Çin televizyonunda sansür çemberi daralıyor!

Çin televizyonunda sansür çemberi daralıyor!
Çin'in RTÜK'ü olarak adlandırabileceğimiz SARFT ülkede yayımlanan, uygunsuz davranışlar içeren reality programlarını yasaklayacağını açıkladı.

Çin'de sıkça kanun değişikliğine gidilmesiyle SARFT'nin uyguladığı kurallar da zaman içinde değişim gösteriyor. Bununla birlikte izleyicilere kötü örnek oluşturduğunu düşünülen programların ülke genelinde yasaklanabileceği söyleniyor. SARFT tarafından yapılan açıklamada, televizyonda yayımlanan programların Çin kültür ve değerlerini yansıtması gerektiği, yayınların insanlar üzerinde pozitif etkiler yaratmak ve onları eğitmekle yükümlü olduğu bu sebeple de olumsuz davranış içeren programların bu alanda yeri olmadığı dile getirildi.

Şu sırada Çin'de Kore kaynaklı olan Infinite Challenge, BBC yapımı Don’t Tell The Bride gibi programların için çalışmalar devam ediyor. Bunların yanı sıra online video servisi Youku Tudou Biri Bizi Gözetliyor'un Çin versiyonunu sipariş etmişti.

Geçtiğimiz yıl SARFT'ın, ülkede yayımlanan tüm yabancı yapımları onaylaması gerektiğine karar vermiş, böylece The Big Bang Theory ve NCIS gibi diziler internet maceralarından kaldırılmıştı. Ancak büyük bir pazar olması nedeniyle yabancı yatırımcıların Çin'e olan ilgisi devam ediyor. Yeni kanunlar ve istekli yatırımcılar arasında nasıl bir denge kurulacağını zaman gösterecek. Bundan sonrasını Netflix düşünsün...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER