Özbek yönetmen Ali Hamroyev’in filmleri Pera Müzesi’nde!

Özbek yönetmen Ali Hamroyev’in filmleri Pera Müzesi’nde!

Pera Film’in, Seagull Films işbirliğiyle hazırladığı Saklı Hazine: Ali Hamroyev’in Filmleri” dizisi başladı. Özbek sinemasının usta yönetmeninin filmlerinden seçkilerin gösterileceği program 10 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde devam ediyor. Pera Müzesi, bu programla sinemaseverleri dünya sinema haritasının zengin ve az bilinen bölgesi olan Orta Asya sineması ile tanıştırıyor. Ali Hamroyev, 9 Mayıs Cumartesi günü saat 16:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda bir de söyleşi gerçekleştirecek.

Pera Müzesi’nin düzenlediği, Özbek sinema yönetmeni, senarist ve film yapımcısı Ali Hamroyev’in yönettiği filmlerden oluşan “Saklı Hazine: Ali Hamroyev’in Filmleri” dizisi, yönetmenin “Beyaz, Beyaz Leylekler” adlı filmiyle başladı. Yönetmenin ilk çektiği filmlerden olan Beyaz, Beyaz Leylekler adlı dram, gösterildiği dönem vurucu teması ile eleştirmenlerin dikkatini çekmişti. 10 Mayıs’a kadar devam edecek gösterimlerde, yönetmenin 1966 ve 1985 tarihleri arasında çektiği “Fedai”, “Yedinci Kurşun”, “Kuşları İzleyen Adam”,“Bo Ba Bu” ve “Seni Hatırlıyorum” adlı filmler toplam 12 kez sinemaseverlerle buluşacak.


Aksiyon filmlerinden, Orta Çağ destanlarına

1937 doğumlu Ali Hamroyev, özellikle 1960 ve 1970’lerde çektiği Orta Asya’daki iç savaş sırasında geçen bir dizi aksiyon filmiyle tanınıyor. Yönetmenin Amerikan western filmler ile benzerlikler taşıyan 1979 ve 1972 yapımı Fedai ve Yedinci Kurşun filmleri de seçki kapsamında gösterilecek bu filmlerden bazıları.

Hamroyev’in en çok beğeni toplayan filmlerinden, 1975 yapımı Kuşları İzleyen Adam, izleyicilere bir orta çağ destanı sunarak onları düşsel bir yolculuğa çıkarıyor. Yönetmenin son yirmi yılda yönettiği filmlerden Seni Hatırlıyorum, içerisinde bulundurduğu güçlü otobiyografik unsurlar ile göze çarpıyor. Hamroyev’in filmlerinde sıklıkla öne çıkardığı temalar arasında kadınlara yapılan baskı ile geleneksel ve modern güçler arasındaki çekişme de bulunuyor. Bu kapsamda yönetmenin seçki içerisinde diyalogsuz olan tek filmi Bo Ba Bu, kültürlere göre değişen cinsellik kavramını tartışmalı bir şekilde ele alıyor.

20’den fazla filmi bulunan Hamroyev, kariyeri boyunca müzikaller, belgeseller ve tarihi epik yapıtlar da çekti. Alanında pek çok ödülün sahibi yönetmen, 1969’da Özbekistan Üstün Hizmet Madalyası’na layık görüldü.

Hamroyev, 9 Mayıs’ta Pera Müzesi’ne geliyor!

Program kapsamında, sinemaseverlerle buluşmak için İstanbul’a gelecek olan Ali Hamroyev, 9 Mayıs Cumartesi günü saat 16:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda bir söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşiden önce, saat 15:00’de yönetmenin Bo Ba Bu filmi, saat 19:00’da ise Seni Hatırlıyorum filminin gösterimleri yapılacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER