İlker Çatak'ın yeni filmi Yellow Letters'ın detayları belli oldu

İlker Çatak'ın yeni filmi Yellow Letters'ın detayları belli oldu
If… Productions, Judith Kaufmann
Öğretmenler Odası (The Teachers' Lounge) filmiyle Almanya adına Oscar'a aday olan yönetmen / senarist İlker Çatak'ın yeni film projesi Yellow Letters'ın detayları belli oldu. Variety'nin haberine göre Be For Films ve Çatak, çekimlerine bu yaz Almanya'da başlanacak film için yeniden bir araya geldi.

Habere göre Yellow Letters, Türk devletinin keyfiliğini deneyimleyen ve bir gecede işlerini ve geçim kaynaklarını kaybeden sanatçı çift Derya ve Aziz'i konu alıyor. İdealleri ve hayatın gereklilikleri arasındaki denge, evlilikleri için bir meydan okuma oluyor

Gizem Erdem (Canavarlar Sofrası) ve Tansu Biçer'in (Pera Palas'ta Gece Yarısı) rol aldığı filmin senaryosunu Ayda Çatak ile birlikte yazan Çatak, "Bu hikâye, devletin keyfiyeti nedeniyle işlerini, sosyal statülerini ve Türk toplumunda var olma haklarını kaybeden insanlarla ilgili," dedi.

Çatak sözlerine şöyle devam etti: "Artık Türkiye'de bulunmasına izin verilmeyen çok sayıda sanatçı var ve ben bu insanlara bir şans vermek ve filmimizde şu anda ya da yakında sürgünde yaşayacak olan oyunculara yer vermek istiyorum."

Hikaye fikrini Enis Köstepen ile birlikte ortaya atan Çatak, bu sanatçıların Türkiye'ye dönmelerine izin verilmediğini, bunun da "film yapımcılığının da sürgüne gitmesi gerektiği" anlamına geldiğini söyledi. "Film Türkiye'de geçmesine rağmen Türk oyuncularla Almanya'da çekilmek zorunda kalacak," diye ekledi.

Yellow Letters, Almanya'da If... Productions Film GmbH ve Ingo Fliess ile Paris merkezli Haut et Court'ta Carole Scotta arasında bir Alman-Fransız ortak yapımı olarak hazırlanıyor. ZDF/Arte, Alexandra Staib ve Barbara Häbe gibi isimler tarafından da destekleniyor. Alamode, Yellow Letters'ı sinemalarda gösterime sunacak.

Be For Films, filmi önümüzdeki hafta başlayacak olan Avrupa Film Pazarı'nda alıcılarla buluşturacak.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER