Netflix'ten yeni dizi: The Crown

Netflix'ten yeni dizi: The Crown
Netflix, 2016 yılında yayımlayacağı yeni dizisiyle birlikte İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ile onun hükmü süresinde görev yapan başbakanların hikayelerini ekrana taşımayı planlıyor.

Öncelikle gelin bi The Crown tam olarak neyi anlatıcak ona bir göz atalım. Dizi resmi özetinde "Kraliçe II. Elizabeth ile Britanya'nın savaş sonrasında şekillenmesinde emeği olan başbakanların on yıllar süren merak uyandıran hikayesi" olarak tanımlanıyor. Ancak elbette The Crown (Taç) bundan çok daha fazlasını vaat ediyor. Tamı tamına 63 yıldır tahta olan II. Elizabeth, aynı zamanda Avrupa tarihini şekillendiren önemli figürlerden birisi. Ancak önemli kararlarda ataları etkili olamayan Kraliçe Elizabeth, tahta olduğu süreç içinde güç ve iktidar anlamında dönemin başbakanlarıyla bir mücadele içindeydi. Halk tarafından sevilen bir figür olan II. Elizabeth, Britanya'daki partilerin başkanları ve seçim kazanıp başbakan olma hakkı kazanan isimler için birlikte çalışması ve mücadele etmesi oldukça zor bir isimdi. The Crown tam olarak bu mücadeleyi ekrana taşımayı planlıyor. Bir anlamda Buckingham Sarayı ve 10 Downing Caddesi arasındaki mücadele olarak tanımlanabilecek dizide, kraliçenin hikayesi 25 yaşında daha yeni tahta geçtiği günlerden başlayacak. 

The Crown'da, bir başka tarihi yapım olan Wolf Hall'da izlediğimiz Claire Foy karşımıza Elizabeth Windsor rolüyle çıkacak. Daha önceden İngilizlerin klasikleşen bilim kurgu dizisi Doctor Who'da 11. Doktor olarak rol alan Matt Smith ise Elizabeth'in kocası ve Edinburgh Dükü Philip Mountbatten'ı canlandıracak. Kraliçe Elizabeth'in tahta geçtiği dönemde başbakanlık görevi yapan Winston Churchill'e de tecrübeli oyuncu John Lithgow hayat verecek.

Elbette öte yanda bir de kamera arkasında çalışan isimler var. Dizi daha önce The Queen, Frost/Nixon gibi tarihi yapımlarda çalışmış olan Peter Morgan'ın kaleme aldığı “The Audience” oyunundan ekrana uyarlanacak. Billy Elliot ve The Hours gibi filmlerden tanıdığımız Stephen Daldry dizinin yönetmenliğini üstlenecek. Kısaca bu umut vaat eden yapımın emin ellerde olduğunu söyleyebiliriz.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan The Crown'ın 2016 yılı içinde Netflix'te yayımlanması bekleniyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER