Küçük Dahi İbn-i Sina ve Tozkoparan İskender Gölge, ilk bölümleriyle TRT 1’de!

Küçük Dahi İbn-i Sina ve Tozkoparan İskender Gölge, ilk bölümleriyle TRT 1’de!
TRT’nin uluslararası dijital platformu tabii’nin orijinal yapımları ilk bölümleriyle yaz tatili süresince her Pazartesi TRT 1 ekranlarında olacak. İlk bölümü 16 Haziran’da TRT 1’de ekranlara gelen Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî dizisiyle başlayan “tabii kuşağı”, büyük ilgi gören orijinal dizileri Küçük Dahi İbn-i Sina ve gençlerin sevgilisi Tozkoparan İskender’in yeni maceralarını anlatan Tozkoparan İskender Gölge’nin ilk bölümleriyle bu akşam(3 Temmuz Pazartesi) TRT 1’de devam edecek. tabii orijinal dizilerinin kalan bölümleri ise sadece tabii uygulaması veya www.tabii.com adresi üzerinden izlenebilecek.
 
TRT 1, tabii orijinal dizilerinin ilk bölümlerini “tabii kuşağı”nda yayınlamaya devam ediyor… Daha önce Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ve Yeşil Deniz Milenyum gibi tabii orijinal yapımlarının ilk bölümlerini ekranlara getiren TRT 1, şimdi de bu geleneği Küçük Dahi İbn-i Sina ve Tozkoparan İskender Gölge ile sürdürüyor. tabii’de büyük ilgi gören bu dizilerin ilk bölümleri bu akşam (3 Temmuz Pazartesi) ardı ardına TRT 1 izleyicisiyle buluşacak.

Çağının ötesinde bir zekâ: Küçük Dahi İbn-i Sina

Yetenekli oyuncu Kaan Alp Dayı’nın büyük düşünür, matematikçi ve tıp bilgini İbn-i Sina’nın çocukluğunu başarıyla canlandırdığı dizinin oyuncu kadrosunda Meriç Özkaya, Deniz Bolışık, Ekin Pasvanoğlu ve Mehmet Ali Kaptanlar gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunu Hakan Arslan ve Ali Özel’in paylaştığı dizinin senaryosu İhsan Yıldırım’a ait. Bilim tarihinin bu önemli isminin çocukluğuyla tanıştığımız Küçük Dahi İbn-i Sina’nın konusuysa şöyle: 990 senesinde Buhara şehrinde ailesiyle yaşayan on yaşındaki Sina, çağının ötesinde bir zekâya sahiptir. Yaşıtları gibi oyun oynamak yerine felsefe, matematik, astronomi ve tıp alanında araştırmalar yapar. Sosyal ilişkilerde pek de “başarılı” olmadığı için Sina’nın başı sık sık derde girse de tüm bu sorunları zekâsı ve sıcacık, mutlu aile ortamı sayesinde çözecektir.
 
Efsanevi okçu yine iş başında: Tozkoparan İskender Gölge 
TRT 1’in sevilen dizisi Tozkoparan İskender, tabii için çekilen yeni bölümleriyle izleyicisiyle buluşuyor. Çağan Efe Ak, Leya Kırşan, Tuana Naz Tiryaki, Hayrettin Karaoğuz, Berat Efe Parlar, Cemrehan Karakaş, Yağız Kılınç, Deniz Erayvaz, Alisa Sezen Sever ve Alperen Efe Esmer gibi sevilen oyuncuların yer aldığı Tozkoparan İskender Gölge’nin senaryosunu Selin Arapkirli ve Özgün Ağaoğlu kaleme alırken yönetmen koltuğu Şevki Es’e emanet.

Tozkoparan İskender ve arkadaşlarının karanlık güçlere sahip Gölge’ye karşı verdiği amansız mücadelenin anlatıldığı dizinin konusuysa şöyle: Cihanın en yetenekli okçusu Tozkoparan İskender muazzam okçuluk kabiliyetlerinin yanında birtakım özel güçlere de sahiptir. Bu güçleri yüzlerce yıl evvel dünyamıza düşen bir göktaşına dokunmaya cesaret ettiği gün elde etmiştir. İskender’i iyilik adına savaşan yenilmez bir kahramana dönüştüren bu güçler, ona her daim büyük düşmanlar da kazandırmıştır. Bu kez düşmanı gelecekten gelen, Gölge adında biridir. Gölge, zamanın dengesini korumakla görevli olan “Zamanın Çocuğu” İskender’in aksine, zamanın dengesini bozmak ve karanlığını dünyaya yaymak istemektedir. Bunun için önce yenilmez okçu İskender’i sonra da onun öğretilerini takip etmek için kurulan Tozkoparanlar teşkilatını yok etmesi gerekmektedir.

Küçük Dahi İbn-i Sina ve Tozkoparan İskender Gölge yeni bölümleriyle sadece tabii’de

Küçük Dahi İbn-i Sina ve Tozkoparan İskender Gölge dizilerinin diğer bölümleri sadece tabii dijital platformu üzerinden izlenebilecek.  

tabii’nin orijinal yapımları yalnızca bunlarla sınırlı değil. İlk etapta 30 orijinal diziyle yayına başlayan dijital platformda izleyiciyi hem neşelendirecek hem düşündürecek komedi gençlik türündeki “Koyu Beyaz”; kadim Anadolu hikayeleriyle bezeli bir yolculuğu konu alan “Modern Doğu Masalları”; yüksek mizah dozu ve eğlenceli oyuncu kadrosuyla “Organizasyon Bizim İşimiz”; psikolojik gerilim türünde ünlü isimleri buluşturan “Son Gün” ve birbirinden ilginç yaşam deneyimleri ve maceralarıyla “Üniversdeli” gibi dijital platforma özel hazırlanmış diziler ve daha fazlası yer alıyor. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER