İlker Çatak, Akademi üyeliğine davet edildi!

İlker Çatak, Akademi üyeliğine davet edildi!
Deadline
Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi ya da orijinal adıyla Academy of Motion Picture Arts and Sciences'ın (AMPAS) bu yıl Akademi'ye davet ettiği isimler belli oldu.

Davet edilen 487 kişinin tamamının üyeliği kabul etmesi halinde toplam üye sayısı 10.910, oy kullanan üye sayısı ise 9.934 olacak. 2024'teki üyelerle birlikte Akademi üyelerinin yüzde 35'i kadınlardan, yüzde 20'si yeterince temsil edilmeyen (underrepresented) etnik ve ırksal topluluklardan ve yüzde 20'si de ABD dışındaki ülke veya bölgelerden oluşacak.

71 Oscar adayı ve 19 Oscar ödüllü ismin de yer aldığı listede Lily Gladstone, Sandra Hüller, Celine Song ve Justine Triet gibi isimler dikkat çekerken davet alan kişilerin arasında yönetmen/senarist  İlker Çatak da bulunuyor. Çatak'ın büyük beğeni toplayan filmi Öğretmenler Odası, geçtiğimiz Oscar'da Almanya'yı temsil etti ve son 5'e kaldı. Törende ödülü Birleşik Krallık'ı temsil eden The Zone of Interest kazandı.

Çatak, üyeliği kabul etmesiyle Türkiye'den Nuri Bilge Ceylan, Efe Çakarel, Zeynep Atakan, Gökhan Tiryaki, Arslan Elver, Pınar Toprak, Harika Uygur, Deniz Gamze Ergüven ve Fatih Akın'ın da yer aldığı gruba dahil olacak.

İlker Çatak, şu sıralar Gizem Erdem ve Tansu Biçer'in de rol aldığı yeni filmi Yellow Letters'ın hazırlıklarını sürdürüyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER