Doctor Who: Sylvester McCoy Doktor'un kadın olmasını istemiyor

 Doctor Who: Sylvester McCoy Doktor'un kadın olmasını istemiyor
50 yılı aşkın süredir ekranda olan Doctor Who 2005 yılında yeniden ekrana döndüğünden beri merak edilen bir mesele var: Doktor kadın olabilir mi?

Şimdiye kadar hep erkek oyuncular tarafından canlandırılan Doktor karakterinin kadın olarak karşımıza çıkmasını isteyen de var, karakterin değişmesini istemeyen de... Doktor'un bir Zaman Lordu oluşu ve rejenerasyon ardından cinsiyet değiştirebiliyor olması da bu isteği ve izleyicilerin bu konudaki umutlarını da arttırıyor. Son olarak, şimdiye kadar hep erkek oyuncuların hayat verdiği Master karakteri karşımıza bir kadın olarak çıktı. Missy ismini kullanmaya başlayan Master da Doctor Who için bir dönüm noktası oldu. Ancak Doktor'un kadına dönüşmesiyle ilgili tartışmalar son bulmadı. Şimdiye kadar bu konuyla ilgili birçok kişi açıklama yaptı. Ancak 7. Doktor'u canlandırmış olan Sylvester McCoy ilk kez konuştu.

Şimdiye kadar birçok yetkili kişiden "Neden olmasın..." kıvamında açıklamalar gelmişti. Ancak Sylvester McCoy'ya göre Doktor sadece erkek olabilir. McCoy bu görüşünü şu sözlerle dile getirdi: "Ben de feministim ve kadınlar için aşılması gereken zorluklar olduğunun farkındayım. Ama bu konuda sınırı nereye çekeceğiz? Miss Marple yerine Mr. Marple ya da dişi Tarzan mı yapacağız? Üzgünüm, ama hayır Doktor tıpkı James Bond gibi bir erkek karakter. Karakterin cinsiyetini politik durumlara göre değiştirirlerse bu Doktor'la yol arkadaşları arasındaki dinamiği bozar. Bu da zaten dizinin en önemli kısımlarından biri. Bu sebeple kadın bir Doktor'un gerekli olduğuna ikna olmuş değilim."

Tecrübeli oyuncunun bu açıklamasından çok önce, Steven Moffat "Karakter için oyuncu seçilir, cinsiyet değil." sözleriyle bu ihtimale açık kapı bırakmıştı. Ancak yeni Doktor olan Peter Capaldi'nin maceralarına geçtiğimiz yıl başladığı düşünülürse, önümüzdeki birkaç sene daha kadın Doktor göremeyeceğiz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER