Engin Altan Düzyatan, Birand Tunca ve Umut Tanyolu ile NFT işine girdi!

Engin Altan Düzyatan, Birand Tunca ve Umut Tanyolu ile NFT işine girdi!
Film ve dizi endüstrisinde blok zincir teknolojisini kullanarak NFT’ler ile merkeziyetsiz ve adil fonlama sistemi getirmeyi hedefleyen Wideangle adlı proje yola çıktı.

Kurucuları arasında Engin Altan Düzyatan, Birand Tunca, Umut Tanyolu gibi tanınmış sinemacı ve oyuncuların bulunduğu, dünyada öncü olma iddiasındaki Wideangle, NFT’ler aracılığıyla sinema, dizi ve diğer tüm dijital içeriklerin yapımını ve dağıtımını destekleyecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın(İKSV) düzenlediği 41. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleşecek Köprüde Buluşmalar’ın da ’’Yenilikçi Teknolojiler Destekçisi’’ olan Wideangle, 11 Nisan’da Soho House’ta yapılacak panelde film profesyonellerine blockchain dünyasını ve bu dünyanın sinema sektörüne sunduğu fırsatları anlatacak.
 
Blok zinciri (block chain) teknolojisinin akıllı kontrat özelliğini kullanacak olan Wideangle platformunun kurucuları, hem içerik üreticilerinin NFT gelirleriyle projelerini hayata geçirebilecekleri hem de NFT sahiplerinin üretilen projeye ortak olabilecekleri bir yapı kurduklarını belirttiler. Önümüzdeki günlerde satışa açılacak ilk grup NFT’lerin sahipleri, üretilecek tüm içeriklerin de Wideangle ile birlikte ortağı olacaklar.
 
ENGİN ALTAN DÜZYATAN: ’’PROJESİ OLANLA YATIRIMCIYI BULUŞTURUYORUZ’’
Ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan, kurucu ortağı olduğu Wideangle ile ilgili şunları söylüyor: ’’Elinde güvendiği iyi projesi olup onu çekecek finans bulamayanla, sinema-dizi sektöründe yatırım yapmak isteyeni NFT’lerin teknolojik gücüyle buluşturma fikri muhteşem geldi.  Ve hemen hayata geçirmeye karar verdik. Türk Sineması’nda finansman sorununun giderilmesine önemli katkımız olacağını düşünüyorum. Dünyada zaten söz sahibi olan dizilerimizin kalitesi katlanarak artacaktır.’’

Kurucu ortaklardan oyuncu Birand Tunca ise ’’Bu sektörde olup üretime uygun fikirlerini hayata geçirememiş, yaratıcılığı törpülenmiş onlarca tanıdığım insan var. Böyle daha binlerce kişinin hayallerinin yarım kaldığına eminim. Bu sektöre yatırım yapmak isteyenle yatırım almak isteyeni, Türkiye’den çıkan Wideangle ile buluşturuyor olmaktan son derece mutluyuz.’’ şeklinde konuşuyor.

Wideangle’ın kurucusu oyuncu Umut Tanyolu, sektörde heyecan yaratan girişimlerinin amaçlarını ise şöyle sıralıyor: ’’Sanatçı ve üreticilerin eşitlikçi bir düzende kendilerini ifade edecek projeleri geliştirmelerine olanak sağlamak. Projeleri merkeziyetçi bir yapının hapsettiği sınırlı bir dünyadan çıkartıp uluslararası görünürlüğe taşımak. Block zincir teknolojisini kullanarak fonlama ve gelir dağılımı mekanizmasını daha adil ve merkeziyetsiz bir forma kavuşturmak. Diğer platformlar ve üreticileri kucaklayacak onlara güvenilir bir altyapı sunabilecek bir alan yaratmak.’’  Alanında tanınmış kişilerin kurduğu platformun diğer ortakları arasında ünlü işletmeci Ercan Gümüşkaya, avukat Çağlan Tanrıverdi, bilişim uzmanları Efe Acar, İsmail Tomrukcu ile Oğuzhan Bozkurt yer alıyor.
 
İKSV ‘KÖPRÜDE BULUŞMALAR’ İLE BULUŞTU
Wideangle, Türkiye kültür-sanat hayatının lokomotif kurumu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın “Köprüde Buluşmalar” platformuyla işbirliği yaptı. Wide Angle, İKSV’nin düzenlediği 41. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleşecek Köprüde Buluşmalar’ın da “Yenilikçi Teknolojiler Destekçisi” oldu. Köprüde Buluşmalar, her yıl Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı yönetmen ve senaristleri sinema profesyonelleriyle buluşturan bir ortak yapım, eğitim ve network programı. Wide Angle, Köprüde Buluşmalar kapsamında 11 Nisan’da Soho House’ta film profesyonellerine blokchain dünyasını ve bu dünyanın sinema sektörüne sunduğu fırsatları anlatacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER