Game of Thrones'un tecavüz sahnesi tepki almaya devam ediyor

Game of Thrones'un tecavüz sahnesi tepki almaya devam ediyor
Düğün gecelerinde Sansa Stark ve Ramsay Bolton...
Önümüzdeki hafta ekrana gelecek sezon finaliyle beşinci sezonu noktalayacak olan Game of Thrones'a Sansa Stark'ın tecavüz sahnesi konusunda tepkiler devam ediyor.

Dizinin "Unbowed, Unbent, Unbroken" isimli bölümünde Sansa Stark yeni evlendiği Ramsay Bolton'ın tecavüzüne uğramıştı. Bir sonraki "The Gift" bölümünde de Sansa, Theon'a bu durumun her gece devam ettiğini söylemişti. Bu sahne izleyiciler tarafından hoş karşılanmadı. Ancak elbette eleştirilen sırf Sansa'nın tecavüze uğramış olması değil. Kadına yönelik şiddet ve tecavüzün dizide fazlaca karşılaşılan bir faktör oluşu. Tabii bu tepkilerin Sansa'nın tecavüze uğramasıyla başlamasının bir nedeni var, o da bu sahnenin kitapta yer almıyor oluşu. Doğal olarak izleyiciler Game of Thrones yazarlarının dizide neden böyle bir sahneye yer verme ihtiyacı duyduğunu merak ediyor.

Bu sahneye gelen tepkiler sosyal medyada oldukça fazla konuşulan bir meseleye dönüştü. Önemli tepkilerden birisi Demokrat Senatör Claire McCaskill'den geldi. 


Senatör paylaştığı tweette "Game of Thrones'la işim bitti. Aptalca ve gereksiz bu tecavüz sahnesi hem iğrenç hem de kabul edilemez." dedi.

Diziye gelen tepkiler sadece senatörle sınırlı kalmadı. İzleyiciler de bu sahneyle ilgili görüşlerini Twitter üzerinden paylaştı.

"David Benioff & D.B. Weiss'den Sansa Stark'ın gereksiz tecavüz sahnesi yüzünden hoşlanmıyorum. Başarısız karakter gelişimi!" 

"Keşke internet dünyası Sansa Stark'ın tecavüzüne gösterdiği öfkeyi gerçek tecavüz kurbanları için de gösterse." 

"Bir dakika, yeni Game of Thrones hikayeyi yeniden yazıp Sansa Stark'la Ramsay Bolton'ı bir araya getirip üstüne bir de tecavüz sahnesi mi eklediler? Bu iğrenç." 
"Sansa Stark'ın tecavüz sahnesinden sonra söyleyebilirim ki Game of Thrones'la işim bitti. O sahne iğrençti."


Elbette tecavüz sahnesi bu denli tepki görünce resmi ağızlardan da açıklama gecikmedi. İlk açıklamalardan birisi Buz ve Ateşin Şarkısı (A Song of Ice and Fire) serisinin yazarı George R. R. Martin'den geldi. Ünlü yazar hikayenin geçtiği dünyanın orta çağ dünyasına benzerliğine dikkat çekti. Bu dönemdeki insanların kadının toplumdaki rolüne yönelik katı görüşleri olduğunu, Jeanne d'Arc'ın (Yüzyıl Savaşlarında İngiltere'ye karşı savaşan bir Fransız kadın kahraman) sırf erkek kıyafeti giyerek dolaştığı için yakıldığını hatırlattı. Savaşın yer aldığı bir dünyadan tecavüz gibi bir faktör çıkartılırsa hikayenin gerçekçilikten uzaklaşılacağını dile getirdi. Öte yandan Sansa Stark'a hayat veren Sophie Turner, sahneyi çok beğendiğini açıkladı. Ancak bunlar tepkilerin azalmasına yeterli olmadı. Çünkü izleyicilerin tek sıkıntısı Sansa'nın yaşadığı tecavüz değildi.

Dizi son zamanlarda kitaplardan ciddi manada uzaklaşıp, sadece konuşulmaya yönelik tercihler yapmakla suçlanıyor. Dizinin ekrana gelen son bölümü"The Dance of Dragons"da yine kitaplarda yer almayan bir detay diziye taşındı. Demir Tahtı ele geçirmek isteyen Stannis Baratheon, kızının canlı canlı yakılıp Işığın Tanrısı'na kurban edilmesine müsade etti. Stannis'in kitapta yansıtılış biçimine ters düşen bu hareket dünün en çok konuşulan mevzusu oldu. Ayrıca henüz çok fazla konuşulmasa da bölümde ayrıca ufak bir pedofili sahnesi de yer alıyordu. Mace Tyrell'e Braavos yolculuğunda eşlik eden Meryn Trant'ın çocuk yaşta bir kızla yatak odasına yönelmesi ve bir sonraki gün için farklı bir kız talep etmesi de birçok izleyiciden tepki gördü.

Siz Game of Thrones'ta yer alan bu sahneler hakkında ne düşünüyorsunuz? George R. R. Martin'in dediği gibi bu sahneler hikayenin gerçekçiliği için gerekli mi, yoksa Game of Thrones tepki gören sahnelerle gündemde mi kalmaya çalışıyor?


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER