ABD'de devam eden oyuncu grevinde de anlaşmaya varıldı!

ABD'de devam eden oyuncu grevinde de anlaşmaya varıldı!
Ve mutlu son!

ABD'de devam eden oyuncu grevi bitmek üzere. Oyuncuları temsil eden SAG-AFTRA ve yapımcıları temsil eden AMPTP arasında geçici bir anlaşmaya varıldığı açıklandı. İki taraf yapay zeka kullanımı, dijital yayın gelirleri ve emeklilik/sağlık planı dahil pek çok konuda anlaşamadığı için oyuncular 14 Temmuz'dan beri grevdeydi. 

Anlaşmanın detayları Cuma günü SAG-AFTRA'nın genel kurulunda da görüşülecek ve üyelerin onayı için oylamaya açılacak. Çoğunluğun evet demesinin ardından resmileşecek. TSİ 11:00 itibarıyla sona erecek olan grev ise 118 gün sürdü ve birliğin tarihindeki en uzun grev oldu. Bundan önceki en uzun grev, bir önceki (1980) grevdi ve 95 gün sürmüştü.

Grevin sona ermesiyle birlikte oyuncular, oylama sonucu resmileşmeden setlere dönebilecek. Deadpool 3, Gladiator 2, Beetlejuice 2, Juror No. 2 ve Venom 3 gibi büyük çapta yapımların çok yakında sete dönmesi bekleniyor. TV dizileri de aynı şekilde, özellikle Aralık ayı içinde sete dönecek ve Ocak ayıyla birlikte sezon daha kısa bölümlerle başlayacak. Çoğu kanal dizisinin 10-13 bölümlük sezonlarla yeniden ekranda olması bekleniyor.

Variety'nin haberine göre varılan anlaşmanın değeri toplamda 1 milyar $'dan fazla. Minimumlarda %7 artış olacak, bu da Eylül sonunda anlaşmaya varan senaristlerin aldığı %5'ten daha fazla. Ayrıca çok izlenen dizilerin oyuncularının "dijital katılım bonusu" alacağı, "yapay zeka" konusunda ise büyük ilerleme kat edildiği öğrenildi. AMPTP, kendi açıklamasında anlaşmanın yeni bir paradigmayı temsil ettiğini belirtti.

İki taraf 24 Ekim'de yeniden masaya dönmüş ve o günden beri yeni bir anlaşma için görüşmeleri sıklaştırmışlardı. Kasım ayının sonuna kadar anlaşma imzalanmadığı takdirde yaz vizyonunun sıkıntıya gireceği ve ABD'de TV sezonunun açılmayabileceği konuşuluyordu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER