House Of Cards: Karım, kaynanam ve kabahatlerim..

House Of Cards: Karım, kaynanam ve kabahatlerim..

İkimiz bir fidanın dikenli gül bahçesi vaadiyiz sayın seyirci..

Aşkın ilacı vuslattır derler. House Of Cards sevenlerin dördüncü sezon beklentisi aşk olsa da, birinci bölümün yaşattığı vuslat, aşk-vaadiyle-flört sınırındaki mayınlı arazide kalakaldı. Hasretle beklediğimiz dördüncü sezonun ilk bölümü hafiften bir hayal kırıklığı oldu galiba. Uzunca bir fragman izlemiş hissi ile kalktık ekran başından. Demek ki neymiş; ‘gözden ırak gönülden ırak’ lâfını ederken bir bildiği varmış ataların. Bu kadar ara vermek iyi gelmemiş bize..

Bölüm sohbetine geçmeden Netflix Türkiyeye bir çift lâfımız olacak: dünyanın parasına abonelik sattığınız üyelerin, dünya emek ve para harcayarak yayına sürdüğünüz diziler için korsan hizmet almasını istemiyorsanız, üyelerinize ikinci sınıf muamelesi yapmayacaksınız. Bu cümlenin yazıldığı 5 Mart Cumartesi 16:11 itibariyle bölüm(ler) henüz Netflix Türkiye sitesine yüklenmemişti. Neyse; derdimiz üzüm yemek..

Gidiyorum bütün aşklar yüreğimde, kabahatlerin çantamda, anahtarlar komodinin üzerinde..

Geçen sezon sonunda Claire Underwood kapıyı vurup çıktığında, önünde sonunda karı koca arasındaki kapışmayı göreceğimizi biliyorduk elbette. Bizim bildiğimiz Claire bu meseleyi burada bırakmazdı; bırakmadı da.. Kocasına savaş açan bir başkan karısı olarak ya kocasının –tonla olduğunu bildiğimiz– kirli çamaşırlarını rakiplere sızdırıp yeniden başkan seçilmesini önlemeye çalışacaktı, ya da kocasına karşı adaylığını koyacaktı..

First Lady bu iki ihtimali de pas geçerek bir üçüncüsüne meyletti; “daha gencim, halâ güzelim, elimde de fûl as var” diyerek daha alt basamaktan, kongre üyeliği seçimlerinden başlamaya karar verdi. İyi de yaptı bence.. Nasıl ilk sezonda Frank Underwoodun hiç-seçime-girmeden-başkanlık-koltuğuna-binbir-dalavereyle-oturma-sürecini keyif ve heyecanla seyrettiysek, bu sezon da Claire Underwoodun, kocasına-rağmen-seçime-girme mücadelesini seyredeceğiz anlaşılan; “anlaşılan” demek zorundayım, çünkü bu yazıyı sadece yeni sezonun birinci bölümünü seyrederek yazabiliyorum. Okur sana söylüyorum, Netflix Türkiye sen anla!..

Yarışa Texas eyaletinden katılmaya karar veren Claire Hanımın işi epey zor. “Diziye birisine yardım etmek için geliyorum” diye röportajlar veren Neve Campbellin canlandırdığı siyasi danışman LeAnn Harveynin dediği gibi “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” gibi bir şey Clairein yaptığı: Talip olduğu koltuk, senelerdir Aframerikan bir kadın tarafından –belli ki bayağı da başarılı bir biçimde– işgâl edilen bir koltuk ve halefi de bu pozisyonu on senedir sabırsızlıkla bekleyen kendi kızı kadının.. Claire, önündeki engellerin bu kadar zorlu olmasını dert eder mi? Etmez.. Etseydi –etselerdi– cümleten dördüncü sezonu göremezdik herhalde..

Gel Frank, gel yavrucuğum, yaklaş.. Söz, çok yakmayacağım canını, gel..

Tek başına bu zorlu mücadelenin altından kalkabilir mi Claire derken, yardım eli hiç ummadığı bir yerden geldi –aralarının limonî olduğunu daha dak’ka bir anladığımız annesinden.. Ellen Burstyn Elizabeth Hale olarak arz-ı endam ettiğinde, sezonlardır çözmeye çalıştığımız Clairein de neden ‘böyle’ olduğunu anladık hemen –armut dibine düşmüş.. Masa başı sahnesindeki kısacık ve fakat muhteşem performansı ile antre alkışını ziyadesiyle hak etti Burstyn –ustalık başka bir şey azizim..

Frank, beklediğimiz gibi, karısının yokluğunda kampanya yürütmek zorunda kalışının acısını fena çıkarttı, savaş ilanı için karşısına dikildiğinde verdiği haberle darmadağın etti kadıncağızı. Ama Claire bu, kaçın kurası; hemen toparlandı, savaşta kalabilmek için ilk muharebede yenilgiyi kabullendi -belli ki daha da bilenmiş olarak..

Lâkin, damadıyla yaptığı bir merdiven başı sohbetinden öğrendik ki, Claire henüz ısınma turları atarken, bu savaşa 30 yıldır bilenen bir kayınvalide varmış ortada asıl.. “Başkan olman sınıf atladığın anlamına gelmez şekerim” diyerek ‘sevgisini’ göstermekten imtina etmeyen bu dişli dişiden çekeceği var Başkan Abinin, belli.. Merakla bekliyoruz..


Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER