Disney+'ın abone sayısı yeniden 150 milyonu geçti!

Disney+'ın abone sayısı yeniden 150 milyonu geçti!
Walt Disney Studios Motion Pictures / Everett Collection
Disney+'ta toparlanma imareleri var.

Yılın ilk iki çeyreğinde abone kaybeden platformun abone sayısının yeniden 150 milyonu geçtiği açıklandı. 30 Eylül itibarıyla abone sayısı 150.2 milyona çıktı. Geçtiğimiz çeyrek sonunda abone sayısı 146.7 milyon olarak açıklanmıştı. Abonelerin 37.6 milyonu Hindistan merkezli Disney+ Hotstar'dan gelirken, 112.6 milyonu ise diğer/ana üyeler oluşturuyor.

Geçtiğimiz çeyrekte Guardians of the Galaxy Vol.3, Elemental ve The Little Mermaid gibi yapımları yayınlayan Disney'in dijitaldeki kaybı 387 milyon $'a geriledi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki kayıp 1.4 milyar $ civarındaydı. CEO Bob Iger yaptığı açıklamada Disney'in içeriklerini Netflix'e lisanslamak üzere görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Ancak bunların arasında Pixar, Marvel, Star Wars gibi temel Disney içerikleri yer almıyor.

2023'te 27 milyar $ olan içerik harcamaları 25 milyar $'a düşecek. Dünya genelinde bir yapılanma içinde olan ve ABD'de süren grevlerden de etkilenen Disney'in lineer kanal gelirleri %9 düşerken, dijital gelirleri %12 arttı. İçerik satışları ve lisanslama %3 düştü. Eğlence segmenti ise toplamda %2 büyüdü.

Disney'in diğer iki platformundan Hulu'nun abone sayısı 48.5 milyona, ESPN+ ise 26 milyona yükseldi. Ayrıca Disney+ ve Hulu'nun birleştirilmiş uygulamasının Aralık ayı itibarıyla beta testini başlatacağı duyuruldu. Resmi sürüm ilkbaharda yayınlanacak. Disney, önümüzdeki haftalarda Hulu'nun kalan %33 hissesini Cocmast'ten satın almak üzere resmi bir teklif yapacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER