ABD'de devam eden senarist grevinde anlaşmaya varıldı!

ABD'de devam eden senarist grevinde anlaşmaya varıldı!
Ve mutlu son!

ABD'de devam eden senarist grevi bitmek üzere. Senaristleri temsil eden WGA ve yapımcıları temsil eden AMPTP arasında geçici bir anlaşmaya varıldığı açıklandı. İki taraf yapay zeka kullanımı, dijital yayın gelirleri ve senarist odası için temel gereklilikler dahil pek çok konuda anlaşamadığı için yazarlar 2 Mayıs'tan beri grevdeydi. 

WGA, açıklamasında "Her sektörden üye yazarlar için anlamlı kazanç ve koruma sağlayan bu anlaşmanın olağanüstü olduğunu büyük bir gururla söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Üç yıllık olduğu konuşulan anlaşmanın detayları şimdilik açıklanmadı. Ancak Pazartesi günkü Yom Kippur tatilinden sonra WGA üyelerine onaylanması için gönderilecek. Anlaşmanın birliğin üyelerinin çoğu tarafından onaylanması halinde grev resmi olarak sona erecek. Oylama sona erene kadar grev devam ediyor olsa da protestolar şimdilik sona erdi.

WGA ve AMPTP temsilcileri haftalar süren aradan sonra, Çarşamba günü itibarıyla yeniden buluştu. Beş gün süren görüşmelerin bir kısmına Netflix, Amazon, NBCUniversal ve Disney CEO'ları bizzat katıldı. Cumartesi günü anlaşmanın son halini aldığı ve avukatların yazılı hale getirdiği haberleri çıksa da olası bir anlaşmazlık durumunda yıl sonuna kadar tarafların yeniden bir araya gelmeyeceği de konuşuluyordu. 1 Ekim'e kadar senaristlerle anlaşılamaması durumunda yeni sezonun yetişmeyeceği görüşü de hakimdi.

Oylamanın tamamlanmasıyla birlikte ilk olarak gündüz ve gece yayınlanan talk şovların ekrana dönmesi bekleniyor. Oyuncuları temsil eden SAG-AFTRA'yla geçici anlaşma imzalayan prodüksiyonlar ise senaryolar hazır olduğunda çekimlere dönebilecek.

Senarist grevindeki mutlu sonun ardından SAG-AFTRA ile AMPTP'nin de masaya oturup anlaşması beklense de görüşmelerin ne zaman başlayacağı henüz belli değil. WGA'yı kutlayan SAG-AFTRA, açıklamasında AMPTP'yi kendileriyle de masaya oturmaya davet etti. Oyuncuların grevi 14 Temmuz'dan beri devam ediyor ve 73. güne ulaştı. Senaristlerin grevinde anlaşma haberi 146. günde gelmiş oldu. 2007'deki grevde anlaşma haberi 96. günde gelmiş, oylamanın tamamlanmasıyla birlikte 100. günde grev resmen sona ermişti.

Ekonomistlerin tahminine göre iki grev, sadece Kaliforniya eyaletinin ekonomisine 5 milyar $'a mal oldu.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER