Daniel Craig ve 28 ünlüden İngiltere Başbakanı Cameron'a BBC mektubu

Daniel Craig ve 28 ünlüden İngiltere Başbakanı Cameron'a BBC mektubu
Britanya'nın tanınan 29 önemli ismi İngiltere başbakanı David Cameron'a bir mektup gönderdi. Ünlüler, BBC'ye yapılacak bir bütçe kesintisinin ülkeyi olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

Geçen hafta açıklanan bütçe kesintilerinden sonra İngiltere Maliye Bakanı George Osborne bu kemer sıkma politikasından BBC'nin de pay alması gerektiğini söylemişti. Bu da BBC'nin devletten aldığı mali desteğin azalabileceği anlamına geliyor. Eğer bu düzenleme hayata geçerse BBC'nin lisans gelirlerinin yaklaşık 650 milyon sterlin civarında azalacak. Bu gelişmeler doğrultusunda  BBC Genel Müdürü Tony Hall, kurumun gelirlerindeki azalma sebebiyle binden fazla kişinin işine son verileceğini açıklamıştı. İşten çıkartılanlardan sonra BBC'nin 50 milyon sterlin tasarruf edeceğini söylemişti. 

Ülke BBC ile ilgili kararları tartışmaya devam ederken, Britanya'nın önde gelen ünlüleri bu konuyla ilgili David Cameron'a bir mektup yazmaya karar verdi. "Zayıflamış bir BBC, zayıflamış bir İngiltere demektir. BBC paha biçilmez bir kurumdur" cümlelerine yer verilen mektubu Daniel Craig, Judi Dench, J. K. Rowling, Stephen Fry, Rachel Weisz, Steven Moffat, Graham Norton gibi ünlü isimler imzaladı. 

BBC, son yıllarda ürettiği başarılı televizyon programlarıyla adından söz ettiriyor. Doctor Who, Sherlock gibi diziler dünya çapında izleyicilere ulaşmayı başarıyor. Devletin desteğiyle yayınlarını sürdüren BBC, Dünya genelinde bu alanda çalışan kanallara örnek model olarak gösteriliyor. 

Ünlülerin bir araya gelmesine neden olan bu mektubun BBC'nin geleceğini etkileyip etkilemeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER