Paramount ve Skydance'ın birleşeceği resmen de duyuruldu

Paramount ve Skydance'ın birleşeceği resmen de duyuruldu
Paramount Global; Skydance
Paramount'un satış görüşmelerinde nihayet mutlu son. Şirketin Skydance'la birleşeceği resmen de duyuruldu.

Shari Redstone, Paramount Global'in kontrolünü David Ellison'ın yapım şirketi Skydance ve Gerry Cardinale'in RedBird Capital'i tarafından yönetilen bir konsorsiyuma satmayı kabul etti.

Satış resmi kurumlar tarafından onaylandığı ve tamamlandığı (ve daha iyi bir teklifin ortaya çıkmadığı) takdirde Skydance, Redstone'un National Amusements'daki çoğunluk hissesini satın alacak ve bu da Paramount film ve TV stüdyoları, Paramount+, CBS ve Nickelodeon, MTV ve Comedy Central gibi kablo kanallarının sahibi olan Paramount'un kontrolünü verecek.

Anlaşma tamamlandığında, Paramount'un Skydance'ı satın alması ve Skydance'ın da kendi liderlik ekibini kurması planlanıyor. Ellison, şirkette CEO olacak ve eski NBCUniversal CEO'su Jeff Shell (şu anda RedBird'de çalışıyor) başkan olarak şirketi günden güne yönetecek.

Skydance konsorsiyumu National Amusements'ı 2.4 milyar dolar vererek nakit olarak satın alacak. Halka açık A Sınıfı hisseler ve B Sınıfı hisseler için hisse/nakit birleşme bedeli olarak 4.5 milyar dolar ödenecek. Ayrıca Paramount'un bilançosuna eklenecek 1.5 milyar dolarlık ana sermaye yatırımı yapılacak.

Anlaşma sadece Redstone'un hisselerini satın almakla kalmıyor, aynı zamanda hem A Sınıfı hem de B Sınıfı hissedarların sırasıyla hisse başına 23 dolar ve hisse başına 15 dolardan satmalarına olanak tanıyor. Skydance, her şey tamamlandığında hisselerin %70'ine sahip olmayı beklediğini belirtti.

National Amusements, Paramount'un öz sermayesinin yalnızca yüzde 10'una sahip, ancak oy hakkına sahip hisselerinin yaklaşık yüzde 80'ini kontrol ediyor ve bu da Paramount Global'in kontrolünü ona veriyor. 2020 yılında babasının ölümünden bu yana şirketi Shari Redstone yönetiyor. Skydance'in Paramount ile birleşmesi ise Ellison'ın stüdyosuna 4.75 milyar dolar değer biçecek.

Skydance, anlaşmanın duyurulmasının ardından Paramount'un şirketin varlıklarını satma girişimine engel olmayacaklarını da ekledi. Paramount, uzun süredir BET Media'ya bağlı varlıkları satma niyetinde ancak şirket birleşmesine yönelik görüşmeler de sürdüğü için herhangi bir teklifi kabul etmedi. Ayrıca önümüzdeki 45 günlük aralıkta daha iyi bir birleşme teklifi gelmesi halinde kabul etme hakkı bulunuyor ve bu durumda Skydance'e 400 milyon $ kurtulma bedeli ödemesi gerekecek.

Mayıs ayında Sony Pictures ve özel sermaye devi Apollo Global Management, Paramount Global için olası teklif sahipleri olarak ortaya çıktı ancak o zamandan beri şirketin tamamını satın almak için 26 milyar dolarlık nakit tekliflerini geri çektiler.

Skydance-Paramount anlaşmasının da geçtiğimiz ay bazı şartlarda anlaşılamadığı için yattığı haberi gelmişti. Ancak taraflar görüşmeye devam etti ve aradaki pürüzler geçtiğimiz günlerde giderildi. Varılan yeni anlaşmanın 2025 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER