Colin Forth, Lockerbie dizisinin başrolünü üstlendi

Colin Forth, Lockerbie dizisinin başrolünü üstlendi
Getty Images
Colin Forth'ün yeni dizi projesi belli oldu. Usta oyuncu, "Lockerbie" dizisinin başrolünü üstlendi

İngiltere'de Sky ve ABD'de dijital platform Peacock'ta yayınlanacak olan dizi, 1988’deki Lockerbie faciasını konu alıyor. 5 bölümlük mini dizinin senaryosunu David Harrower (Blackbird, Knives in Hens) kaleme alıyor. Kendisine konuk olarak Maryam Hamidi (Vigil) eşlik ediyor. Otto Bathurst (Peaky Blinder) baş yönetmen olurken Jim Loach (Save Me) bir bölümde yönetmeliği üstlenecek. Carnival Films'in yapımcısı olduğu Lockerbie'ın prodüksiyonu önümüzdeki aylarda başlayacak.

Gerçek olaylara dayanan dizi, Jim Swire ve Peter Biddulph tarafından yazılan ve 2021’de yayımlanan “The Lockerbie Bombing: A Father’s Search for Justice” adlı kitabından uyarlanıyor.

21 Aralık 1988 Çarşamba günü, Londra'dan New York'a uçan Pan Am Havayolları’na ait 103 sefer sayılı Boeing 747-121 tipi uçak kalkıştan 38 dakika sonra İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde infilak etti. 259 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybetti, bölgede yaşayan 11 kişinin daha ölmesiyle birlikte toplamda 270 insan öldü. Lockerbie, kızları Flora’yı felakette kaybeden Dr. Jim Swire ve eşi Jane’in adalet arayışını anlatacak.

Kızının ölümü sonrası hayatı parçalanan ve gerçeğin peşine düşen Dr. Swire, iki Libyalı suçlandığında başta iddiaları kabul eder. Ancak kısa süre sonra hem onların suçluluğunu hem de adalet sisteminin ve kendi hükümetinin bütünlüğünü sorgulamaya başlar. Davanın işleyişindeki tutarsızlıklar ve kusurlar nedeniyle olaydan 13 yıl sonra, kendisini davada suçlu bulunan Libya uyruklu Abdelbaset al-Megrahi için adalet ararken bulur.

1988’den günümüze doğru yaşananları ekrana getirecek olan dizi; evliliğini, sağlığını ve aklını sonuna kadar zorlayan bir koca ve bir babanın samimi bir anlatımını sunacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER