Filinta seyircisi dün gece Kadı Gıyasettin Hatemi ile vedalaştı!

Filinta seyircisi dün gece Kadı Gıyasettin Hatemi ile vedalaştı!
TRT 1'de ikinci sezonuna geçen hafta başlayan "Filinta: Bin Yılın Şafağında" dizisinin dün gece yayınlanan bölümünde Kadı Gıyasettin Hatemi ile vedalaştık. Hikaye gereği ikinci bölümde ölen Gıyasettin'in vedası oldukça etkileyici bir sahneyle canlandırıldı. ES Film’in yapımcılığını üstlendiği, TRT ekranlarının sevilen dizisi Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ nın dün gece yayınlanan 28. bölümünde, dizinin sevilen karakterlerinden Kadı Gıyaseddin’in (Mehmet Özgür) ölüm sahnesiyle gözyaşları sel oldu.

Bölümünde Padişah’ın ve Osmanlı’nın düşmanı Yüce Meclis ve Kardeşlik Teşkilatı’nın, Padişah’ın hocası Kadı Gıyaseddin’i öldürmesi, bir devrin başlangıcının da kapılarını ilerleyen bölümler için araladı. Bu elim saldırı, Osmanlı Bankasına ve İstihbarat Teşkilatına önemli bir darbe vururken, Padişah’ın kızının da bu Teşkilat tarafından kaçırılması onun kolunun kanadının kırılması için bir teşebbüstü. Bundan sonra Osmanlı’nın gücünü Filinta Mustafa’nın çelik bileğinden alacakları büyük bir darbeyle görecekler mi? sorusunu da beraberinde getiren dizinin dün geceki bölümünde bir casus olarak Osmanlı Topraklarına sızan, Manastır savaşçılarından Farah (Berrak Tüzünataç) ve Celal’in (Rıza Kocaoğlu) olduğu grup, Süreyya (Nur Fettahoğlu) ve Bıçak Ali’nin (Cem Uçan) kına gecesini, yaptıkları baskınla kana buladı.

Ve bu çatışma sırasında Kadı Gıyaseddin (Mehmet Özgür) hayatını kaybetti, karısı Ayşe Hatun (Burcu Çoban) vuruldu, Padişah'ın kızı Neslihan Sultan (Duru Alkış) ve Kadı Gıyaseddin’in çocukları kaçırıldı. Ortalık bir anda düğün heyecanından cenaze merasimine döndü.

Filinta seyircisi de sosyal medya üzerinden gönderdiği mesajlarla geçtiğimiz sezondan bu yana Kadı Gıyaseddin karakteriyle ekrana gelen usta sanatçı Mehmet Özgür'e sevgi dolu mesajlarla veda ettiler.Kadı Gıyasettin Hatemi Kimdir?
1810 yılının Kasım ayında Dersaadet’te doğdu. Ailesi Kadı Burhanettin’in soyundan gelme, nesiller boyunca ulema ve din bilgini çıkaran bir aileydi. Küçük yaştan itibaren kıvrak zekasını gösterdi. Buhara, Şam, Kahire ve Konya’da fıkıh, usûl-i fıkıh, ferâiz, hadis, tefsir, heyet ve tıp eğitimi gördü. Daha sonra Şehr-i İstanbul’a geri döndü. Sarayda şehzadelere ders verirken aynı zamanda Yunus Efendi Külliyesi'nde yetim ve öksüzlere Kur’an öğretti. Mustafa ve Ali ile orada tanıştı. Onları kolladı, hamilik etti, yetiştirdi. 

Kısa sürede “Kadılık” makamına terfi etti. Zevci Nurbanu hatun ve iki çocuğu ile mesut bir hayatı vardı. Gıyasettin Hatemi karakter itibarı ile, ağır başlı, beş düşünüp bir konuşan, kafası karıştığında kısa saçlarını taşıyan kafasını uzun uzun kaşıyan, yalana alerjisi olan, keskin zekalı, kül yutmayan bilgeliğin damıtılmış halidir. Uysal bir görünümde olmasına rağmen girdiği her ortamda ağırlığını hissettirir. Masumların sığınacak limanı, suçluların belasıdır.

Mehmet Özgür Kimdir?
30 Ağustos 1970, Korkuteli, Antalya  doğumlu oyuncu ve yönetmen. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun olan Mehmet Özgür, sanat yaşamına, Antalya'da bir dil kursunda katıldığı tiyatro etkinliğiyle 1988 yılında başladı. Ertesi yıl Antalya Halkevi'nde tiyatro çalışmalarına başladı. Daha sonra 1993 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu'nda görev alan sanatçı, ilk kez 2004 yılında kamera karşısına geçerek, bir tv dizisinde rol üstlendi. Suskunlar (2012) dizisindeki Takoz İrfan rolüyle televizyon seyircisinin dikkatini çekti. Ayrıca Özgür'ü Muhteşem Yüzyıl'da ( 2013) Lütfü Paşa ve Çalıkuşu (2013) dizisinde Seyfettin rolünde izledik.

Bölümü kaçıranlar ya da yeniden izlemek isteyenler için işte o video!

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER