Nursel Köse’den sürpriz film müjdesi!

Nursel Köse’den sürpriz film müjdesi!
Türk dili, tarihi ve kültürünü dünyaya tanıtmak üzere önemli projelere imza atan Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulları projesiyle ülkemize Türkçe öğrenmeye gelen Türk sineması hayranı gençleri, ünlü oyuncu Nursel Köse ile bir araya getirdi. Öğrencilerle bir araya gelen Köse, katıldığı programda sinema projesinin de müjdesini verdi.

Yunus Emre Enstitüsü, 2010 yılında bu yana düzenlediği Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında bu yıl dünyanın dört bir yanında Türkçeye gönül vermiş, Türk kültürünü ve tarihini öğrenmek ve kariyer yapmak isteyen öğrencileri program kapsamında ülkemize getirdi. 2015 Uluslararası Türkoloji Yaz Okulunda eğitim alan Türkçeye ve Türk filmlerine hayran gençler Nursel Köse’nin kariyeri, deneyimlerini ve hakkında bilinmeyenleri dinledi.

Rusya, Letonya, Mısır, Hindistan, Ukrayna, İran, Beyaz Rusya ile beraber 31 ülkeden yaklaşık 200 katılımcının yer aldığı yaz okulunda Türk sinemasını, dizi sektörünü, filmlerini ve deneyimlerini paylaştı. Öğrencilerle soru-cevap yapan ünlü oyuncu, sinema projesini de ilk kez katıldığı programda duyurdu.

Nursel Köse, çekilen sinema filmi hakkında “Filmi Sinan Çetin’le çekiyoruz. İlginç, değişik bir film. Çok bahsedemiyorum ama yakında öğrenirsiniz!” dedi. Tiyatronun tozunu kaptıktan sonra sinema ve kamera önü çalışmanın çok farklı geldiğini belirten Köse, “Ama daha sonradan ona da ısındım. İkisi farklı tecrübe. Benim dönemimde, çocukluğumda oyunculuk kolay ulaşılabilir bir şey değildi. Tiyatro çalışmaları sizi yapacağınız işlerde ve mesleğinizde çok daha ileriye götürür. Mesela, Forum Tiyatrosu diye bir şey vardır. Bu pedagojik bir çalışmadır. İnsanın kendini tanıması ve tanıtması konusunda çok yararlıdır. Uzun yıllar Almanya’da bunu yaptım.” dedi.

Değişik karakterler oynamayı seviyorum

Köse, kendisine gelen senaryolarda, daha önce oynadığı ve bildiği rollerin ilgisini çekmediğini belirterek, "Hiç bilmediğim bir yönse ve yeni şeyler öğreneceksem, beni çok heyecanlandırıyor. Çok değişik karakterler seçmeye dikkat ediyorum." dedi. Köse, dönem filmleri ile dizilerinde oynamayı sevdiğini belirterek "Bizim yaşamadığımız bir tarih ve bilmediğimiz bir dönem olduğundan, o karakterlerin içine girmek çok heyecanlı oluyor!" ifadelerini kullandı. Son 15-20 yıldır televizyon, diziler, teknoloji ve internetin var olduğunu kaydeden Köse, şöyle devam etti: "Biz, Türk sineması ve Türk filmleriyle büyüdük. Haftada 2 kere sinemaya giderdik. 4 büyükler vardı, Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın. Onların filmlerini izlerdik. Onlar bizden o kadar uzaktaydılar ki. Bugün artık sanatçılarla ve oyuncularla ne kadar rahat bir araya gelebiliyorsunuz. Teknoloji üzerinden bu mesleğe çok rahat yaklaşabiliyoruz. Bizim hayalimizde, 'oyuncu olayım' gibi bir şey yoktu. O dörtlü ve Türk sineması bambaşka bir yerlerdeydi. Biz hep onların taklidini yapıyorduk."

Hayalim şarkıcı olmaktı

Ünlü oyuncu Köse, çocukluğunda süpürge sapını alıp şarkı söylediğini dile getirerek, "Benim hayalimde şarkıcı olmak vardı." diye konuştu. Nursel Köse, Almanya'da bulunduğu dönemde Alman ve Türk tiyatrolarında çalıştığını, ardından Almanya'daki ilk ve son “Kadınlar Kabare Grubu”nu kurduğunu söyledi ve ekledi: "Kabare, sahne, sanat ve tiyatro üzerinden insanlara mesajlarımızı ilettiğimizi fark ettim. Sanat üzerinden çok daha iyi anlaşıldığımızı ve siyasetin, politikanın çok daha farklı işlediğini gördüm. Mutlaka bir şeyler iletmek zorundasınız bu hayatta. Mutlaka mesajlarınız var ama sanat üzerinden bir de alkış kazanıyorsunuz. Ayrıca söylemek istediğinizi çok rahat karşı tarafa ulaştırıyorsunuz."

Moderatörlüğünü Suat Köçer'in yaptığı etkinlikte, Yunus Emre Enstitüsünün Yaz Okulu etkinliğiyle ilgili video gösterimi de gerçekleştirildi. Öğrenciler oyuncularla buluşmadaki memnuniyeti dile getirirken, ünlü oyuncu da Yunus Emre Enstitüsüne böyle önemli bir programı düzenledikleri için teşekkürlerini sundu.

Bu yıl, 31 ülkeden yaklaşık 200 kişinin katıldığı Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu 22 Ağustos'ta sona erecek.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER