ABD'deki senarist grevi Comic-Con'u da zora soktu

ABD'deki senarist grevi Comic-Con'u da zora soktu
Bu yılki Comic-Con şimdiden zora girdi.

San Diego'da her yıl düzenlenen içerik fuarı ve fan buluşması Comic-Con, 2020 ve 2021'de COVID-19 yüzünden yüz yüze etkinlikleri mecburen iptal etmişti. Geçtiğimiz yıl ise maske ve aşı şartıyla düzenlendi, büyük yapım şirketlerinin de katılımıyla başarılı bir yıl geçirdi. Ancak bu yıl tekrardan bir karmaşanın içine sürüklenmiş durumda.

Nedeni ise elbette ABD'de devam eden senarist grevi. 2 Mayıs'ta başlayan grev görünen o ki bir süre daha devam edecek. Ayrıca oyuncuları temsil eden SAG-AFTRA ve yapımcıları temsil eden AMPTP arasında birkaç haftadır yeni sözleşme için görüşmeler devam ediyor. İki birlik arasındaki yürürlükteki sözleşme 30 Haziran itibarıyla sona erecek. Anlaşma olmaması halinde oyuncuların da greve gitmesi bekleniyor. Hatta son birkaç gündür grev ihtimali daha fazla dillendirilir oldu.

Kısa bir zaman önce Marvel'ın bu yıl Comic-Con'a katılmayacağı haberini almıştık. Şirketin Hall H'i dolduracak büyüklükte ve sayıda hazır projesinin olmaması, eldekilerin bir kısmını grev yüzünden ertelemesi, Jonathan Majors draması ve büyük bir yapılanmaya girmiş olması da bu kararın arkasındaki nedenlerden. Marvel'ın sahibi Disney ve alt şirketlerden Lucasfilm de bu yılki fuarda yoklar.

Ayrıca HBO, Sony Pictures ve Universal Pictures da katılmayacakların arasına eklendi. Birkaç gün önce Brezilya'da TUDUM'u düzenleyen Netflix de benzer şekilde Comic-Con'a gelmeyecek. Diğer stüdyolar ise bekleyip görelim durumundalar şimdilik.

Blue Beetle ve Aquman'i sinemaya getirmeye hazırlanan Warner Bros. henüz karar vermiş değil ama MAX'in senarist grevinden etkilenmeyen animasyon projelerini getirme ihtimali bulunuyor. Paramount Pictures'ın da animasyon film Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem için panel düzenleyeceği konuşuluyor. Paramount+ ise henüz kararını açıklamadı.

NBCUniversal'a bağlı NBC kanalı oyuncular greve gitmediği takdirde panel düzenleyecek, Peacock platformu ise henüz bir yorumda bulunmadı. Amazon her ne kadar panel düzenlemeye niyetli olsa dahi oyuncular da greve gittiği takdirde o panellerin neye benzeyeceği belirsiz. Apple da yine yorum yapmaktan kaçınanlardan.

Ancak bir yandan da stüdyolar için zaman daralıyor. Çünkü 5 Temmuz itibarıyla Comic-Con programının açıklanması bekleniyor. Fuar ise 19-23 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Senaristleri temsil eden WGA, biten sözleşmenin ardından hemen grev kararı açıklamıştı. SAG-AFTRA'nın ise anlaşma olmaması halinde ne kadar hızlı davranacağı da Comic-Con programını şekillendiren faktörlerden birisi olacak

Variety'ye konuşan Comic-Con sözcüsü David Glanzer ise fuarın her türlü yapılacağını ve büyük şirketler gelmese dahi iptal olmayacağını belirtti. Ancak A-List oyuncuların katılımının da etkisiyle popülerliğini koruyan Comic-Con'un oyuncuların da greve gitmesi durumunda yola nasıl devam edeceği konusunda yorum yapmadı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER