Patrick Dempsey’nin gidişi ABC’ye yaradı mı?

Patrick Dempsey’nin gidişi ABC’ye yaradı mı?
ABC'nin 11 sezondur yayınlanan fenomen draması Grey’s Anatomy, son bölümünde önemli bir karaktere veda etmişti. İlk bölümden itibaren dizide yer alan Dr. Derek Shepherd karakteri, 23 Nisan Perşembe günü yayınlanan bölümde izleyicilere veda etti. Her ne kadar dizinin sıkı takipçileri bu vedadan ötürü büyük bir hüsran yaşamış, kızmış ve üzülmüş olsalar da, The Hollywood Reporter konuya bambaşka bir açıdan yaklaştı.

Dr. Shepherd karakterine hayat veren Patrcik Dempsey, Amerikan televizyonlarının en çok kazanan oyuncularından. The Hollywood Reporter'a göre başarılı oyuncu dizide bölüm başına 400.000 dolar ücret alıyordu. 24 bölümlük bir sezon içerisinde ise ABC'ye yaklaşık maliyeti 9.6 milyon dolardı. 49 yaşındaki Dempsey’nin diziden ayrılmasına dair medyada yer alan çeşitli dedikodulardan biri de Dempsey'in artık kariyerine farklı bir şekilde devam etmek istemesiymiş. Geçtiğimiz aylarda yine ABC Studios işbirliğiyle Sundance TV kanalı için yeni bir projeye imza attığı haberiyle de gündeme gelen oyuncunun, yoluna bu yeni projeyle devam etmek istediği söyleniyor.

THR'nin ilginç yorumu da tam bu aşamada devreye giriyor. THR'ye göre dizilerdeki önemli karakterlerin ayrılıyor oluşu her ne kadar yapımları sarsıyor olsa da, maddi anlamda oldukça büyük bir kazanç sağladığı da aşikar. Bu durumda Dempsey’nin yokluğu, zaten miadını doldurmak üzere olan diziye yaklaşık 9 milyon dolar kazandırdı. Her ne kadar bu yorum bizde, "acımadı ki" tadı yaratsa da hep söylüyoruz; televizyon matematik işidir. Ülkemizde de reyting almayan dizilerde önce mekanlar boşaltılır sonra sıra kadro azaltmaya gelir. Aniden ve anlamsızca ölen karakterler de aslında bütçe küçültmek için kullanılan eski bir yöntemdir. Kim bilir belki THR haklıdır ve Dempsey'in gidişi de ABC'nin kâr hanesine yazılmıştır. Neden olmasın?

Kaynak: THR
Çeviri: Ezgi Çeltek
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER