Hülya Avşar Safiye Sultan'ı canlandıracak!

Hülya Avşar Safiye Sultan'ı canlandıracak!
Geçen yıl, fenomun dizi Muhteşem Yüzyıl'ın yapımcısı TİMS tarafından bir teaser ile duyurulan Kösem Sultan yeni sezonda Star Tv ekranında olacak. Dizinin reji koltuğuna ise Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Kayıp ve Benim Adım Gültepe dizilerinden tanıdığımız Zeynep Günay Tan oturuyor. Dizi hakkında ilk bilgiler yayılmaya başladığından beri Kösem Sultan rolünü kimin canlandıracağı merak konusu oldu. Haseki Mâhpeyker Kösem Valide Sultan’ın hayatını anlatacak dizi için başrol arayışları ise halen devam ediyor. Duyumlarımıza göre Kösem Sultan için sadece yurt içinde değil, yurt dışında da seçmeler yapılıyormuş. Safiye Sultan için seçmeye giren "No name" dediğimiz henüz adı ünlenmemiş oyuncular arasında oldukça güçlü adaylar olduğu ve çok yakında son karara varılacağı da duyumlarımız arasında..

Bu gün ise internete düşen bir habere göre dizide önemli karakterlerden biri olan ve ilk sezonun odağına oturacağı tahmin edilen Safiye Sultan rolü için Hülya Avşar ile anlaşıldı. Eylül 2015 ya da en geç Ocak 2016'da yayına girmesi beklenen proje için ünlü oyuncu Hülya Avşar ile Timur Savcı'nın önceki gün anlaşmaya vardığı duyuruldu. Yapım şirketi tarafından henüz doğrulanmayan bu bilgi ve dizi hakkında gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.Safiye Sultan Kimdir? Sofia Bellicui Baffo adıyla 1550'de Venedik'te dünyaya geldi. Çok zengin bir ailenin tek çocuğu (babası Leonardo Baffo Korfu adasının Venedik valisiydi) olan Sofia, dönemine göre oldukça iyi koşullarda bir eğitim aldı. Henüz on iki yaşındayken Akdeniz'de gemiyle yapılan bir seyahat sırasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırıldı.

Bir yıl sonra ise kendisini İstanbul'daki Pera köle pazarında bulan genç Sofia'nın güzelliği III. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan'ın kulağına kadar geldi.Nurbanu Sultan, Sofia'yı görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar verdi ve bir servet ödeyerek kızı satın aldı.

İki yıl süreyle haremde eğitim gören Sofia'nın adı, Safiye, yani arı, duru, saf güzellik olarak değiştirildi. On beş yaşında III. Murad'a sunulan Safiye, beline kadar uzanan sarı saçları, iri gözleri, uzun boyu, beyaz teni ve yürüyüşüyle Murad'ı kendisine âşık etti.

Safiye Sultan, Valide Sultan'lık döneminde etkin bir rol oynadı. 1595 yılında III. Murad’ın vefatı ve oğlu III. Mehmed’in tahta geçmesiyle birlikte vâlide sultan olarak devlet içindeki konumu daha da güçlendi.

Kocasına ve onun ölümünden sonra çevresindeki diğer tehlikelere karşı oğlunu korumaya çalıştı. Nitekim III. Mehmed’in büyük oğlu Mahmud’un annesinin girişimiyle tahta geçme planları yaptığı gerekçesiyle hem onun hem annesinin öldürülmesini sağlamıştı.

Oğlu sultan III. Mehmed'in vefâtından sonra valide sultanlığı bitip Büyük Valide Sultan makamına geçti. Handan Sultan'ın oğlu I. Ahmed tahta çıkmasına rağmen Harem'i hala babaanne Safiye Sultan yönetiyor ve Valide Sultan olan Handan Sultan'dan daha fazla maaş alıyordu., Bu gücü uzun sürmedi. I. Ahmed'in eşi olan Kösem Sultan'ın Haseki Sultan olmasıyla gözden düştü ve eski saraya sürgün edildi Safiye Sultan, 10 Kasım 1619 tarihinde vefat etti. Cenazesi İstanbul Ayasofya Camii'nin eski vaftizhanesi olan kocası Sultan III. Murad'ın türbesine defnedildi. Ölüm nedeni bilinmiyor. (Kaynak: Wikipedia)
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER