiz Tehlike karıştırılmış gibi. Big Bang Theory’de olduğu gibi dört dahi ve bir garson var ama bu dizide bu dâhilerin günlük yaşamlarına odaklanmanın yanı sıra “sıradan” insanları kurtardıkları karmaşık suçlarla mücadelelerini de izleyeceğiz. Mekanik dahisinin (Happy Quinn) bir kadın olması benim için bir artı çünkü genelde dizilerde mekanikten ve teknolojiden anlayanlar hep erkek karakterler oluyor. İlerleyen bölümlerde dahilerin, dahiliklerine ek olarak sahip oldukları takıntılarını (OKB, kumar bağımlılığı gibi) nasıl geliştirdikleri ve "normal" dünya ile iletişimsizliklerini irdelerlerse tadından yenmez bölümler bizi bekliyor demektir. İlk bölümde dâhilerimizin her birinin dâhiliklerini göstermesine şahit olsak da ilerleyen bölümlerde bu karakterleri derinlikli işleyebilirlerse ve komedi unsurunun da dozunu tutturabilirlerse dizinin devamı gelebilir. Her bölüm yeni olayların çözüldüğü keyifli bir dizi olabilir.

Walter ve Paige arasında olası görünen aşkın hallerine ne yazık ki Big Bang Theory'de aşinayız. Big Bang Theory'de Leonard her şeye mantık çerçevesinde bakıyor ve dünyayı mekanik bir şekilde algılıyordu. Bu nedenle karşılaştığı olaylara, sıradan insanların tepkileri gibi tepkiler veremiyordu. Penny olaylara duyguları ile bakıyor ve sakarlıkları, potları nedeni ile ikili arasında komik olaylar yaşanıyordu. Bu nedenle Walter-Paige aşkında bizi bekleyen yeni bir şeyler yok diye düşünüyorum.

Dizinin pilot bölümünü Hızlı ve Öfkeli filminin de yönetmeni Justin Lin yönetmiş. Son sahnede karşımıza çıkan son model arabalar ve hızlı kaçış sahneleri dizinin belli bir dozda aksiyonu da olacağını vaat ediyor. İlk bölümden Walter ve Cabe arasındaki sorunun ne olduğunun verilmesi bence bir artı. Çünkü bölümler boyunca geçmişte “ne olmuş, ne olmuş?” diye isyan ederek izlemeyi sevmeyenlerdenim. Dahası Walter-Paige ve oğlu arasında kurulan dram rotası da ilerleyen bölümlerde diziyi renklendirecek gibi durmakta çünkü Paige’ın oğlu üzerinden farklı/tuhaf/dahi olmanın zorlukları ve bu zorluklarla nasıl mücadele ettiklerini anlatması, pek çok izleyicinin hayatına dokunacaktır diye düşünüyorum.

Scorpion ilk bölüm itibariyle Chuck ve Big Bang Theory tarzı dizileri seven insanlara hitap edebilecek bir dizi gibi duruyor. Halihazırda altı bölümü çekilmiş durumda. Birkaç bölüm daha şans verip akıbetini görelim derim.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER