TRT1'den Ramazan ayı için yeni dizi: Aşkın Yolculuğu ''Yunus Emre''

TRT1'den Ramazan ayı için yeni dizi: Aşkın Yolculuğu ''Yunus Emre''
TRT1 Ramazan ayı boyunca yayınlanacak yeni dizisi Aşkın Yolculuğu ''Yunus Emre''den fragman yayınladı.

Yapımını Tekden Film adına Mehmet Bozdağ'ın üstlendiği, senaryosunu Mehmet Bozdağ ve İsa Yıldız’ın yazdığı, yönetmenliğini Kamil Aydın’ın yaptığı Aşkın Yolculuğu ‘Yunus Emre’ dizisi Ramazan ayı boyunca TRT 1’de yayınlanacak.

13 YÜZYILIN DÜNYASI

Hikâye, 13.yüzyılın ikinci yarısında; Anadolu’nun büyük siyasi buhranlarla çalkalandığı, birliğin, dirliğin ve adaletin keşmekeşe uğradığı bir dönemde geçmektedir. Her anlamda yok oluşa giden bu gidişatı durdurmak için, dönemin kanaat önderleri olarak adlandırabileceğimiz âlimler, şeyhler ve yine dönemin sivil toplum kuruluşları diyebileceğimiz, medreseler, tarikatlar, tekkeler, ahi ocağı vb kurumlar,  reçete üzerine reçeteler hazırlamaktadırlar.  Sunulan reçeteler, çoğunlukla birbirinden farklı olmakla birlikte, taraflar arasında da çetin tartışmalar, kavgalar yaşanmaktadır. Özellikle, medreselerde eğitim alan ilmiye sınıfı ve tarikatlara intisap etmiş olan ve genellikle ahiler ile köylülerden oluşan, tasavvuf erbabı arasındaki kavga çetin geçmektedir. Anadolu öylesine kargaşaya gark olmuştur ki; kurtarıcılar arasındaki mücadele harici düşmanlar kadar toplumu bölmekte, ayrıştırmaktadır.

Hikâyenin kahramanı Yunus; işte böylesine kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda, Konya’nın meşhur medreselerinde,  önemli müderrislerin eğitiminden alarak Sivrihisar kazasında Kadı’lık yapmaktadır.  İlmiye sınıfı mensubu bir medreseli olan Yunus’un da ana meselesi, Moğol baskısıyla bozulan liyakat düzenidir. Kadı Yunus için de kurtuluş reçetesi, liyakat sisteminin işlemesidir. Liyakat sisteminin işlemesi için kendisini bu yola gark eden Yunus yaşadığı olaylar vesilesi ile Tapduk Emre ile karşılaşır. Bu karşılaşma hem kendisini hem de yetiştiği ilmiye sınıfını ve bilgi kaynaklarını sorgulamasına vesile olur. Yaşadığı sorgulama, Yunus’u yeni sorulara sevk edecektir. Bilgi nedir? İlim sahibi olmak nedir? Kendisinin bunca senelik medrese eğitimiyle bilmediğini,  ümmi bir şeyh nereden bilmektedir. Bunları bildiği halde ümmi ise ümmilik nedir?

Yaşadığı bu çetin muhasebesin sonunda Yunus’un yolu Tapduk Emre dergâhına varacak ve Yunus Tapduk Emre’ye intisap edip, onun müridi olacaktır. Kadı’lık cübbesini çıkaran Yunus; Dervişlik hırkasını giyecektir. Cübbenin temsil ettiği bütün maddi birikimini, makamını, toplumdaki mevkisini, parasını, istikbal beklentisini bırakmış, derviş hırkasını giyerek,  diğerlerinden farksız, herkes gibi sıradan bir derviş olarak, hakikat yoluna çıkmaya talip olmuştur.. Yunus yaşadığı bu dönüşüm sonucunda hakikati arama yoluna çıkar. Bu yolun sonuna geldiğinde, artık sözü zamana hükmeden bir kahramana dönüşmüştür.  

Bütün bu yönleriyle; Tasavvufun kendi içinden çıkan bu dramatik safhalara bölünmüş anlatım tarzı; bir dervişin hakikat yolculuğunu ve bu yoldaki, tarikat düsturlarını, tekke yaşamı ve adabını, ritüel ve ayinlerini konuya vakıf olamayanlar da dahil olmak üzere her yaş ve sınıftan seyirciye açık ve sarih bir şekilde anlatma imkanı verirken, aynı zamanda, seyirciye, ilgi çekici, meraklı, sürükleyici bir hikayeler silsilesini sunulacaktır.

GÜÇLÜ OYUNCU KADROSU

Ramazan ayı boyunca TRT1 ekranlarında yayınlanacak olan dizide Yunus Emre’yi Gökhan Atalay canlandırırken Tapduk Emre’yi Payidar Tüfekçioğlu, Molla Kasım’ı Baran Akbulut, Bacım Sultan’ı Seda Tosun, Ahi Mesud’u Mehmet Çepiç ve Hanım Ağa’yı Asuman Çakır oynayacaklar. Dizi de ayrıca Rüzgar Aksoy, Ergun Taş, Umut Tanyolaç, Sedat Erdiş, Murat Ercanlı, Ahmet Talay, Müge Uyar, Birand Tunca, Atilla Kılıç, Kaptan Görmen, Mehmet Ali Tunca, Emrah Girgin ve Samet Demir gibi güçlü isimler yer alıyor.

Aşkın Yolculuğu ''Yunus Emre'', Ramazan ayı boyunca hafta içi her gün TRT1 ekranında.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER